Tesla Cybertruck tulee floppaamaan

Tesla Cybertruck tulee floppaamaan todella pahasti.

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/9bdcb304-0f01-4dfe-acab-4ebfb9e28f8e
21373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Täysin mahdollista, mutta nämä ovat pelkkiä arvauksia tässä vaiheessa. Yhtäkään autoa ei ole vielä myyty eikä kukaan ole koeajanut lopullista mallia. Ei nämä analyytikot ole mitään oikeita ennustajia ja he tekevät suuren osan ajasta vääriä ennusteita.

Oikeasti Cybertruckin menestyksen näkee vasta kun autot tulevat oikeasti myyntiin ja sitten nähdään kuinka moni sen oikeasti ostaa. Varauksen peruminen on helppoa, joten varausten määrä ei kerro mitään myyntimääristä. Siihen saakka kaikki nämä ovat arvailuja.

Sinänsä en usko, että Cybertruck myy niin paljon kuin Tesla toivoo, mutta luultavasti enemmän kuin nämä analyytikot arvailevat. Eli tulos on jotain tuolta väliltä. Mutta tämä on siis minultakin pelkkää arvailua.

Äänestä

Mää ottaisin Nissanin ariyan ennemmin kuin tuollaisen hökötyksen!!👸

Äänestä

Niin se tulee floppaamaan.

Äänestä
  • Sehän jää nähtäväksi. Ei kovin oleellinen tuote Teslan kannalta.

    Mutta polttomoottoriautot ne vasta tuleekin floppaamaan, autovalmistajat luopuu niiden valmistamisesta kiihtyvällä tahdilla. Uusia ei ole ihmeemmin suunnitteilla.

    Äänestä

Ei tuo niin pahasti floppaa kuin Toyota, siltä.ei onnistu mikään.

Äänestä
  • Mikäs toyotalla noin mnee ihon alle? Esim uusi prius on erittäin ERITTÄIN järki auto ja kauniskin. Ei kyllä lava-auto mistä nyt puhe mutta iteppä alotit.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mikäs toyotalla noin mnee ihon alle? Esim uusi prius on erittäin ERITTÄIN järki auto ja kauniskin. Ei kyllä lava-auto mistä nyt puhe mutta iteppä alotit.

    Toyota nyt vaan on niin huono. Uusi prius on ruma ja järjetön. Niitä näkee varmaan harvemmin kuin nykyisiä, joita näkee noin kerran vuoteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Mikäs toyotalla noin mnee ihon alle? Esim uusi prius on erittäin ERITTÄIN järki auto ja kauniskin. Ei kyllä lava-auto mistä nyt puhe mutta iteppä alotit.

    Prius on ruma, eikä järkeä missään muodossa. Samalla rahalla saa jo oikean täyssähköauton.

    Äänestä

Idiootti autohan se onkin. Karmea järkäle jota ei missään tapauksessa saa valmistaa myyntiin. Samoin kaikki muut vastaavat turhakkeet ympäristö tuhot. Chevy yms sähkö murikat kieltoon. Paino rajat käyttöön autoille.

Äänestä
  • No, jenkeissä tällaisia jättimäisiä avolava-autoja myydään paljon ja monet niistä ovat Cybertruckia suurempia. Ei näissä paljon järkeä toki ole eikä nämä myy paljon jenkkien ulkopuolella.

    Äänestä

  • Autoilla on painorajat luokittain. Tämäkin lienee niin painava, että ajamiseen tarvitaan kuorma-autokortti Suomessa. Toki samoin vaatii tätä vastaan kilpailevat mallitkin.

    Äänestä

Onkohan tuota oikeasti edes tarkoitettu myyntiin ja markkinoille?
Taitaa olla pelkkä mainoskikka ja huomion kerjäämistä.

Äänestä

Tilauksia taitaa olla jo niin paljon tehty ettei se voi flopata.

Äänestä
  • Varauksia on paljon, mutta se ei tarkoita myyntejä. USA:ssa varaus maksaa pikkuisen määrän (joissain autoissa vain 100 dollaria), joten varauksia voi tulla paljon vaikka autoja ei myytäisikään. Suuri osa varauksista tullaan todennäköisesti perumaan, koska monet ehtivät ostaa jonkin toisen auton. Varaus ei velvoita ostamaan autoa eikä varauksen peruuttamisesta tule maksuja.

    Myynnit nähdään vasta kun Cybertruckin valmistus käynnistyy kunnolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Varauksia on paljon, mutta se ei tarkoita myyntejä. USA:ssa varaus maksaa pikkuisen määrän (joissain autoissa vain 100 dollaria), joten varauksia voi tulla paljon vaikka autoja ei myytäisikään. Suuri osa varauksista tullaan todennäköisesti perumaan, koska monet ehtivät ostaa jonkin toisen auton. Varaus ei velvoita ostamaan autoa eikä varauksen peruuttamisesta tule maksuja.

    Myynnit nähdään vasta kun Cybertruckin valmistus käynnistyy kunnolla.

    Teslan saa varattua 250 e hinnalla (model y kyseessä)
    Maksettava tänään 250 €

    Tilausmaksu (ei palauteta)*

    * Maksua ei palauteta, jos tilaus perutaan muuten, kuin lakisääteisten peruutusoikeuksien puitteissa. Mikäli vuokraat ajoneuvosi ja se rahoitetaan kokonaan kolmannelta osapuolelta, tilausmaksu palautetaan toimituksen jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Teslan saa varattua 250 e hinnalla (model y kyseessä)
    Maksettava tänään 250 €

    Tilausmaksu (ei palauteta)*

    * Maksua ei palauteta, jos tilaus perutaan muuten, kuin lakisääteisten peruutusoikeuksien puitteissa. Mikäli vuokraat ajoneuvosi ja se rahoitetaan kokonaan kolmannelta osapuolelta, tilausmaksu palautetaan toimituksen jälkeen.

    Entä sitten? Lisäksi nuo luvut ovat Suomesta, USA:ssa on eri hinnat ja myös täysin eri ehdot. Ja jokin 250 € on pikkusumma, jos auto maksaa yli 50 tonnia.

    Ja Model Y on tuotannossa oleva auto kun Cybertruck ei ole tuotannossa vielä. Cybertruckin voi peruuttaa edelleen vapaasti ja menettää vain tuon pienen varausmaksun.

    USA:ssa on jo monilla muilla valmistajilla ollut automalleja, joiden varauksista valtaosa peruutettiin. Joissain tapauksissa jopa 90% auton varanneista ei ostanut autoa.

    Äänestä

Aivan sama.
Onko avaajalla jokin oma mielipide asiasta, vai toimiiko vain toimiiko linkittäjänä?

Äänestä

Hyvin näyttää pöhisevän. Haitanneeko edes jos floppaa.

Äänestä

Euroopassa tuo autotyyppi ei juuri kiinnosta.

Äänestä
  • Ei se eurooppalaisille ole suunnattukaan.

    Äänestä

Näyttää todella hyvältä autolta! Tahdon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tesla Cybertruck tulee floppaamaan todella pahasti.

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/9bdcb304-0f01-4dfe-acab-4ebfb9e28f8e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu