Ajattelepa omalle kohdallesi

Ajatellaanpa, että sinulla on omistusasunto alueella, jonka ennustetaan monikultuuristuvan lähi vuosikymmeninä. Muista kaupunginosista ja Ruotsistakin saatujen tietojen perusteella arvioit, että asunnon hinta lähtee laskemaan ja viihtyvyys alueella monikulttuuristumaan. Miksi et myisi asuntoasi nyt, kun siitä vielä saa vähintään kohtuullisen hinnan, millä pystyy ostamaan vaikka omakotitalon vähän etäämmältä?

Vastaus edelliseen kysymykseen saattaa selittää jonkin osan white flight -ilmiöstä. Toki lasten koulunkäyntimahdollisuudetkin ovat usein vaikuttamassa.

Monikulttuurisuus ja maahanmuutto ovat molemmat rikkauksia, mutta kenelle?
889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Monella on ja heti kun osoitetaulussa alkaa olla tiettyjä vierasperäisiä nimiä, asuntokauppa hidastuu.

Äänestä

Minä etsin asunto sarjavihaaja sarjarasismi persunatsi vapaata lähiöstä !!!
Lapsille täytyy valita ruottinkielinen koulu koska siellä ei ole persuja !!

Äänestä
  • Ei ole matujakaan. Hassu yhteensattuma, eikö?

    Äänestä

Ja vielä pahempaa
Tanskassa puretaan 12 mamu lähiötä ja asukkaat pakko siirretään muualle ripottele malla

Jos on omistanut asunnon siellä niin sen arvo on nolla

Äänestä

Mutta kohta ei löydy edes aluetta, jossa saisi olla rikollisilta rauhassa. Ne jotka haluaa rikollisia maahamme saisivat ottaa heitä naapureikseen. Nehän tästä eniten kärsivät, jotka eivät alun alkaenkaan halunneet massiivista monikyltuuria maahamme.

Äänestä

Suomalaisuuteen kuuluu hitaus , eivät ole myyneet sijoitusasuntojaan pois vakka kohta niiden hinta on puolittunut 🤣 kohta tarkoittaa suomalaisella hitaudella ilmeisesti rysähdystä 🤔eli tajuavat vasta kun rysähdys on jo alkanut , mutta se on liian myöhäistä silloin

Äänestä

tätäkö tarkoitat


Asun länsi-Helsingissä kaksiossa Saton asunnossa. Pystyn juuri ja juuri itse maksamaan kalliin vuokrani., vaikka olen ihan kokopäivätyössä. Talossa jossa asun on 10 kpl isoa 4h+k+saunallista asuntoa, joissa vuokra on yli 1.300 euroa. Enää yhdessä näistä asunnoista asuu suomalainen perhe, lopuissa asunnoissa asuu somaleita. Vuoden sisällä neljä suomalaisperhettä on muuttanut pois, koska heillä ei ollut enää varaa asua niin kalliilla vuokralla. Somaleilla näyttää hyvin olevan varaa asua niissä, lisäksi heidän muksuilla on hienoja pyöriä, sähköpotkulautoja ym härpäkkeitä.
Neljä vuotta sitten kun muutin taloon se kuului toiselle vuokranantajalle, eikä talossa asunut yhtään somaliperhettä. Silloin kaikki oli siistiä, pihat, raput ja roskikset oli aina viimeisen päälle siistejä. Nykyään porraskäytävät ja roskikset ovat aivan törkeässä kunnossa. Lehtiroskiksessa on käytettyjä vaippoja ym sinne kuulumatonta roskaa. Sohvat ja muut pois heitettävät tuodaan roskakatokseen, vaikka lähin Sorttiasema on noin kilometrin päässä. Kaikki tämä näkyy kohonneissa vuokrissa.
Vituttaa mihin suuntaan ollaan menossa, kohta täytyy itsekin harkita muuttoa, koska taloyhtiötä ei kiinnosta pätkän vertaa mitä nämä kulta-asukit puuhastelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ajatellaanpa, että sinulla on omistusasunto alueella, jonka ennustetaan monikultuuristuvan lähi vuosikymmeninä. Muista kaupunginosista ja Ruotsistakin saatujen tietojen perusteella arvioit, että asunnon hinta lähtee laskemaan ja viihtyvyys alueella monikulttuuristumaan. Miksi et myisi asuntoasi nyt, kun siitä vielä saa vähintään kohtuullisen hinnan, millä pystyy ostamaan vaikka omakotitalon vähän etäämmältä?

Vastaus edelliseen kysymykseen saattaa selittää jonkin osan white flight -ilmiöstä. Toki lasten koulunkäyntimahdollisuudetkin ovat usein vaikuttamassa.

Monikulttuurisuus ja maahanmuutto ovat molemmat rikkauksia, mutta kenelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu