Helsingin Saalem-seurakunta

Anonyymi-ap

Tänään 12.3.-23 sunnuntaina kuuntelin UskoTV:ltä päiväkokousta Saalemista, ja heräsi huoli kyseisestä seurakunnasta. Johtava pastori kertoi, että ovat kutsuneet heille Tukholman suomalaisen Filadelfiaseurakunnan johtavan pastorin, Niklas Piensohon pitämään opetuksen aiheesta "Jumalan kuva".

Otti vaan korvaan, kun kuulin tuon nimen. Ristin Voitossa oli joku viikko sitten kirjoitus Piensohon huomiota herättäneistä mielipiteistä, koskien homoseksuaalisuutta seurakunnassa. Nimittäin, hän on sanonut aivan julkisesti, että homoseksuaalisuus ei ole Raamatun mukaan syntiä. Ja että hänen mielestään homoseksuaali henkilö voi jopa toimia seurakunnassa erilaisissa työtehtävissä, olikohan jopa peräti pastorina, jos on muuten sopiva.

En kuulu Saalemiin, koskaan käynytkään, vaan pienellä paikkakunnalla toimivaan Helluntaiseurakuntaan ( ei -kirkkoon). Tänään siis siinä kokouspuheessa sanottiin, että tämä kyseinen pastori Piensoho on kyllä aiheuttanut mielipiteillään sekaannusta Tukholmassa seurakunnassaan (-ja varmaankin kautta koko maan ja Suomessakin, minun mielipiteeni ), mutta, että hänen tuloansa nyt ei ole kuitenkaan peruttu, vaan hän voi sitten oman opetuksensa jälkeen vastata kaikkiin hänelle esitettyihin kysymyksiin, kuulemma...

No jopas on!? Miksei hänen tuloaan ole sitten peruutettu, koska onhan hän selvästi itse julkisesti vielä, ilmaissut oman mielipiteensä jo Raamatusta, Jumalan Sanasta, että siellä olisi sitten jotenkin virheellisesti painettuna, ettei olisikaan syntiä, vaikka " miehet makaavat miesten kanssa niinkuin naisten kanssa maataan" , ja mitä Jumala sanoo haureellisista.

Ja jotain siinä RV: n kirjoituksessa taisi olla vielä, että heillä on siellä Filadelfiassa perinteinen käsitys, että avioliitto on miehen ja naisen välinen, ja jos jotain muutoksia halutaan, niin vain jos yhteisesti niin päätetään, näin vapaasti muistelen että olisi lukenut. Elikkä, tulee kyllä tällainen ajatus mieleen, että onko siellä nyt sellainen ajatus, että pikkuhiljaa muokataan sisältä päin liberaalimmaksi käytänteitä, asia kerrallaan, niin eihän tässä mitään, saadaan nuorisoa mukaan varsinkin, ja pianhan nuo vanhukset jo väistyvät sinne pilvenlonkalle. Että sitten laitetaan yhdessä pystyyn "äänestykset", ja enemmistö voittaa? Joka johtaa laumaa, niin kyllä hän johtaa sitä omien periaatteidensa mukaisesti, sieltä se tulee väkisinkin ilmi.

Eikö nyt käy ristiriitaiseksi, mitä tämä vieraileva pastori sitten opettaa , vielä aiheesta "Jumalan kuva", kun eninosa seurakunnasta kuitenkin jo tietää siellä istuessaan, mitä mieltä hän on niin tärkeästä asiasta kuin mitä Raamattu opettaa seksuaalisynneistä ja puhtaudesta?

Älkää eksykö, saalemilaiset? Teidän pastorinne ovat myös vastuussa mitä opetetaan, Jumalan edessä.

7

1904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Jumalan kuva"
      🤔❓

    • Anonyymi

      Mitä on saalemilaisuus mm. ajankohtaista opastusta

      "Me Saalemissa uskomme, että seurakunta on perhe, joka muodostaa kodin. Saalem onkin hengellinen koti monenlaisille ihmisille eri puolilta maailmaa. Yhdessä muodostamme perheyhteisön... paikan, jossa on ajankohtaista opetusta ja opastusta...aitoa yhteyttä ja jatkuvaa rukousta."

      Saalem on Suomen suurin Helluntaiseurakunta ja samoin Piensoho on Ruotsin suummista Helluntaiseurakunnasta.

      • Anonyymi

        " Me Saalemissa uskomme...."

        Kyllä, aivan kuulostaa mukavalta paikalta! Jokaikiseen seurakuntaan kuuluukin monenlaisia ihmisiä, koska meitä on niin monenlaisia, ja vielä ulkonäöllisesti monenlaisia, koska Jumala on luonut meidät niin.
        Ja onko Suomen suurin seurakunta, vaiko pieni, tai siltä väliltä, enemmän ratkaisee saako Pyhä Henki toimia ja johdattaa siellä kaikkea. Ettei käy niin, että maailmalliset muotivirtaukset ja trendit , ohi Raamatun kirkkaitten ohjeitten, ala saada sijaa siellä. Ja kuinka salakavalia voikaan olla ne keinot, jotka sielunvihollisella on, että se saa valvomattomat kristityt pikkuisen ja pikkuisen kerrallaan luopumaan Jumalan Sanasta. Puheissa ja rukouksissa kyllä kuulee hyviä asioita, mutta aivan kuin sanojalla olisi eri kieli koko ajan, eri merkitykset asioille. Siinä saa olla uskovat tarkkana, mitä sinne "hyvältä kuulostavan peitteen" alle ollaan kätkemässä.

        Kaikissa seurakunnissa kuuluisi olla alkuseurakunnan mallin mukaan vanhimmat, opetukseen kelvolliset ja Jumalan Sanassa pysyvät, ja paimen, yhden vaimon mies ja diagonit, ja kaikki rukouksella valitut, minkä kunkin Pyhä Henki valitsee.

        Voi olla hyvä Jumalaakin miellyttävä musiikki ja ylistys, asiallisia saarnojakin, mutta sitten voi myös olla ( mistähän johtuen? ) salakavalasti
        seurakunnan johdostakin päin tulevaa lipsumista, jopa johdattelua pois puhtaasta Sanasta.

        Mitkä silloin ovat motiivit? Voiko kuulija luottaa kuulemaansa? Olen joskus ollut kokouksessa, jossa sai koko ajan terästää kuuloaan, että "mitä, mitä ? " Kun meni joissain kohden niin "pois Kirjoituksista".

        Tutkikoot puhujat itseänsä vakavasti Jumalan edessä, Häneltä tulee se leipä kuulijoille.


    • Anonyymi

      Saalemin johtaja Sigfids on Piensohon ihailija, siksipä saastanlevittäjälle tie srkaan avataankin!

      Saalemin pitää olla tiennäyttäjä homomyönteiseen helluntailaisuuteen ja se on nyt jo menoa se!

      Saalemista ei enää tarvitse kenenkään olla huolissaan. Mika Yrjölän toimesta tasoitettiin tietä hengelliseen kuolemaan, Rommy-vaimon ollessa aktiivisena tukena. Olivathan he molemmat Amerikassa eksytyksen itseensä opiskelleet.

      Saalem kuoli MYn aikana. Perinteinen vanhimmistomalli romuutettiin ja siirryttiin siltäkin osin pois Sanasta. Eikä tarvitse olla kummoinen profeetta, kun sanon, ettei Jumala Henkensä kautta ole enää vuosiin ollut Saalemin sisällä, eikä koskaan enää ole!

      DoctorT

      • Anonyymi

        Toivottavasti rukoilijat siellä Saalemissa, ja näkyy olevan useampi pastorikin siellä, pyytävät nyt seurakunnan Herralta , mitä annetaan tulla seurakunnan opetuslavalle jakamaan.

        Se on sellainen paikka kuitenkin, minne on hyvä nousta nöyrin mielin, mieluummin heikkona.
        Onkopa joku niinkin taitava, että rohkenee mennä sieltä sanomaan, ettei nyt Jumala suinkaan sitä sillä tavalla tarkottanut, vaan minä sanon miten se on..?

        Jos suolasta lähtee suola, niin miten sen käy?


    • Anonyymi

      Raamattu sanoo niin selvästi että sokeakin näkee, ettei homoseksuaalisessa suhteessa elävä voi olla seurakunnan työntekijä, eikä edes jäsenkään, ellei luovu harjottamastaan synnistä ja tee parannusta.
      Monilla ihmisillä on ollut entisessä elämässään pahoja riippuvuuksia, mutta ovat päässeet niistä Jumalan avulla ja kilvottelun kautta viimein eroon. Nyt alkaa tuntua ihmeelliseltä, että ne samat synnit aletaan tuoda seurakuntaan vaan "hyväksyttäviksi ominaisuuksiksi" tai miksi lie moninaisuuksiksi. Mistä Jumala sanassaan sanoo, että sellaiset eivät ole perivä taivaan valtakuntaa.

      Mitä auttaa ihmisten kuvitella mikä hyvänsä asia "pyhäksi" tai hyväksytyksi, kun Isä ja Poika ja Pyhä Henki sanoo, että se on saastaista.

    • Anonyymi

      Paavali puhuu homoseksuaalisuuden harjoittamisesta syntinä. Se, että tuntee vetoa samaan sukupuoleen ei itsessään ole syntiä. Mutta, jos "himo tulee raskaaksi se synnyttää synnin" (teon).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      78
      3190
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      30
      1752
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1310
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1264
    Aihe