Nato jäsennyydestä

Anonyymi-ap

Äänestettiin 2 kertaa, Natoa kannatti 95% äänestäjistä, joten turha on ulista ettei demokratia toteutunut ja piste!!!!

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.lapinkansa.fi/yksi-unohtui-vaalikeskustelusta-nato/5429207?utm_campaign=Feedit&utm_source=Lapin Kansa&utm_medium=RSS

      Haluammeko tänne Naton pysyviä rakenteita ja jos, niin mitä? Kuinka paljon Suomen puolustusta koskevia ratkaisuja tehdään jatkossa Suomen eduskunnassa, kuinka paljon Naton päämajassa ja sotilaallisissa esikunnissa?

      Minkä Naton operaatioesikunnan alle Suomen olisi viisainta päästä? Mistä päättävät sotilaat, mistä poliitikot? Mikä on presidentin, hallituksen ja eduskunnan työnjako ja toimivaltarajat? Kuka päättää mistäkin ja edustaa missäkin? Paljonko Suomi käyttää rahaa puolustukseensa jatkossa? Kuinka paljon olemme valmiit uhraamaan esimerkiksi Baltian maiden puolustamiseksi?

      Nostetaan esiin kysymyksistä yksi. Nato-maat ovat Euroopassa järjestäytyneet kolmen komentokeskuksen alle. Napolista Italiasta vedetään Etelä-Euroopan puolustusta. Hollannin Brunssumissa on keskisen Euroopan komentokeskus. Pohjois-Atlantin asioita johdetaan Yhdysvalloista Norfolkista.

      Minkä alle Suomi haluaa ja mihin se päätyy? Mitä siitä seuraa puolustuksellemme?

      • ”Minkä alle Suomi haluaa ja mihin se päätyy? Mitä siitä seuraa puolustuksellemme?”

        Tämä ei ole poliittinen kysymys eikä kuulu vaaleihin.


      • Anonyymi

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000009477189.html

        KIVINEN vieraili Virginiassa Naton yhteisoperaatioesikunnassa JFC Norfolkissa. Kivinen kävi keskusteluja Norfolkin esikunnan komentajan Daniel Dwyerin sekä Naton transformaatioesikunnan komentajan Philippe Lavignen kanssa.

        Aiemmin sekä puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk) että presidentti Sauli Niinistö ovat vierailleet Norfolkissa. Julkisuudessa on esitetty arvioita, että Suomi olisi kiinnostunut olemaan Naton komentorakenteessa osa juuri Norfolkin esikuntaa.

        JFC Norfolk huolehtii muun muassa arktisen alueen puolustuksesta ja Pohjois-Atlantin strategisten merikuljetusreittien pitämisestä auki. Tähän yhteisoperaatioesikuntaan kuuluvat muut pohjoismaat Norja, Tanska ja Islanti.

        Toinen vaihtoehto Suomelle olisi Hollannissa sijaitseva JFC Brunssum, jonka vastuualueena on Itämeren ja Baltian alue. JFC Brunssumin komennossa ovat muun muassa Saksa, Puola, Viro, Latvia ja Liettua.

        Pyrkiikö Suomi osaksi Norfolkin esikuntaa?

        – Sotilaallisella puolella integraatioprosessissa on tarkasteltu erilaisia asioita. On Naton päätös, miten Suomi tulee komentorakenteessa sijoittumaan. Olemme tuoneet esiin sotilaallisia näkökulmia yhdysvaltalaisille viranomaisille tässä asiassa. Lopulta se on poliittinen päätös, miten Suomi asemoidaan Naton komentorakenteeseen, Kivinen sanoo.

        – Kaikkihan tietävät, että käytännössä on kaksi vaihtoehtoa: joko JFC Brunssum tai JFC Norfolk. Olemme tuoneet esiin erilaisia näkökulmia esiin näihin vaihtoehtoihin sekä sotilasviranomaisille kuin myös eri maiden kollegoille.


    • Anonyymi

      "Mikä äänestys,ei suomessa ole koskaan kansanäänestetty natosta,suomi ei koskaan pääse natoon,sen estää pariisin rauhansopimus"!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe