Uudesti syntymisen monet muodot.

Anonyymi-ap

Helluntailaisten mielestä on vain hengestä syntyminen ja kaste vain merkki.
EV Lut ksnsanlähetyksen mielestä pyhän hengen kosketus pieninä pisaroina lapsikasteessa ja aikuisena herätyksen tilassa loppuosa.
Kirkon käsityksessä kasteen sakramentti kuljettaa pyhän hengen kuin posti laatikoita,ja lisäksi kristillisten auktoriteettien mielet ovat heidän elämänsä aikana yleensä muuttuneet moneen kertaan.
Minulla on idea,raamatussa puhutaan identiteetillisestä ja kulttuuriliseta syntymästä kasteessa jonka lisäksi vaihtelevassa järjestyksessä erikseen syntymä hengestä.Se kulttuurillinen ja identiteetillinen kuulostaa maalliselta mutta ovat nekin jumalan luomia voi niitä käyttää hyväänkin.

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helluntalaisten papin uudelleen syntyminen olisi ihmeiden ihme:
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Knutbyn_murha
      HUOM!
      Linkissä on vanhana tietona se, että pappi olis edelleen vankilassa sillä hänet on vapaudettu 19-vuotta vamhasta teosta.
      Sara Svensson, murhatun papin pereen lastenhotaja on saanut olla vapaana ja ja terapian jne hoidolla saatu terveemmäksi ettei terveeksi.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­N­­­y­m­­f­­­o­­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17776994L

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Olipas jänniä mielipiteitä ja ihan olet vaivaantunut mietiskelemään eri seurakuntien mielipiteitä. Aika jännä juttu, että ateisti näin vaivaantuu mielllyttämään itseään ja kirjoittelemaan ihan mitä sattuu. Mutta ei se mitään, jotakinhan sinäkin täältä haet, ja vain itse tajuat mitä kummaa se kohdallasi oikeasti voisi olla?

      • Anonyymi

        ... uskoa ei synny omin voimin, ilmaiseksi anova sen saa...! sitä ansaita ei töin ja toimin, vain Jumala sen sulle lahjoittaa, sydän kun auki on...!


    • Anonyymi

      Eiköhän uskontunnustuksen antaneet ole syntyneet uudestaan tälaisiksi:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole järkeä'
      'Meillä ei ole ymmärrystä'
      'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
      'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
      'Olemme syntisiä'
      'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
      'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
      'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

      • Anonyymi

        ihmiselle on luotu rajalliset aivot, eikä kukaan ole luvannut että kun joku uudesti syntyy uskovaiseksi, että hänestä tulisi viisas, se viisaus on edelleen Raamatussa, ja siitä uskossa olevat pyrkivät parhaansa mukaan oppimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5089
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4087
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3599
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1827
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      100
      1669
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1481
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe