Juurihoito - Hampilääke maistuu suussa

Kävin keskiviikkona hammaslääkärissä ja laitettiin käyntiin juurihoito. Juuria vähän rassailtiin mutta olivat sen verran tulehtuneet ja kipeät että lääkäri päätti laittaa reiän täyteen lääkettä ja siihen päälle väliaikaisen paikan, ja palaan sinne viikon kuluttua jolloin jatketaan.

Ennen hoitoa hammasta särki järjettömästi mutta sen jälkeen ei enää lainkaan. Ainoa miinus: vielä kaksi päivää myöhemmin tunnen ajoittain lääkkeen maun erittäin voimakkaana suussani; sitä siis ikäänkuin vuotaa paikan alta. Onko tämä normaalia vai pitäisikö pirauttaa lekurille?
68195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

se lääke maistuu jollekin mausteelle, oliko nyt neilikka tai inkivääri, aika voimakas kuitenkin. Älä ole huolissasi.

Äänestä

Heips!
Sinulle on aloitettu aivan oikeaoppisesti hampaan juurihoito,jonka vuoksi joudut käymään hammaslääkärissä useaan kertaan.(Hampaan sisällä olevaa lääkettä vaihdetaan pariin otteeseen ja samalla "rassataan" eli laajennetaan juurikanavia)Tällä hetkellä suussa maistuva aine on neilikkaa ja se maku tulee väliaikaisesta paikasta, ei hampaan sisällä olevasta lääkkestä.(hampaan sisällä on biokalkki ja se tappaa baktereita ja hoitaa hammasta "sisältäpäin")Hammas kannattaa hoitaa kuntoon, vaikka kipu on hävinnyt, sillä se kipeytyy VARMASTI uudelleen jos hoidon jättää kesken.

Äänestä
  • jatketaan, voi kyseessä olla myös ns. triotippa. se vie nopeasti kivun, mutta silloin hoitoa pitää jatkaa viikon kuluessa. biokalkkia voi hampaassa pitää jopa kuukausia.

    Äänestä

Pitääkö käyttää noin kamalan makuista tökömenttiä?

Suoraan sanoen pakskanmaku suussa vielä viikonkin päästä.

Maku on mausteinen. Neilikan, kuminan kaltainen. Neilikkaöljy. Eugenoli löytyi kooklailemalla.

Äänestä
  • ÄLÄ ITKE

    Äänestä

  • VALIVALI kirjoitti:

    ÄLÄ ITKE

    Älä itse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Normaalia? kirjoitti:

Kävin keskiviikkona hammaslääkärissä ja laitettiin käyntiin juurihoito. Juuria vähän rassailtiin mutta olivat sen verran tulehtuneet ja kipeät että lääkäri päätti laittaa reiän täyteen lääkettä ja siihen päälle väliaikaisen paikan, ja palaan sinne viikon kuluttua jolloin jatketaan.

Ennen hoitoa hammasta särki järjettömästi mutta sen jälkeen ei enää lainkaan. Ainoa miinus: vielä kaksi päivää myöhemmin tunnen ajoittain lääkkeen maun erittäin voimakkaana suussani; sitä siis ikäänkuin vuotaa paikan alta. Onko tämä normaalia vai pitäisikö pirauttaa lekurille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu