Se on lakko heti jos uusi hallitus koskee ansiosidonnaiseen! Ihan ehdoton velvollisuus AY-liikkeelle

Anonyymi-ap

Jos Kokoomus voittaa vaalit on lakko aloitettava välittömästi jos aikovat koskea ansiosidonnaiseen. Se on AY-liikkeen velvollisuus jäseniään kohtaan. Lakolla pitää mennä päätyyn asti!!!

Lakkokevät voi saada jatkoa. Teollisuusliiton puheenjohtajan Riku Aallon mukaan poliittisiin lakkoihin on periaatteessa valmius. Näin mikäli kokoomuksen työttömyysturvaan esittämät leikkaukset toteutuvat seuraavassa hallituksessa sellaisenaan.

Kokoomus on pitänyt esillä ansiosidonnaisen päivärahan lyhentämistä nykyisestä 400 päivästä 200 päivään. Työssäoloehtoa pidennettäisiin 6 kuukaudesta 12 kuukauteen.

– Kokoomus esittää käytännössä nykyisen työttömyysturvajärjestelmän romuttamista, Aalto sanoo.

10

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1787
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1722
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1258
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1071
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1034
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe