Hoivakodin parvelelasi oli pudonnut,

Anonyymi-ap

siis irronnut. Samoin oli käynyt Tikkurilassa, jossa nuori nainen kuoli pudottuaan 7:nnen kerroksen parvekkeelta. Parvekkeen alempi lasi oli irronnut.

Järvenpäässä siis nyt esille julkisuuteen tullut toinen tapaus. Onko jokin rakenteellinen suunnitteluvirhe, materiaalivirhe, lukutaidon( Suomen kielen ymmärtämispuute ) mikä????? Tällaisia asioita tapahtuu varmasti, kun rakennetaan nopeaa tahtia uusia kerrostaloja ja julkisia rakennuksia. Kiire on kova, rahaa hamutaan, mutta sitten, ...onko täytynyt suunnitella sellaisia rakennuksia parvekkeineen, jotka valmistuvat muutamissa viikoissa?????

Ihmisasumusten eli rakennusten, kotien tulee olla vahvoja ja energiaa säästäviä sillälailla ettei koko seinä ole pelkkää lasia rakoineen ja energiaa tuulee harakoille. Tuo lasirakenne on tullut jostain syystä muotijutuksi. Onko se halvempaa???? Puhutaan myöskin lämpölaseista, joita oikeasti ei edes ole olemassa. On olemassa kolminkertaisia ikkunalaseja eli siis kolme lasia kehyksiin kiinnitettynä, jolloin se pikkuriikkisen verran pienentää lämmönsiirtymää. Melua toki pienentää, mutta ei sitäkään kokonaan, kun Desibelit kaupunkialueilla hipovat huippua.

Jotain noissa lasilevyjen asennuksissa on pielessä vaiko ei liimat pidä????

Kiireellä ei hyvää tule!

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saman näköisiä rakenteita molemmissa tapauksissa?

    • Anonyymi

      Liimat irtoavat aivan varmasti, kun jonkun kerran sataa vettä.

      • Anonyymi

        Ja sitten pakastaa. Tuota kun toista sata kertaa, niin ...


      • Anonyymi

        Eivät ole liimalaseja vaan tiivisteellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5637
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      12
      3228
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      188
      2238
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1713
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      75
      1550
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1427
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1305
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1185
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      221
      1177
    Aihe