Päälle hautaus

Anonyymi-ap

Kun 60-luvulla kuolleiden isovanhempien hautapaikkaan haudataan arkuissa suvun jäseniä,niin kuopaistaanko vanhat luut pois? Saako kuka tahansa suvun jäsen laittaa sinne esim. uurnia? Pitääkö olla hallintaoikeus? Jos suku on riitaisa,kuka ratkaisee?

4

1018

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hallintaoikeuden haltija ratkaisee kiistatilanteessa. Hallintaoikeus on sillä, jonka lähiomainen on viimeksi haudattu hautaan ja joka yleensä vastaa haudan hoidosta esim maksamalla hoidon. Nämä voivat olla hyvinkin mutkikkaita tilanteita.

      Jos kiista ei ratkea, hautaan ei haudata ketään.

      • Anonyymi

        Aivan oikein Haltia oikeudesta Hautaan! Sen verran meillä on sukuhauta 2 arkkua ja 16 uurnaa paikka. Haudassa 2 arkkua mutta 60 luvulta, 80 luvulta 1 uurna. Joten sinne periaattessa voi haudata taas 2 arkku hautaa, koska elämme 2023. Tosin haudan haltia ja maksaja on jo lähemäs 80v. Uusiko kukaan ? Se että on hauta.On sen hoidoista maksetava ja jos otaa hautusmaan puolesta kukat,nekin.On huoledittava hauta kivestäJos vuosikymenien kuluttua maan liikuessa,kivi kalistuu: Sen suoristamisesta. Joka ei halpaa lystiä.Vaikka kuinka itse haluaisin jatkaa haudan pito: MINULLA EI NOIDEN KUSTANUS SYIDEN TAKIA OLE SIIHEN RAHAA!Joten sovinolla lähden meri hautaan! Eläesäni voin kuoleta sukulaisia,ystäviä mustaa sydämessäni.Niin se vaan mene kun ei rahapuuta,ei siis miestä.Ei perityä rahaa,ei lotto voittoa. Naisen työeläke aina pienempi kuin miehen.Elän ilman sosiali tukia Työ eläkeRitää elämiseen.Mutta ei muhun.Ei kampaajat,ei lomamatkat ,ei teaterit. ei isoon taulu TV.Elämää vaan. Hsinki 20.3.23


    • Anonyymi

      60-luvulla kuolleiden isovanhempien luutkin ovat maatuneet. Jo 20 vuoden kuluttua ruumiin hautauksesta tilalle voidaan haudata uusi ruumis. Jos haudan kaivamisen yhteydessä tulee esille luita, ne pannaan takaisin hautaan mullan seassa. Uurnat ja tuhka maatuvat nopeasti. 60-luvulla ei uurnahautauksia vielä ollut juuri lainkaan, ei varsinkaan maaseudulla.

      Tarkkaa tietoa saat kunkin hautausmaan omistavasta seurakunnasta, sillä on olemassa useammanlaisia hautoja ja käytäntöjä.

    • Anonyymi

      Kiitos tiedoista. Kokemuksen mukaan tietoa ei yleensä saa seurakunnista. Ovat uteliata ja esiintyvät hämmästyneenä. Sama on osoitetoimistossa. Poikkeuksia tietysti on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      79
      2024
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1249
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      25
      1072
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      93
      759
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      122
      740
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      707
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      665
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      60
      634
    Aihe