Suomi petti tärkeimmän liittolaisensa Ruotsin

Juupa juu; käsi kädessä mennään yhdessä Natoon, juu. Nyt on Suomen maine luotettavana kumppanina tahrattu iäksi ruotsalaisten silmissä.
794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi emme ottaisi toisen ja kolmannen polven afrikan ruotsalaisia länsirannikollemme työvoimaksi. Länsirannikolla puhutaan muutenkun ruotsia, joka on näiden afrikan ruotsalaisten äidinkieli. Rapakon takana olisi kielitaitoista työvoimaa tarjolla.

Äänestä

Muistathan kuinka-39 kun Stalin hyökkäsi Suomeen ja englantilaiset sekä ranskalaiset suunnitteli tulevansa Suomen avuksi. Silloin ruotsalaiset uhkasi repiä rautatiekiskot maasta ylös jos yksikin sotilas tulee Suomen avuksi.

Äänestä

Sutki-Sauli lupaili vielä pari kuukautta sitten ettei Suomi mene Natoon ilman Ruotsia

Nyt sitten kuitenkin meni polvistumaan sulttaanin edessä Ruotsista välittämättä

Äänestä
  • Pettihän Suomi kurditkin

    ... miksi ei sitten hurreja voisi pettää?

    Äänestä

Ruotsille on parempi olla liittymättä sotilasliitto NATO:on.

Pysyminen sotilasliiton ulkopuolella mahdollistaa Ruotsille paremman diplomaattisen aseman.

Kaiken lisäksi Suomen jäsenyys sotilasliitto NATO:ssa tarkoittaa käytännössä sitä, että Ruotsi on NATO-maiden ympäröimä. Turha siis ruotsalaisten olisi enää liittyä sotilasliitto NATO:n jäseneksi.

Äänestä
  • Näissä palstakommenteissa näkee hyvin, kuinka tyhmä suomalainen on, ei tajua pätkääkään, että tämä on ideaali tilanne ruotsille ja kait tarkoituskin, houkutella vain tyhmä suomi natoon sille kilveksi. Parhaassa tapauksessa ottaisi suomalaisia sotaorpoja työvoimakseen.
    Suomalainen suostuu ilomielin proxy-sotilaaksi ukrainan malliin, aivan oikein, suomi "vahvistaa" natoa.

    Äänestä

Suomi pelasti Ruotsin perustamalla muurin Ruotsin eteen josta ei läpi mennä..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Juupa juu; käsi kädessä mennään yhdessä Natoon, juu. Nyt on Suomen maine luotettavana kumppanina tahrattu iäksi ruotsalaisten silmissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu