Pidätetäänkö hänet heti jos erehtyy matkustamaan venäjän rajojen ulkopuolelle?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009461293.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009461293.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Sotarikollinen pidätettävä heti tavattaessa..
ICC on turha joukko. Maria Lvova-Belova pelasti ukrainalaislapsia Ukrainan tykkitulen alta ja adoptoi heitä itsekin. Hänet ICC luokittelee sotarikolliseksi.
George W Bush aloitti hyökkäyssodan Irakiin valheellisilla todisteilla joukkotuhoaseista. Hänestä ICC oli hiljaa, vaikka muun muassa Amnesty international vaati Bushia syytteeseen sotarikoksisa.
Siviilien siirtäminen vihollisen puolelle on sotarikos. Lasten vieminen Ukrainasta - usein elossa olevilta vanhemmilta - on sotarikos. Lvova-Belova on sotarikollinen. Piste.
USA vastasi Irakissa Kuwaitin sodan (1990) jälkeisen aseleposopimuksen ja lentokieltoalueen valvonnasta. Saddam Hussein rikkoi niitä toistuvasti. YK tuomitsi Irakin siitä juuri ennen sotaa.
Saddam myönsi kuulusteluissa, että kemialliset aseet oli hävitetty, mutta suunnitelmissa oli hankkia uusia heti asetarkastusten päätyttyä. (National Georgraphicin dokumentti)
Höpö höpö. Mitään merkkejä joukkotuhoaseista ei löytynyt koko Irakin hyökkäyssodan 2003 - 2011 aikana. Bush ja Blair olivat sotarikollisia pahinta laatua. Puolueellinen ICC ei lännen sotarikollisia syytä eikä tuomitse.
Bushin ja Blairin 150 000 siviiliuhria ja maan tuhoaminen Irakin laittomassa hyökkäyssodassa - ICC: ei aihetta sotarikossyytteisiin.
Maria Lvova-Belova pelasti orpolapsia Ukrainan pommitusten alta ja tarjosi heille uuden kodin ja perheen Venäjällä ja adoptoi heitä itsekin - ICC: sotarikollinen, etsintäkuulutettu.
No, sinähän voit hakea vapaaehtoistyöntekijäksi Putinin ja kumppaneiden puolustustiimiin!
Mudgu
Ei nekään pöljät itseään tuomitse!
>Puolueellinen ICC
123 maata ratifioinut...
Edellisellä 9-vuotisella kaudella ICC:tä johti gambialainen määrätietoinen nainen Fatou Bensouda, joka herätti Yhdysvaltojen ärtymyksen, ja joutui lopulta jopa USA:n pakotteiden kohteeksi, koska hän käynnisti tutkinnan USA:n ja sen liittolaisten sotarikoksista Afghanistanissa.
Nyt nuo tutkinnat on saatu onnellisesti haudattua, kun USA sai lobattua ICC:n johtajaksi seuraavalle 9-vuotiselle kaudelle NATO-kumppani Britannian edustajan Karim Khanin. Heti ensi töikseen Karim Khan jäädytti USA:han ja sen liittolaisiin Afghanistanissa kohdistuneet sotarikos-tutkinnat. Ja aikoo tutkia Afghanistanissa vain sodan vastapuolen, Talibanin ja Al Qaidan sotarikoksia. Lisäksi Karim Khan jäädytti ICC:n tutkinnat jotka kohdistuivat USA:n salaisiin kidutuskeskuksiin itäisessä Euroopassa, niinsanottuihin CIA:n ”mustiin paikkoihin”.
Olisit, Ion Mittler from tissiläiset, vain reilusti tunnustanut tämän tekstisi. Mitä sitä häpeämään!
Naurettavaa, tuo Putiniin kohdistuva 'pidätysmääräys'...haluaisin nähdä sen, joka pidättää.
Eli toisin sanoen, täyttä huuhaata.
Jenkit ovat sanoneet itsensä irti aikoja sitten moisista rajoitteista, ehkä pitäisi kertoa jotain natohuorille, jotka sekopäisinä sitä komppaavat.
Eikö nyt pitäisi etsintäkuuluttaa myrkkypiikkien valmistajat ja kaikki poliitikot, jotka ovat olleet mukana huijauksessa...myrkyttämässä tietoisesti ihmisiä?
Sinun lahkosi hullut saarnaajat pitäisi pidättää välittömästi.
Tottapa turiset.kyllä piikityskampanjan tappajaenkelit pitäisi tuomiolle saada ..suomestakin olisi vino pino syntisiä saunan taa
Vladimir Putinilla on siis nyt palkkionmetsästäjät kannoillaan. Tämäpä vasta nastajuttu! ; P
Hirtettävä julkisesti Putin.
Mitäs luulette jos Putin tulisi Suomeen niin uskaltaisiko RKP:n puheenjohtaja Henrikson oikeusministerinä antaa pidätysmääräyksen hänestä vai jatkuisiko suomettuminen?
Pidätysmääräys on voimassa ICC:n toimivallan tunnustaneissa maissa automaattisesti joten poliisi voi panna sen toimeen suoraan ja ilman poliitikkojen puuttumisia.
Venäjän presidentti vieraili Mariupolissa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7be954a8-67be-49a6-9a79-21d3d9fb390e
Venäjä toimitti siviilejä sodan jaloista, lapsia tietenkin mukana, siitäkö nyt sitten rankaistaisiin?
Ei sekään mikään ihme olisi, kun huomioidaan millä vimmalla natojenkki tapattaa ukrainalaisia.
Muutenkin hyvä korjata lapset pois, onhan Ukraina fasistikomennossa oleva lapsi ja elinkaupan ynnä huumekaupan keskus.
