Ukrainan sota olikin Kiinan juoni

Anonyymi-ap

USA on menettänyt Ukrainan sodan vuoksi merkittävästi aseistustaan eikä nykyinen asetuotanto riitä kattamaan sitä tarvetta jota vaaditaan sodassa Kiinaa vastaan.

5

97

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”USA on menettänyt Ukrainan sodan vuoksi merkittävästi aseistustaan…”

      Höpsistä, vain kulutustavaraa on kulutettu, ei menetetty aseistusta. Mitättömällä 33 mrd dollarin aseavulla Ukrainalle (USA:n puolustusbudjetti on noi 800 mrd dollaria) Venäjän maavoimat on käytännössä tuhottu. Se on menettänyt yli 4000 valokuvista vahvistettua taistelu- ja rynnäkköpanssarivaunua. Todelliset tappiot ovat lähempänä 10 000 vaunua.

      Jos tämä jonkun juoni on niin USA:n. Putin on työntänyt kätensä oksasilppuriin, Zelenski kairaa ahteriin ja Länsi naureskelee vierestä.

    • Anonyymi

      Kiinan juoni oli näennäisesti olla tuomitsemasta venäjän hyökkäys sotaa. Olla venäjän "kamu" ja samalla alistaa venäjä nartukseen.
      Nyt Kiinaan virtaa puoli ilmaista venäläis kaasua ja öljyä. Toisella kädellä Kiina myynyt elektroniikka komponentteja Ukrainaan drone tuotantoon suunnattomia määriä.

    • Anonyymi

      Talous ja kauppa 22.03.2023
      Kiinan kauppa Venäjän kanssa saavutti ennätyslukeman vuonna 2022 ja kasvoi 30 prosenttia, samaan aikaan kun länsi yritti sulkea Moskovan kauppasaartoon. Kahdenvälinen kauppa käy vauhdilla ja nousee yli 200 miljardiin dollariin myös tänä vuonna – vaikka kaksi kolmasosaa siitä käydään juaneissa ja ruplissa, kun molemmat maat siirtyvät pois dollarista.

      Putin on kannattanut juanin käyttöä kauppasopimuksissa muiden Aasian, Afrikan ja Latinalaisen Amerikan maiden kanssa. Xi ja Putin keskustelivat myös kaupan laajuuden lisäämisestä, logistiikan ja rajat ylittävän infrastruktuurin edelleen kehittämisestä, maatalousyhteistyön laajentamisesta molempien maiden elintarviketurvan varmistamiseksi sekä yhteistyön parantamisesta energian, mineraalien, metallien ja kemiallisten tuotteiden vaihdossa. Kiina ja Venäjä lupasivat laajentaa yhteistyötään teknologian, tietotekniikan ja tekoälyn aloilla.

      • Anonyymi

        Putin kuvaili Venäjän ja Kiinan välisiä suhteita erilaisiksi kuin kylmän sodan aikana kehittyneet sotilaspoliittiset liitot ja sanoi, että ne ovat ”ylempimuotoisia kuin valtioiden välinen yhteistyö, eivätkä ne ole luonteeltaan vastakkaisia”.

        Moskova ja Peking sopivat ”säännöllisesti suorittavansa yhteisiä meri- ja ilmapartioita ja yhteisiä harjoituksia”, kehittävänsä sotilaallista vaihtoa ja yhteistyötä käyttäen kaikkia saatavilla olevia kahdenvälisiä mekanismeja ja lisäävänsä asevoimiensa keskinäistä luottamusta.

        ”Suhteiden edistäminen Venäjään on ”strateginen valinta, jonka Kiina on tehnyt omien perusetujensa ja maailman vallitsevien suuntausten perusteella”, Xi sanoi maanantain ensimmäisen tapaamiskierroksen jälkeen ja selitti, että kaksi kansakuntaa ovat sitoutuneet rakentamaan. moninapainen maailma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      586
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe