Mitä tapahtuu Jytkyn jälkeen?

Persuilla on hyvät mahdolisuudet tulla suurimaksi puolueeksi, koska niillä kannatus on vähän ennen vaaleja usein noussut.

Oletetaan siis, että persut voittaa ja alkaa hallitusneuvottelut, joita (tuleva?) pääministeri Riikka Purra vetää.

Syntyykö sinimusta hallitus (persut+kok+muita)?
2077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Syntyy varmasti.

Äänestä
  • Uskaltaisitko lyödä vetoa, että persujen voittaessa vaalit syntyisi hallitus, jossa persut on mukana?
    Itse en uskaltaisi,ainakaan kovin suurta vetoa. Mutta persujen voittaessakin uskoisin, että sinipunaa se pukkaa.

    Äänestä

  • Persujen kanssa ei kukaan muu kuin vkk ja sinimustat menisi hallitukseen !! Joten persunatsit jää oppositioon , luojan kiitos !!

    Äänestä

Niin, nythän Perussuomalaisten kannatus on laskenut, kun ennakkoäänestys alkaa.

Äänestä
  • Ennakkoöäänestys ei ole vielä alkanut, odotellaan, että ensin äänestetään.

    Äänestä

  • Persunatsit kohta vinkuu vaalivilpistä !!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Persunatsit kohta vinkuu vaalivilpistä !!

    Mitä, eikö ne ole vielä aloittaneet?
    Trumpistit voisi vähän neuvoa niitä.

    Äänestä

Miksi vaaleissa käytetään lyijykyniä sitä jokainen voi miettiä.

Äänestä
  • Olisiko jo aika siirtyä haihtuvaan musteeseen?
    Eletään kuitenkin jo 2000-lukua.

    tv nimim. ketuttaa kumittaa joka viides lappu

    Äänestä

  • En ole nähnyt kopissa muita kuin kuulakärkikyniä. Mutta jos epäilee tuota niin mikään ei estä ottamasta omaa lyijykynää mukaan taskuun kun käy äänestämässä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Olisiko jo aika siirtyä haihtuvaan musteeseen?
    Eletään kuitenkin jo 2000-lukua.

    tv nimim. ketuttaa kumittaa joka viides lappu

    Taidat ilolla kumittaa.

    Äänestä

"jytky" = eniten ääniä saanut puolue = n. 20% äänistä.

Hallituksen muodostamiseen tarvitsee yli 50% äänestäjistä. Ketkä olisivat PS:n hallituskumppanit PS-pääministerin alaisuudessa?

Äänestä

Mitä teki Soini aikoinaan samassa tilanteessa?

Äänestä
  • Keskustasta otetiin yhteistyökykyinen pääministeri, joka sai aikaan hallitusohjelman.

    Äänestä

Viherhaihattelijat ovat tehneet hyvää ilmaista vaalityötä persuille.

Äänestä

Sysimusta hallitus joka tuhoaa suomen vuosiksi eteenpäin. Halpatyövoima ja työttömien pakkotyöt ovat keinoja nostaa osinkojen suuruutta mikä on sysimustalle tärkeintä.

Äänestä

Jytkyn jälkeen pitää vaihtaa housut.

Äänestä

Ja Putin, joka tukee kaikkea eripuraa länsimaissa. Populistien tuki ja turva!

Äänestä

"Oppositioon"!!!

Äänestä

Jytkyn älkeen? tietysti valtava paskan löyhkä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persuilla on hyvät mahdolisuudet tulla suurimaksi puolueeksi, koska niillä kannatus on vähän ennen vaaleja usein noussut.

Oletetaan siis, että persut voittaa ja alkaa hallitusneuvottelut, joita (tuleva?) pääministeri Riikka Purra vetää.

Syntyykö sinimusta hallitus (persut+kok+muita)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu