Mitä tapahtuu jos yritystuet poistetaan heti

Meneekö voitollisetbyrtykset konkurssiin heeti.
Mihin 9 miljardii yritystukia meneee ja köytetään

Yritystuki on sosialietuutta rikaille voitollislle yrityksille

Johatajt eivät osaa liiketoimintaa ilman sosiaalietuutta
65617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 65

Vanhimmat

Kuljetustuen poistolla saataisiin ainakin ruuan hinta ihan kivasti nousemaan.
Sanna on tähän mennessä nostanut sähkön 1000%, ruuan 50%. Tuohon päälle 30keur Eurostoliiton pakkoremontteihin.
Siihen päälle siis kuljetustuen poiston aiheuttama ruuan hinnan nousu.
Tekee muuten höpöä selkosilla asustelevalle mökin mummolle ;)

Äänestä
  • Vassarit ehdottaa Darvinismia, vain vahvimmat selviytykööt!!

    Äänestä

  • Onpas Sannalla valtaa kun nostaa ruuan ja sähkön hintaa, varmaan aloitti koronapandemian ja Ukrainan sodankin 😂🤣😂🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vassarit ehdottaa Darvinismia, vain vahvimmat selviytykööt!!

    Sanovvat että sumistuki mene suiraan vuokran anyåtajalle .
    Kaikintuet esim . Jopa kotitalousvöhennys ssirtyy aina yrittäjälle ja porvarille
    Se ona inanrikaiden sosiaalietuutta

    Mimsi ei kokeilla yritystukien poisto niin joutuu yrityksetkin miettimään miten tehdään yulosta

    Kaikimtuet aiheutaa sen että yerve kilpailu ei toimi talouselämässä kun suuret tuen saajat voi polekee hintoja

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vassarit ehdottaa Darvinismia, vain vahvimmat selviytykööt!!

    Yritystuki on suoraa rahalista sisiaali etuutta rikaalle voitollisleelmyritysjohdolle

    Äänestä

  • Kyllä kaikki ylimäräinen raha kelpaa yrittäjälle veroedut suorqt tuet ja asikan rahat

    Ahneita ovat yrittäjät aina olleet

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Onpas Sannalla valtaa kun nostaa ruuan ja sähkön hintaa, varmaan aloitti koronapandemian ja Ukrainan sodankin 😂🤣😂🤣

    Kukaan eikitä kun sanna elätyi onnettomat yrittäjät kirona ainaka
    Olisivat kuoleet muuten nälkään

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Sanovvat että sumistuki mene suiraan vuokran anyåtajalle .
    Kaikintuet esim . Jopa kotitalousvöhennys ssirtyy aina yrittäjälle ja porvarille
    Se ona inanrikaiden sosiaalietuutta

    Mimsi ei kokeilla yritystukien poisto niin joutuu yrityksetkin miettimään miten tehdään yulosta

    Kaikimtuet aiheutaa sen että yerve kilpailu ei toimi talouselämässä kun suuret tuen saajat voi polekee hintoja

    Ehdottaisin sinulle peruskoulutukea, että oppisit kirjoittamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vassarit ehdottaa Darvinismia, vain vahvimmat selviytykööt!!

    Kaikki yritystuet ovat komunismia jq sssialismia elikkämsosiaalietuutta

    Ne pitää poistaa jos voitot on yksityisiä

    Äänestä

  • Kuten viomaatte heti jinta niusee kunsaadaan yukia sivusta .
    Jis kaikki kiloailee smalamvivalla terveesti kapitalismin kysynnän jatrjonan laki snaelemkaikki hinnat
    Muta yritystuet sotkeentervennkiopailun qnatamaaloåe sen saajalle kilpailunedun

    Yritystuki on kolmunismia ja soaaali etuutta 9 miljardii lisärahaa sosiaietuutena rikaille johatjien bonuksiin jokanbuisi

    Äänestä

  • No maksetaan hannne yritystuet kuitenkin veroissamme suunarit yritykset loisi ja saakaiken laisai veeokikkailu etuja

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Ehdottaisin sinulle peruskoulutukea, että oppisit kirjoittamaan.

    Opettele pysymään asiassa
    Ei kuse minusta vaan suimenkansan eduista

    Olt siis virheetön jinon kokeen omistaja minä ajan rekkaa tässä samalla

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Kyllä kaikki ylimäräinen raha kelpaa yrittäjälle veroedut suorqt tuet ja asikan rahat

    Ahneita ovat yrittäjät aina olleet

    Yritykset saaneet yritystuki ja kirona tukii jokq buosi silti ruikan
    Ökynkalsta kaikkintuet yrityksille nennjohdon bonuksiin ätukinoitäämohjatabsuiraan kansalle

    Äänestä

valtiolta saavat rahaa extraa mutta silti hinnat on KALLIIT.
se tuottaa kitkaa myyntiin.
MITEN MUUALLA MAALIMASSA YRITYKSET PÄRJÄÄ esim. Ruotsi .

Äänestä
  • Euroopassa taitaa olla samat tukuhimmelit monessa paikassa. Eli jos esim suomalaiselta telakalta poistetaan tukiraha niin laivan hinta nousee kuin raketti Suomessa ja laivan ostaja varmaankin ostaa samanlaisen laivan esim, Ranskasta. Jos tuki Suomessa lopetetaan vähenee Suomen ulkomaanmyynti ja työttömyys lisääntyy.

    Äänestä

  • Tomaatit maksa 7e kilo plus maksamasi maataloutuki päälle verssasi

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Euroopassa taitaa olla samat tukuhimmelit monessa paikassa. Eli jos esim suomalaiselta telakalta poistetaan tukiraha niin laivan hinta nousee kuin raketti Suomessa ja laivan ostaja varmaankin ostaa samanlaisen laivan esim, Ranskasta. Jos tuki Suomessa lopetetaan vähenee Suomen ulkomaanmyynti ja työttömyys lisääntyy.

    Lontoossakin tomaatit 2ekilo
    Sumessa 7 ekilo plus maksamasi maataloustuki 5oooe vuodessa

    Äänestä

Miten kävisi jos maataloustuet poistettaisiin jäisikö Öky volvot ostamatta ja uudet traktorit ja hallit ja talvella ei pääsisi alpeille laskettelemaan

Äänestä
  • Ruuan hinta nousisi voimakkaasti.

    Äänestä

  • Ruottalainen ja hollantilainen maajussi saa tukea samalla lailla kuin suomijuntti. Määristä en tiedä. Volvo on hankittu pankki ym velalla yleensä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ruuan hinta nousisi voimakkaasti.

    Sitten tuodan ulkomailtsa jåkohtuuhintaista ruokaa jota kansalla on varaa ostaa ja talonoijaat voisvat mennä oikeisiin töihin kokoo vuodeksi 4 kk töitä loput lomailuu

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Ruottalainen ja hollantilainen maajussi saa tukea samalla lailla kuin suomijuntti. Määristä en tiedä. Volvo on hankittu pankki ym velalla yleensä.

    Ei batmaan saa sillä ptää olla kuitit ja käydä töissä kun ei viljelee

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Sitten tuodan ulkomailtsa jåkohtuuhintaista ruokaa jota kansalla on varaa ostaa ja talonoijaat voisvat mennä oikeisiin töihin kokoo vuodeksi 4 kk töitä loput lomailuu

    Syyttelet maajussia laiskaksi, mutta et itse ole vaivautunut edes opettelemaan kirjoittamista.

    Äänestä

KOKOOMUS-SYÖVÄN poliittinen valta ja korkea kannatus perustuvat siihen, että KOKOOMUS-SYÖVÄN järjestämä lainsäädäntö ylläpitää rikkaiden oikeuksia ja mahdollisuuksia varastaa tavalliselta työväestöltä ilman rajaa. Jokainen Kokoomusta äänestävä tulisi taluttaa navetan taa ja NAKS.

Äänestä
  • Perusta itse yritys ja työllistä kaikki työntekijäsi niin, että jokainen saa työpanoksestaan saman palkan.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Perusta itse yritys ja työllistä kaikki työntekijäsi niin, että jokainen saa työpanoksestaan saman palkan.

    Yritykset elää yritystuellaan ja berohelpotuksilaan ei edes maksa alv veroa

    Omistajat ajaa yrityksen autoilla ja bensoilla yksitysiajit ja lomatkaykatkin verotta ja ei maksa edes alav vero mistään

    Naapurikin osti paine oesurin fitman piikkiin ja kehui sitällä

    Äänestä

oli uutinen että maatiloja on lakkautettu kun HINNAT ON NOUSSEET.
NO KUKA VEI RAHAT EI OLE VILJELIJÄ SAANUT!

eli kaikki maksaa mutta rahat vie välittäjät.
maassa on menossa alas ajo niinkuin monessa maassa viljelijästä tehty rikollinen.

kohta on kaikesta pulaa.

Äänestä
  • Menkää kokoomuksen luvannut töitä
    Aina pääsee siivoomaan ja halpatöihin ja ilmasitöihin rikaille eyritäjille
    Kokoomus

    Äänestä

Jos puoluetuet poistetaan niin sinä syöt senjälkeen kiviä.

Äänestä

Se riippuu siitä millaista yritystukea tarkoitat.

Oletko koskaan tullut ajatelleeksi, että jos joku esim. toiminimiyrittäjä saa yritystukea aloittaessaan yritystoiminnan jotain n. 460 euroa/kk puolen vuoden ajan ja maksaa siitä vielä veroa, niin onko se sun mielestä yhteiskunnalle kannattamatonta vaiko kannattavaa?

Jos tuo yrittäjä jäisi työttömäksi, niin paljonko tuo yrittäjä tulisi yhteiskunnalle maksamaan kuukaudessa? Ei taitaisi 1000 euroa riittää ja lisäksi valtio menettäisi verotuloja tuon tonnin lisäksi. Eli kaksinkertainen menetys yhteiskunnalle.

Kannattaisi joskus oikeesti miettiä syntyjä syviä ennenkuin alkaa räksyttämään. Joskus myös yhteiskunnallisesti on edullisempaa kannustaa yrittäjyyteen, kuin kotona laiskana makoilemiseen.

Äänestä
  • Jos jos os sjos
    Siis boitollille yrityksille sosiaali etuus on rahannjakoa rikaille sosiaalietuutena .

    Ei yrittäjäksi boinakkaa jos yritsy ei yuota mutta kun suomessa yritetään jopa myydä jäätä eskimoille ja hhiekkaa arabeile ja tuetaan sutäkin yåtoimintaa 9 miljardillambuodessa niin ei sinä järkee ole

    Äänestä

  • Yle selvitti pitkään piilossa olleet verotuet: Suomen valtio antaa satoja miljoonia euroja pörssiyhtiöille, jotka maksavat samaan aikaan jättiosinkoja
    Teollisuuden mielestä Suomi ei pärjää kansainvälisessä kilpailussa ilman verohuojennuksia. Suurten pörssiyhtiöiden saa

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Yle selvitti pitkään piilossa olleet verotuet: Suomen valtio antaa satoja miljoonia euroja pörssiyhtiöille, jotka maksavat samaan aikaan jättiosinkoja
    Teollisuuden mielestä Suomi ei pärjää kansainvälisessä kilpailussa ilman verohuojennuksia. Suurten pörssiyhtiöiden saa

    Hdhdhududdujdjd jdjdudu djdududududududjdudjudkdkdnejud
    Suomessa jaetaan vuosittain noin neljä miljardia euroa yritystukia.

    Näistä suorien tukien osuus on miljardi ja verohuojennuksina annettavien tukien osuus kolme miljardia euroa. Vertailun vuoksi Suomen valtion budjetti on tänä vuonna 55,7 miljardia(siirryt toiseen palveluun). Suorat tuet rahoitetaan valtion budjetista, kun taas verotuet eivät näy valtion menoissa mutta vähentävät valtion keräämiä veroja.

    Merkittävä osa verotuista myönnetään perinteisen teollisuuden yrityksille, jotka käyttävät tehtaillaan paljon energiaa. Tällaisia yrityksiä on paljon esimerkiksi paperi- ja terästeollisuudessa.

    Satojen miljoonien tukien avulla energiasyöpöt yritykset voivat saada huomattavia veronpalautuksia maksamistaan energiaveroista. Lisäksi ne saavat sähköä muuta elinkeinoelämää ja kuluttajia halvemmalla. Esimerkiksi matkailu- ja palvelualalla maksetaan sähköstä kalliimpaa hintaa kuin paperitehtailla.

    Yle selvitti, mitkä yritykset hyötyvät verotuista eniten. Suurimmat verohuojennukset menevät varakkaille pörssiyhtiöille. Monet niistä tekevät kovaa tulosta ja jakavat vuosittain kymmenien tai jopa satojen miljoonien osingot omistajilleen. Tukisummat ovat vain promilleja yritysten liikevaihdosta.

    Äänestä

Jos yritys lyö selvät laskelmat ministerin nokaneteen että yrityksen siirto vaikka viroon tuottaa 100:n miljoonan euron säästöt niin eihän tuossa mitään keskusteltavaa ole. Jos halutaan että yritys jatkaa suomessa (työllisyys) niin sille pitää tuo summa järjestää yritystukina.
Käytännössä yritys ei esimerkiksi maksa veroja ollenkaan.

Tuossa jos lyödään kova linja päälle (ei yritystukia) pitäisi 100:n tuhansien duunarien etsiä itselleen uusi työpaikka.

Äänestä
  • Sitten tulee tilalle jokin uusi yritys joka työllistää

    Yritystuet estää terveen kilpailun seoainen
    Kysynnän ja tarjnonan lain

    Hinta mööräytyy aina kysynnön mukaan muta jis rahaa tulee taivaasta yritykseen se voi vaikka ostaa kilpailijat posi tai myydä kalliimpaa kuin on asikaala varaa maksaa

    Enensoti ei ollut tuki oli vaan töitä

    Äänestä

Vain menestyviä yrityksiä tuetaan ei joku aloitteleva pikkufirma mitään tukia saa ei saanut koronatukiakaan ne vei hyväosaiset ja jukkikset

Äänestä
  • Vain niitä yrityksiä tuetaan jotka voi ja joiden kannattaisi muutoin siirtää tuotanto muualle.
    Jos yritys palvelee vain suomalaisia asiakkaita niin mitäs niitä tukemaan. Ei ne muualle siirry.

    Äänestä

  • Väärin. Mun lapsi laittoi pystyyn toiminimen pari vuotta sitten, muuten hän olisi mitä ilmeisemmin jäänyt työttömäksi juurikin tuon koronan takia. Hän sai tukea muistaakseni puoli vuotta jotain 700-800 euroa/kk. Hän maksoi niistä veroa 42 %. Sen jälkeen hän sai jatkotukea n. 400 euroa kuussa puolen vuoden ajan ja maksoi niistä edelleen veroa 42 % kuuussa.

    Nyt hänen tienaa noin 6000-7000 euroa kuussa ja maksaa ihan kohtuu hyvin veroja. Tuo hän saamansa tuki on tullut jo moneen kertaan maksetuksi. Joten kyllä pieniäkin yrityksiä tuetaan, kun osaa tehdä hakemukset hyvin ja perustella tarpeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Väärin. Mun lapsi laittoi pystyyn toiminimen pari vuotta sitten, muuten hän olisi mitä ilmeisemmin jäänyt työttömäksi juurikin tuon koronan takia. Hän sai tukea muistaakseni puoli vuotta jotain 700-800 euroa/kk. Hän maksoi niistä veroa 42 %. Sen jälkeen hän sai jatkotukea n. 400 euroa kuussa puolen vuoden ajan ja maksoi niistä edelleen veroa 42 % kuuussa.

    Nyt hänen tienaa noin 6000-7000 euroa kuussa ja maksaa ihan kohtuu hyvin veroja. Tuo hän saamansa tuki on tullut jo moneen kertaan maksetuksi. Joten kyllä pieniäkin yrityksiä tuetaan, kun osaa tehdä hakemukset hyvin ja perustella tarpeen.

    Ja nyt lapsesi ouukotaa halitusta ja marinia selkään kun on ottanut valtion båvekkaa jostta hän pärjäisi.

    Kukaan ei muista miksi valtion velkaa in otetu juuri yrittäjien ilmaiseen elötyömiaeen
    Nyt kun hön tienaa voisi maksaa takaisin sosialii avun kuten se oeritään muiltakin josiden taloudelinentilane on huomattavasti kohentunut

    Äänestä

Tollasta päästää suustaan sellaiset, jotka eivät tiedä asoista hevon tuon taivaallista. Puhuvat suunsa kyllyydestä ymmärtämättä liiketoiminnasta ja yritysten hyödyllisyydestä työllistäjinä yhtään mitään.

