Eikö Jeesuksen pitäisi näyttäytyä Ukrainassa rintamalla?
Miksi Jumala antaa vääryyden tapahtua?
Anonyymi-ap
15366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei tietenkään. Jumala on antanut ihmiselle vapaan oman tahdon ja ohjeet kuinka elää. Ohjeet Raamattuun uskovat osaavat selittää, itse en osaa kun olen ateisti enkä usko Raamattuun.
"... itse en osaa kun olen ateisti enkä usko Raamattuun."
Mutta silti uskot, että Jumala on antanut vapaan tahdon?
Itse uskon Jumalaan joka minulle on terveys ja tasapainoinen elämä jonka riittävä taloudellinen turvallisuus antaa. Ihmisen ulkopuoliseen persoonalliseen Jumalaan en usko.
Uskovien mukaan heidän Jumala antaa vapaan tahdon ja kyllä tuo minun Jumala myös antaa vapaan tahdon (kts. yllä)
"Itse uskon Jumalaan joka minulle on terveys ja tasapainoinen elämä jonka riittävä taloudellinen turvallisuus antaa."
Jumala = terveys ja taapainoinen elämä = taloudellinen turvallisuus. Eikö ole yksinkertaisempaa sanoa, että raha on sinun jumala? Ja miksi sitä rahaa pitäisi sana Jumalaksi?
Raha on tiettyyn määrään saakka jumala mutta raha menettää merkityksen kun sitä on tarpeeksi.
Terveys sekä henkinen että fyysinen on kuitenkin ylijumala.
"Raha on tiettyyn määrään saakka jumala mutta raha menettää merkityksen kun sitä on tarpeeksi."
Ihan hyvä ajatus, mutta itse ajattelen toisin päin. Raha on välttämättömyys ja onnellisuuden tuoja (tai oikeastaan murheiden poistaja), mutta kun se tyytyväisyyden taso on saavutettu niin joillakin ihmisillä rahasta tulee itseisarvo ja sitä on saatava lisää. Itsellä näin ei ole ja se on syy, miksi olen töissä julkisella sektorilla, joka ei koskaan tuota superrikkaita demokraattisissa valtioissa. Valtion leipä on pitkä mutta kapea.
"Miksi Jumala antaa vääryyden tapahtua?"
Jumala ei pysty puuttumaan mihinkään, koska hänen olemattomuutensa haittaa asiaa oleellisesti. Muuten hän estäisi hyväksi kehuttuna vääryydet.
Mistä tiedät että estäisi vääryydet ?
Koska jotkut kehuvat Jumalaa hyväksi. Eihän toki sellainen pahaa tekisi. Eihän :O
Älä usko kaikkea mitä puhuvat.
Jumalaa ei ehkä ole olemassa vaikka olemattomuutta ei voi tieteellisesti todistaa.
Eri juttu kuin Viljo kun huudellaan Onks Viljoo näkyny.
En usko. Olen uskoton.
"...olemattomuutta ei voi tieteellisesti todistaa."
Olemattomuuden voi todistaa, jos väite olevaisuudesta on falsifioitavissa. Flogiston on yksi esimerkki siitä, kuinka jokin asia on tieteellisesti todettu olemattomaksi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phlogiston_theory
Mutta sitä ei voida todistaa, sisältyikö universumin aika-avaruuteen johtanut olevaisuus tietoisuutta ja älyä vai ei. Väite, että sisältyi, ei ole falsifioitavissa. Ei tieteen keinoilla.
"Väite, että sisältyi, ei ole falsifioitavissa. Ei tieteen keinoilla."
Tieteen perusedellytys on falsifioitavuus, joten tällaiset deluusiot voi jättää omaan arvoonsa.
niin venäjän puolella 🤣