Minä olen yrittänyt saada hoitoa samaan vaivaan, kohta tulee jo 10 vuotta täyteen, onko 10 vuotta tämä hoitotakuun aika raja, jolloin pitäisi saada hoitoa, vai onko peräti 20 vuotta?
Kymmeniä kertoja olen käynyt lääkärillä samasta asiasta, olen siis osittain liikuntakyvytön ollut jo 10 vuotta.
En ole saanut siis hoitoa.
Mikä tämä hoitotakuu on?
2
366
Vastaukset
- Anonyymi
Takuu taitaa olla elinikäinen, eli apuja ei saa, ennen kuin on myöhäistä.
Tuttua juttua, itsekin ollut pompoteltavana jo monet vuodet.
On naurettavaa, kuinka puhutaan takuusta, tai muutenkin että hoitoa pitäisi saada ajoissa, ettei vain tarvitse mennä kalliin erikoissairaanhoidon puolelle. Julkisen sairaanhoidon ollessa kyseessä, herää ajatuksia, mahtaako mitkään lupaukset tai päätökset koskaan toteutua.
Julkinen puoli suorastaan " ajaa " potilaita tilanteisiin, ettei voida välttyä siltä kalliimmalta hoidolta.
Jokin on mennyt, ja on edelleen täysin pielessä.
Muutosta odotellessa, vai turhaanko odotetaan ? - Anonyymi
mistäköhän asiasta aloittaja on käynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341899Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801479
- 821476
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711061- 631031
- 221007