Äänestä
  • Upm kylene saa jika vuosi 2 miljoona sähköveron palautustsiitä voi vaan haaveilla

    Äänestä

Aloittajalle: Mitään tukirahaa ei tule automaattisesti vaan sitä pitää hakea. Ehkä saa ehkä ei. Valtion virkamies arpoo vastauksen. Vasemmistolaisetkin perustavat yrityksiä ja se on hyvä. Jos yritys onnistuu niin yleensä Marxin ja Leninin opit unohtuvat. Jos haluat tienata euron puhtaana lapaseen joudut laskuttamaan noin 4 euroa sis alv. Uusi YEL tietysti sotkee edellistä. Kiitos Sanna elämän vaikeaksi tekemisestä.

Äänestä

Ihanne tapauksessa valtio omistaa yrityksestä valtaosan tai kaiken jolle tukea maksetaan. (valtio siis tukee itse itseään yritystukien nimikkeellä).

Rahat ei valu yksityisten omistajien tileille. (periaatteessa komunismissa ollaan).

Äänestä

Sossuillaan, niin pysyy kulissit pystyssä, golf pallo ja kumi ankka tehdas on saanut apurahaa,siinä missä vappukin!🕵️🕵️

Äänestä
  • Sipilän hallitsuhan monin kertaisti yritystuet ja sipilömon oikeistolaiken ei sossu
    Vuonna 2020 tukia myönnettiin 588 miljoonaa enemmän kuin niitä maksettiin ja vuonna 2021 suoria tukia myönnettiin 1 694 miljoonaa euroa, eli 270 miljoonaa enemmän kuin niitä maksettiin. Lainoja myönnettiin 515 miljoonaa, eli 8 % enemmän kuin niitä maksettiin.26.5.2022

    

    https://www.stat.fi › julkaisu

    Yrityksille maksettiin miljardi euroa koronatukea vuonna 2021 - Tilastokeskus

    Äänestä

Yritystukia on muun muassa vähäinen listaamattomien voittojen kototus 150 000 € asti vain 7 % verotuksella, kun palkansaaja vastaavasti maksaa veroa tuosta summasta vähintään n.60 % ja siihen päälle työttömyys- ja sairausvakuutus maksut n. 10 %. Toinen käsittämätön yritystukimuoto on listaamattomien yritysten 90 000 € verovapaus, rahaa kotoutettaessa.
Tuostakin summasta palkansaaja maksaa likemmäs 50 % veroja.

Myös käsittämätöntä on yleishyödyllisten yhdistysten verovapaus, myös voitoista ja osakesijoitusten tuotoista.

Näiden korjaustoimilla valtion kassaan saataisi niitä puuttuvia miljardeja, että köyhiltä ei tarvitsisi leikata niistä vähistä tuloista.

Fyrken finns, sanoi Soini, kun aikanaan väitti, että ajaa yleishyödyllisetkin yhdistykset verolle, mutta päästyään ministeriksi, mitään ei tapahtunut, kun saivat Vistbackan kanssa Persujen perinneyhdistyksen rahat kahmittua käyttöönsä.

Äänestä

Yritystuilla ei minusta tarkoiteta verohelpotuksia. Siis että verotetaan väehmmän, vaan sitä että toisten rahaa tuodaa yritykseen. Toisin kuin yle yrittää sekoittaa

Verovähennykset -> yritys saa pitää enemmän itse tekemäänsä rahaa
yrityksentukeminen verovaroin -> Yritys ei ole kannattava ja saa rahaa joka on otettu valtion tuottavasta toiminnasta

Äänestä
  • Yritystukia on suoriatuki rahallisa suoraan ja siten esim vero tuet älisöksi alv verohan ei yrttöjön perhe maksa koskaan. Kun kuitteja pisaa

    Naapurikin osti paine oesurin itseleen ilman alv veroa
    Ja kehui lähettävänsä kuitin kirjanpitäjälleen vaikka ei ole pesu alalla vaan teatteri alalla

    Äänestä

Jos yritystuet poistettaisiin ja rahat jaettaisiin köyhille, niin rikkaat köyhtyisivät ja köyhät rikastuisisivat. Jos vielä hyväosaisten verotusta kiristettäisiin, otettaisiin lisää ulkomaanvelkaa ja tehtäisiin vuosittain kaikille terveystarkastus, valtion budjetti saataisiin ylijäämäiseksi, jolloin voitaisiin vähäosaisille järjestää vielä lisää sosiaalisia tulonsiirtoja.

Äänestä

Roskayritykset kaatuisi

Äänestä

Taannoin Pekkarisen Maurin johdolla yritettiin löytää yritystukia, jotka voitaisiin poistaa. Siitähän tuen saajat nostivat hirmuisen metelin. Mitään tukea ei voitu poistaa, muuten kaikki firmat menevät konkurssiin. Todellisuudessa poisto vain vähentäisi osingonjakoa järkeviin rajoihin.

Äänestä
  • Poliittinen tahtotila on kaikissa asioissa tämä kun kansalainen jostain hyötyisi eli Suomi on korruptoitunut paska valtio.

    Äänestä

Esimerkiksi UPM kuittaa yksinään Suomen suurimmat tuet. Samalla jakaa miljardiosingot.

Äänestä
  • Pitäisikö suomalaiset eläkeyhtiöt pistää vaikeuksiin. Niillä merkittäviä omistuksia yhtiöstä.
    Vaikeuteen joutuessaan nostetaan sitten duunarien työeläke maksuja NIINKÖ?

    Äänestä

ei mitään ,suurin osa tuista menee isoille yrityksille joiden omistus on ulkomailla.

Äänestä

Voisin tilata ruokani vaikka Saksasta jos täällä alkaa ruoan hinta nousemaan lisää, kenties teen sen jo tänä vuonna kun kipukynnys on jo lähellä.

Ennen tilattiin olutta ja viinaa sieltä nyt joutuu suomalinen tilaamaan ruokansakin jostain muualta kun kusetus on täällä ihan sikamaista kokkarepolitiikkaa joka asiassa.

Äänestä
  • Hae litlistä sama asia.

    Äänestä

Sama juttu kuin asumistuissa, joillekin tulee ongelmia mutta suurin osa harmittelee ilmaisen rahan loppumista ja sopeuttaa toimintaa.

Äänestä
  • Asumistuen poistolla ei olisi mitään merkitystä. Pitäisi laskea perusturvan tasoa.
    Nythän jos palkka ja asumistuki ei riitä henkilö hakee lisäksi perusturvaa.

    Asumistuki sinäänsä turha. Ei vaan haluttas että käytännössäkin työssäkäyvä joutuu sossupummin lailla hakemaan sosiaalitukia. Jotenkin "arvokkaampaa" että tulee "omillaan toimeen" (saa tietysti asumistukea sitä ei mielletä sossu rahaksi).

    Mutta tosiaan asumistuki voidaan vaikka poistaa ei mitään vaikutusta.

    Äänestä

Etupenkit täyttyisi kärsijöistä, ei lainkaan sijaiskärsijöistä. Fakta hommo.

Äänestä

Jos asumistuki poistettaisiin, Kojamo, ent. VVO, Lumo brändi, saattaisi ajautua jopa konkurssiin. Ay-liike menetäisi verottomat tulonsa ja SDP ay-liikkeeltä saamat puoluetuet.
Myös johtaja menettäisi mmiljoonatulot.

Konkurssipesä jatkaisi vuokraustoiintaa, kunnes löytyisi porvarillinen yrittäjä, joka päättäisi jatkaa vuokraustoimintaa ilman vasemmiston keinottelua eli tyytyisi alle 50%:n voittoon.

Äänestä
  • no niin varmaan, voi tätä lapsellisuuden määrää tällä palstalla. Minkäs ikäinen olitkaan?

    Äänestä

Mitä tapahtuu jos yritystuet poistetaan heti ?

Ainakin se, että ne yrittäjät eivät enää saa niitä.
T. VL Kominkinen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Meneekö voitollisetbyrtykset konkurssiin heeti.
Mihin 9 miljardii yritystukia meneee ja köytetään

Yritystuki on sosialietuutta rikaille voitollislle yrityksille

Johatajt eivät osaa liiketoimintaa ilman sosiaalietuutta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu