muistan ajan kun nissan laurel joka muuten kulki pehmeästi oli taksiautoilussa suosituin auto. siihen aikaan taksia ajamalla tehtiin vielä sellaisia rahoja ettei nykypolvi pysty edes kuvittelemaan. taksiin luotettiin ja taksikuskit rakenteli velattomia taloja. ihmisillä oli varaa istua kapakoissa ja kyytiä riitti. tolpalla käytiin vain juomassa sumpit. taisi olla vielä niin että nissan laureliin tilailivat marttaliitosta aina jakohihnan kiristimiä joka oli laurelissa kulutustavaraa. samoihin aikoihin mersun 200d teki tuloaan taksirintamalle. oli nekin kestäviä ja moni ajoikin niillä miljoonan. sitten laurel jäi kuvioista pois ja mersu valtasi alan. nykyään skoda ja dacia on vallanneet alan koska alan kannattavuus on tappiollista. ei normaali perheellinen taksiautoilia pysty ajamaan tappiolla kymmentäkään vuotta niin siksi nuo halvat autot on nyt trendi. luultavasti taksiautoilu tulee vielä takaisin kun saadaan uusi laki missä autojen määrää pudotetaan. pakkohan sen on tulla tai meno alkaa olla pian kuin ruotsissa.
nissan laurel ja muita taksihistorian helmiä
5
136
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule koskaan, että laki määräisi taksien lukumäärän!
- Anonyymi
Kyllä minä sanoisin, että Mesen 123 tai 124.
Kumpikin loistavia taksiautoja.
Tavallaan valitsisin kuitenkin 123 koska niin mielettömän hyvä
auto ja ennen 124
Eli mielestäni paras kaikkien aikojen taksi ja varsinkin
suhteutettuna siihen milloin oli markkinoilla
joo joo junnuille ja hevosvoimia oli, joku....... ???? - Anonyymi
Hyvä kirjoitus, mutta kyllä ainakin pk-seudulla autokanta on mersuluokkaa edelleen. Dacioita ei taida kahta enempää löytää ja Skodahan on useimmilla malleillaan lähes johtotähden hintainen. Teslaa, EQE Mersua Jaguaria,Mustangia ym 60-70 k autoja löytyy villimiestenkin kalustosta.
- Anonyymi
Ala ei ole tappiollista.
Kyse on siitä että kehtaat Ryöstää, osaat tehdä veroilmoituksen, toimit ilman kuittia, eikä maksa lakisääteisiä maksuja.
Tälläiseksi ala meni kun Kepu ja Sipilä uudistivat alan.
Kiitokset saakelisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup323036Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1232705Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua392334Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652137Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4241687- 601143
- 551073
- 2591049
- 151966
- 45958