Hoivakodin parvelelasi oli pudonnut,

Anonyymi-ap

siis irronnut. Samoin oli käynyt Tikkurilassa, jossa nuori nainen kuoli pudottuaan 7:nnen kerroksen parvekkeelta. Parvekkeen alempi lasi oli irronnut.

Järvenpäässä siis nyt esille julkisuuteen tullut toinen tapaus. Onko jokin rakenteellinen suunnitteluvirhe, materiaalivirhe, lukutaidon( Suomen kielen ymmärtämispuute ) mikä????? Tällaisia asioita tapahtuu varmasti, kun rakennetaan nopeaa tahtia uusia kerrostaloja ja julkisia rakennuksia. Kiire on kova, rahaa hamutaan, mutta sitten, ...onko täytynyt suunnitella sellaisia rakennuksia parvekkeineen, jotka valmistuvat muutamissa viikoissa?????

Ihmisasumusten eli rakennusten, kotien tulee olla vahvoja ja energiaa säästäviä sillälailla ettei koko seinä ole pelkkää lasia rakoineen ja energiaa tuulee harakoille. Tuo lasirakenne on tullut jostain syystä muotijutuksi. Onko se halvempaa???? Puhutaan myöskin lämpölaseista, joita oikeasti ei edes ole olemassa. On olemassa kolminkertaisia ikkunalaseja eli siis kolme lasia kehyksiin kiinnitettynä, jolloin se pikkuriikkisen verran pienentää lämmönsiirtymää. Melua toki pienentää, mutta ei sitäkään kokonaan, kun Desibelit kaupunkialueilla hipovat huippua.

Jotain noissa lasilevyjen asennuksissa on pielessä vaiko ei liimat pidä????

Kiireellä ei hyvää tule!

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saman näköisiä rakenteita molemmissa tapauksissa?

    • Anonyymi

      Liimat irtoavat aivan varmasti, kun jonkun kerran sataa vettä.

      • Anonyymi

        Ja sitten pakastaa. Tuota kun toista sata kertaa, niin ...


      • Anonyymi

        Eivät ole liimalaseja vaan tiivisteellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      63
      8788
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6611
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5917
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3820
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1954
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe