Puola lähettää neljä MiG-29 hävittäjää Ukrainalle. Tämä on vasta alkua.
Tanskan pääministeri ilmoitti Tanskan käyvän keskustelua muiden liittolaistensa kanssa hävittäjien lähettämisestä Ukrainalle.
Suomen pääministeri ilmoitti, että vastaavaa keskustelua olisi aikomus käydä myös Suomessa, mutta Keskusta ja Kokoomus ilmeisesti vastustavat jopa pelkän keskustelun aloittamista.
Tanskan pääministeri ilmoitti Tanskan käyvän keskustelua muiden liittolaistensa kanssa hävittäjien lähettämisestä Ukrainalle.
Suomen pääministeri ilmoitti, että vastaavaa keskustelua olisi aikomus käydä myös Suomessa, mutta Keskusta ja Kokoomus ilmeisesti vastustavat jopa pelkän keskustelun aloittamista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Neljä hah hah mitä kosmetiikkaa.
Nyt lähtee 4 Mig29, ja heti kun loput Puolan Mig29 on saatu huollettua, ne annetaan Ukrainalle. yli 30 konetta. Myös Slovakia antaa Mig29 kalustonsa Ukrainalle.
Mekin voimme antaa muutamia hornettei Ukrainalle !! Saamme kumppanimaita heti tilalle hävittäjiä jos tarvitaan !!
Nato lennättää nyt isoja tiedutelukoneita Latviasta Mustallemerelle.
Tunnuksilla: CL60, NOVA61, JAKE11 ja FORTE10 noilla on transponderit päällä.
Musatallamerellä lentävillä tiedustelukoneilla, ei ole transbonderit päällä.
Kunhan nuo Krimin sillat saadaan poikki kuten Nord Steam -putket saatiin, niin eiköhän putinistit ala viimeinkin ymmärtää tilanteensa Ukrainassa.
Kaikki krimillä olevat venäläiset on vallottajia kannattaa poistua nyt venäjälle vielä kun hengissä päsee valloittajat taksin kotia.
Belgia antaa Volvo merkkisiä kuorma-autoja Ukrainalle. https://www.is.fi/autot/art-2000009459909.html
Slovakia lahjoittaa 13 Mig hävittäjää Ukrainaan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009459956.html
USA lopetti 2 maailman sodan ydinaseilla. Nyt on venäjän vuoro lopettaa ukrainan sota käyttämällä ydinasetta.
Siinä on vaa se pikku ero että kun putin ampuu ydin pommin niin 5 min ja moskovaa ei enään ole kaikki siellä olevat on kuolleet mutta en usko että venäjä siihen vielä luovutaa ja lopetta sodan vaan sillon lentää ydinpomejja joka suntaan.
USA lopetti Japanin aloittaman verisen hyökkäyssodan käyttämällä ydinasetta hyökkääjää vastaan. Tuossa Japanin aloitamassa sodassa oli sitä ennen jo kuollut 7 miljoonaa ihmistä.
Venäjä voi lopettaa aloittamansa hyökkäyssodan koska tahansa lopettamalla hyökkäämisen. Ydinaseilla se ei voi lopettaa itse aloittamaansa hyökkäyssotaa, vaan niillä se vain laajentaa sotaa ja aloittaa kolmannen maailmansodan.
No sen sai Venäläiset aikaan dronen pudotuksella, että nyt lentää Latviasta Mustallemerelle jo kuusi isoa tiedustelukonetta ja varmasti saattohävittäjien varmistamana niillä ei ole transbonderit päällä. Tiedustelukoneet lentävät
tunnuksilla: CL60, NOVA61, JAKE11, FORTE10, LK32, ja NACHO71.