Uusien dieseleiden kohtalo todella kehno

Anonyymi-ap

Viimeaikoina ostetut dieselit menettävät arvonsa: "Autoalan keskusliiton tilastot niin viime vuodelta kuin nyt tammikuulta kertovat karusti, mihin suuntaan uusien dieselautojen kohtalo käy henkilöautoissa.

Mitä tilastot sitten kertovat? Ainakin yksi henkinen kynnys uusien henkilöautojen rekisteröinneissä eli myynnissä ylittyi viime marraskuussa, jolloin ensimmäistä kertaa täyssähköautojen rekisteröinnit ohittivat bensiini- ja dieselautojen rekisteröinnit lukemin 1584–1531."

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/uusien-dieseleiden-kohtalo-ei-hyvalta-nayta/bc263782-387b-44f7-add4-7ddf94e75721

11

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusissa rekisteröinneissä nimenomaan dieselautojen määrä on romahtamassa. Vielä viime kesänä dieseleitä rekisteröitiin lähes 600 autoa kuukaudessa, nyt lukemat ovat lähes puolittuneet. Muutos dieseleiden kohdalla on todella raju. Vielä 5–6 vuotta sitten niitä myytiin kuukausittain 2 500–4 000 autoa.

      Vaikka henkilöautojen kauppa hyytyi viime vuonna todella paljon, kaupan yleinen hyytyminen ei selitä dieseleiden myynnin romahtamista, vaan sitä selittää nyt käynnissä oleva valtava rakennemuutos kohti liikenteen sähköistymistä.

      • Anonyymi

        Diesel olla arvoton.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Diesel olla arvoton.

        Mahtaa keljuttaa.


    • Anonyymi

      Ensisijainen vaikuttaja on se ettei dieselissä ole enää polttoaineessa mainittavaa hintaetua, voi olla jopa kalliimpaa. Kulutuskaan ei ole enää pienempi tehokkaisiin bensiinimoottoreihin verrattuna. Sitten vielä "dieselvero" päälle, niin ei mikään ihme ettei henkilöautoa kannata enää ostaa dieselinä.

      • Anonyymi

        Diesel ei kyllä kannata missään mielessä. Vaikea päästä eroonkin.


      • Anonyymi

        Dieselin verotus samalle tasolle vaan bensan kanssa. Nousee taas dieselin pumppuhinta.


    • Anonyymi

      Tyhmä ajaa dieselillä.

    • Tulevaisuutta on tunnetusti vaikea ennakoida.
      Asia ennättää vielä muuttua tai tasaantua.
      Ongelmana on täyssähköautojen hinta sekä niiden ajosuorite etenkin
      talviolosuhteissa.
      Keskivertokansalaisella ei näillä hinnoilla vielä pitkään ole mahdollista
      sähköautoon siirtyä.

      • Anonyymi

        "Tulevaisuutta on tunnetusti vaikea ennakoida."

        Siltä osin on ihan helppoa tietää, että suhteellisen pian mitään lähipäästöjä pölläytteleviä polttomoottoreita ei enää sallita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tulevaisuutta on tunnetusti vaikea ennakoida."

        Siltä osin on ihan helppoa tietää, että suhteellisen pian mitään lähipäästöjä pölläytteleviä polttomoottoreita ei enää sallita.

        Nokitussarit paaliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tulevaisuutta on tunnetusti vaikea ennakoida."

        Siltä osin on ihan helppoa tietää, että suhteellisen pian mitään lähipäästöjä pölläytteleviä polttomoottoreita ei enää sallita.

        "Suhteellisen pian " = 30 vuotta tai enemmän .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      8288
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5084
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3334
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      29
      1883
    5. 57
      1510
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      109
      1478
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1357
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      175
      1326
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1099
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      933
    Aihe