Pääministeri Matti Vanhasen on käytettävä arvovaltaansa ja pantava paperiteollisuuden työnantajat kuriin. On aivan käsittämätöntä, että työnantajat pysäyttivät Suomen paperikoneet vähintään kuukaudeksi. Tällainen uhittelu ei ole mistään kotoisin ja tämä meno uhkaa koko Suomen talouskasvua.
Toivon Vanhaselta tiukkaa kannanottoa jo tällä viikolla.
Luulisi Vanhasella olevan kiinostustakin, sillä Metsäteollisuus ry:n työsulun myötä Vanhasen hallituksen tavoite sadantuhannen uuden työpaikan luomisesta karkaa saavuttamattomiin.
Toivon Vanhaselta tiukkaa kannanottoa jo tällä viikolla.
Luulisi Vanhasella olevan kiinostustakin, sillä Metsäteollisuus ry:n työsulun myötä Vanhasen hallituksen tavoite sadantuhannen uuden työpaikan luomisesta karkaa saavuttamattomiin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Entäs kuka laittaa perseensä leveäksi istuneet hyväpalkkaiset a-ryhmäläiset?? Pitäähän sitä tietenkin pillistä puristaa kun ollaan avainasemassa mutta kohtuus pitäisi olla kaikessa ahneudessa.
Paperiliitto olisi ollut valmis menemään mukaan TUPO-ratkaisuun ja olisi hyväksynyt sen saman linjan kuin muutkin liitot.
Se oli nimenomaan työnantaja, joka riitaa haastoi.
Kannattaa lukea viime viikon Talouselämä-lehti. Siinä on mielenkiintoista taustatietoa paperialan tilanteesta.
Kaikki ei välttämättä ole sitä miltä julkisuudessa näyttää. Entäpä jos työnantaja on jo joka tapauksessa päättänyt sulkea useita paperikoneita ja nyt Paperiliitosta tehdään vain syntipukki tuleville tapahtumille? Toinen mielenkiintoinen skenaario oli, että työnantajapuolella valtaa käyttää tosiasiassa vain Stora-Enso. Muissa yrityksissä johto on uutta ja kokematonta. Entäpä jos Stora-Enso tällä lakkoilulla haluaa kaataa hankalan kilpailijan, joksi lehdessä mainittiin m-real?
Who knows? May be Arto Tähtinen...
tuskin syntyy jos hallitus rupeaa rähisemään pääomaa vastaan. Vai olenko väärässä?