Kauppassa olo kestää mulla 15 min, äitillä 45 min. Hän kysyi mitä syön , kun teen reissun noin nopeasti.
Minä taasen luulen, että hän syö suruun. On masennus ja syö paljon.
On lihava eikä jaksa liikkua.
Minä taasen luulen, että hän syö suruun. On masennus ja syö paljon.
On lihava eikä jaksa liikkua.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kestävän ne kauppareisut kauemmin mitä vanhemmaksi tulee. Minun äitini myös oli viimeiset vuodet hyvin lihava ja siksimkankea, kengänlaittaminen jalkoihin otti aikaa
( syytti siitä kummallisia kenkiä) ja sitten vahtaili kaupassa mitä ostais, kun ei kuulemma ollut aikaa kirjoittaa kauppalistaa, vaikka oli eläkkeellä ja asui yksin eikä tuttuja lähimaillakaan .
Sitten niitä ruokatavaroita ostettiin niin paljon ettei hän jaksanut kasseja kantaa, joten minä kannoimme ne autoon ja autosta hänen kotiinsa ja laittelen jääkaappiin. Ihmetteli miten niin nopeasti sain ne jääkaappiin. Sitä se on kun vanhenee kaikki asiat ottavat aikaa enemmän kun nuorena ja jos on joku sairauskin niin senkin kanssa ottaa aikaa kun hengästyy tavallisesta kävelemisestä ja pitää levätä.
Niin että hyvin tietää mitä on tulossa itsellkkin
Jaaha, vanhainkotikamaa siis.