Muutenkin rikollisten ainesten keskus, muistutan huntterin läppäristä, joka on kummasti vaiettu.
>Venäjä toimitti siviilejä sodan jaloista, lapsia tietenkin mukana, siitäkö nyt sitten rankaistaisiin?
Itse aloittamansa sodan jaloista. Samalla periaatteella se voisi rankaisematta viedä kaikki Suomesta tai mistä tahansa muusta maasta valtaamiensa alueiden elävinä kiinni saamansa lapset Venäjälle kasvatettaviksi pieniksi kalsarinmyrkyttäjiksi.
Juuri tästä syystä tuollainen lasten varastaminen on sotarikos.
Porosenkon 2015 aloittaman sodan jaloista.
Korjaan: 2014
Tosi ilkeä kaveri kun ei hyväksynyt Venäjän joukkoja maassaan vaan kehtasi ampua niitä. Aivan hävytöntä, eikö Petro tiennyt mikä on Jumalan omaisuuskansa?
Sota oli Itä-Ukrainan separatisteja vastaan, joiden joukossa oli venäläisiä vapaaehtoisia, samoin kuin Porosenkon joukoissa taisteli myls useiden maiden vapaaehtoisia.
Haavistolle heiluu siis häkki.
Siis juuri tuosta on kyse. #Muistattekos kun Haavisto muilutti kaapattuja ISIS kakaroita Suomeen laittomasti? 😁#
Pidätysmääräystä pukkaa!
Mikäs tuo tapaus on, muistan kun lapsia tuli äiteineen mutta en tuota.
Annatko sä itsellesi noita tykkäyksiä? Ihan sama mikä ketju niin aina samat 2 kpl sun kommenteissa. Mikäs siinä, eikai siitä haittaakaan ole.
Missä helvetin "Porosenkon joukoissa"?
"Pidätetäänkö hänet heti jos erehtyy matkustamaan venäjän rajojen ulkopuolelle?"
Myös erikoisjoukot voi käydä hakemassa hänet bunkkerista.
Vartijoille astianpesukoneet.
Olipa aamu tv.tä kiva katsoa kun Suomen puhuvapää kommentoi Kiinan johtajan vierailua Venäjälle, Oli niin pelokkaan näköinen ja näytti että heti itku pääsee.
Muistakaa hihkua myös sitten onnesta, kun meidän politikoita, mediaa ja terveydenhoitohenkilöitä aletaan syyttämään Nurnberg 2 oikeudessa rikoksista ihmiskuntaa vastaan. Tuomioistuin on jo alkanut valmistella todistuaineistoa korona-huijauksen luomisesta ja siihen osallistumisista. Piikkien pistäminen on sitten ihan oma lukunsa.
https://rumble.com/v2dqodm--covid-19-genocide-calls-for-independent-world-court-nuremberg-2.0-is-on-th.html
Marin on meillä näkyvin nukke, jota hallitaan Davosin ja Bilderbergiläisten toimesta. Millä ne mahtavatkaa kiristää näitä kaikkia maailman politikoita?
Mikä aine aiheuttaa sinulle kyseiset harhat?
Ja käyttämäsi aine on=?
Hänen pururadallaan ankarasti kirkuen pörräävän "jeesuksen" lisäksi ei välttämättä tarvita kuin kirnupiimää.
Näin se homma menee💪
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009464976.html
VENÄJÄ avaa tutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen ICC:n pääsyyttäjää ja tuomareita vastaan.
Kyseessä on symbolinen vastatoimi ICC:tä vastaan. Kansainvälinen rikostuomioistuin ilmoitti perjantaina antavansa pidätysmääräyksen Venäjän presidentistä Vladimir Putinista. Venäjää epäillään tuhansien lapsien sieppaamisesta Ukrainan miehitetyiltä alueilta Venäjälle, mikä täyttää sotarikoksen tunnusmerkit.
HAAGISSA sijaitseva kansainvälinen rikostuomioistuin on perustettu kaikkein vakavimpien sotarikosten syytteeseen saamista varten. Venäjä ei ole rikostuomioistuimen jäsen ja on ilmoittanut, ettei tuomioistuimella ole toimivaltaa Venäjällä.
hyvä
Putler lähdössä Etelä -Afrikkaan pidätettäväksi
https://yle.fi/a/74-20027517
Vankilareissu
näin
ICC
näin
Suomeenkaan ole mitään asiaa, heti annetaan kaasua naamalle rajalla!!😂😅🤣
taidetaan piädättää taivaan portteilla...joutuu vetämään paholaisen kivirekeä otsa hiessä...
myös r.....n mielinen tullaan raahaamaan aikanaan haagiin r....n tukemisesta
hyvä
Loistavaa
näin
Hyvä
ICC hoitaa
näin
John Hangman hoitaa.
icc
ICC odottaa
näin
näin
Putinin vuoden kovin saavutus oli lyödä pitkä kiekko jääkiekko-ottelussa Moskovassa.
icc odottaa
Piiri pienenee ja seinätkin alkavat bunkkeripappaa ahdistaa.
Se on hyvä.
Se on erittäin hyvä.
Loppu on näkyvissä, ja se tulee olemaan Sota-Saatanan oppipojalle aivan hirveä, mutta 100 %:sen oikea häväistys.
Putin voidaan myös hakea Moskovasta ja nakata niska-perse otteella Haagin koneeseen ilman että Venäjän tarvitsee maksaa kuljetusta.
Putinin lentopisteet riittää melkein Haagin kentälle asti...
mahtavaa
ICC
näin
Kääpiötä ei ehditä pidättämään kääpiö löytynee ojanrummusta tai maakuopasta kuten edelliset diktaattorit, omat hoitelee
näin
Hyvä
näin
Jäi kesämökki Ahvenanmaalle rakentamatta.