Venäjä tullee voittamaan Ukrainan sodan.

Ukrainan on tyytyminen alueluovutuksiin.

Lännen apu hiipuu ja se antaa Venäjälle etulyöntiaseman.

Lännen aseapu ei enää ennätä ajoissa.

Venäjä aloittaa raivokkaan hyökkäyksen, kun Ukrainan pellot kuivavat, että ne kestävät panssareita.

Ukrainan on pakko neuvotella nopeasti aselevosta ja alueluovutuksista.

Dniepri lienee se uusi rajajoki!

Jää jäätynyt tilanne voimaan.

Venäjä aloittaa sitten uuden sodan, kun on valmis taas kovaan hyökkäykseen. Valloittaa sitten taas lisää Ukrainasta alueita.
1685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei ehdi lännen panssarit, eikä panokset.

Puhumattakaan hävittäjistä.

Länsi on saamaton ollut jo tässä sodassa.

Antaa aseapua ihan viime tingassa vasta.

Lännen johtajille se on katkeraa kalkkia.

Se myös tarkoittaa demokraattien häviötä Yhdysvaltain seuraavissa presidentin vaaleissa.

Äänestä
  • Samaa mieltä, että Länsi on ollut saamaton - ja syyllistynyt turhaan jahkailuun.

    Nyt kunnolla lisää tukea Ukrainalle kiireesti, että se saa työnnettyä puna-armeijan ulos alueeltaan.

    Sopiva aika rauhanneuvotteluille olisi juuri ennen Krimin vapauttamista. Sitten diili, missä Venäjä maksaa massiviset sotakorvaukset, sitoutuu oman armeijansa koon rajoituksiin ja Ukraina saa laajat konkreettiset turvatakuut. Vastineeksi Venäjä saakoon pitää Krimin.

    Venäjän armeijan maksimikoko voitaisiin sitoa sen Natoon kuuluvissa naapurimaissa oleviin joukkomääriin. Eli Venäjä ei saa pitää suurempaa armeijaa kuin mikä on Suomen, Norjan, Baltian maiden, Puolan ja Saksan yhteenlaskettu vahvuus. Armeijan vahvuutta vahditaan tarkkailukäynnein.

    Äänestä

Se tarkoittaa myös Saksan ja Ranskan johtajien vaihtumista.

Se tarkoittaa myös Venäjän uusia sotarintamia, kun se alkaa valloittaa muita entisen Venäjän ja Neuvostoliiton maita takaisin.

Äänestä

Ihmetellä tosiaan täytyy, että länsi ei ota tätä sotaa tosissaan ollenkaan!

Äänestä
  • Mikäs kiire länellä olisi venäläisiä on kuollut ja haavoittunut vasta 200 000 otetaan kun pästään miljonaan.

    Äänestä

Vähän on eri mieltä voitosta näiden kuolleiden venäläisten sukulaiset turhaan kuolevat putinin valloituksen takia luvut on nyt jo ihan järkyttviä paljon venäläisiä on kuollut ja haavoittunut putinin takia ja joka päivä lisää ihan turhaan vain sen takia että putin haluaa valloittaa muita maita.

Äänestä

Näin tulee käymään, ulvoi punikit miten paljon hyvänsä, tämän jälkeen suomi maksaa kusipäisen uhonsa kalliisti, ja se on suomelle täysin oikein.

Äänestä
  • Tämähän on hyvä vain kasvaa sinustakin vielä mies.

    Äänestä

  • Putinistijengi maksaa vielä raskaasti.

    Äänestä

Kuinkahan Sanna tulee tämän kestämään, eikö lobbaukset tehonneet, se on voi voi?

Äänestä
  • Hyvin sanna kestää toista se on teillä kremlin trolleilla.

    Äänestä

Venäjän trolli taas sotahurmoksessa. :D :D

Äänestä

Tuhkamuna-armeija ei Uktainaa voita vaikka kuinka lapsia ryöväisi.

Äänestä

Moskoviiteille ei tuumaakaan Ukrainaa,paitsi hautapaikoiksi.

Äänestä

Tässäkään sodassa ei ole voittajia, ainoastaan häviäjiä. Jotkut vaan häviävät enemmän kuin muut ja tässä sodassa Ukraina ja erityisesti ukrainalaiset ovat ylivoimaisesti suurin häviäjä. Mitä nopeammin sota loppuu, sitä vähemmän ukrainalaiset joutuvat kärsimään. Mutta se ei käy länsimaille. NATO on valmis, Venäjää heikentääkseen, taistelemaan vaikka viimeiseen ukrainalaiseen.

Äänestä

Ukrainan kannalta tilanne näyttää huonolta. Lännestä ei tule riittävää apua, eikä omat voimat riitä. Aika menee suunnitteluun. Puolakaan ei ole enää intomielellä mukana.
Parempi olisi tehdä aselepo ja neuvotella rauhasta. Se olisi kaikkien etu, erityisesti se olisi Ukrainan kansan etu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ukrainan on tyytyminen alueluovutuksiin.

Lännen apu hiipuu ja se antaa Venäjälle etulyöntiaseman.

Lännen aseapu ei enää ennätä ajoissa.

Venäjä aloittaa raivokkaan hyökkäyksen, kun Ukrainan pellot kuivavat, että ne kestävät panssareita.

Ukrainan on pakko neuvotella nopeasti aselevosta ja alueluovutuksista.

Dniepri lienee se uusi rajajoki!

Jää jäätynyt tilanne voimaan.

Venäjä aloittaa sitten uuden sodan, kun on valmis taas kovaan hyökkäykseen. Valloittaa sitten taas lisää Ukrainasta alueita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu