Yk, n Ukrainan ihmisoikeustoimiston johtaja Matilda Bogner kertoi olevansa huolissaan Ukrainan sotilaiden toimista sodassa, he pikateloittivat antautuneita venäläisvankeja 25 kpl. Ukrainan Ulkomisteriö on suuttunut koska Ukrainan sotilaiden teloituksia ei saa asettaa samalle viivalle agressiivisemman sodan osapuolen kanssa, eli venäjän, Bognerin tietoon on tullut myös , että venäläiset olisivat teloittaneet ukrainalaisia 15 kpl.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e7fc83eb-4cc3-4100-aacb-96c699bf50c8
Tämä Ukrainan joukkoteloitus on ollut tiedossa koska siitä on ollut kuvamateriaaliakin, nyt sekin "salaliittoteoria" ja feikki on paljastunut todeksi.
Oli hyökkääjä kumpi tahansa sodassakin on säännöt, antautunut on antautunut ja häntä pitää kohdella vankina.
Kiusallista Ukrainalle taas kerran.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e7fc83eb-4cc3-4100-aacb-96c699bf50c8
Tämä Ukrainan joukkoteloitus on ollut tiedossa koska siitä on ollut kuvamateriaaliakin, nyt sekin "salaliittoteoria" ja feikki on paljastunut todeksi.
Oli hyökkääjä kumpi tahansa sodassakin on säännöt, antautunut on antautunut ja häntä pitää kohdella vankina.
Kiusallista Ukrainalle taas kerran.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sodassa tapahtuu kummankin oapuolen kohdalla samanlaista, se "kuuluu" sotaa, sillä se on sotaa.
Ukrainan pitää sitoutua palauttamaan tankit sodan jälkeen.
Erottaakohan Ukraina tuon totuuden paljastajan?
Ukraina ulkoministeriö sanoo teloittamisen olevan itsepuolustusta? Heh.
Eivät ymmärrä sodan moraalisia sääntöjä jotka ovat olleet iät ja ajat lujat ja syvät, antautunutta ei saa kohdella pahasti, eikä varsinkaan teloittaa samantien. Antautnut on vanki ja hänelle pitää antaa sen mukainen kohtelu, ruokaa ja suojaa yms. Oli se sitten kuka tahansa.
Linkki asiasta jäi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009477515.html
Myös kolme suomalaista vapaaehtoista on ollut ulkomaalaistaistelijoiden ryhmässä mukana kun jenkkivapaaehtoinen ampui aseetonta antautunutta venäläisvankia päähän. Tämä on sitä ylevämpää läntistä moraalia.
UKraina alkanut vainoamaan kristittyjä, natsit tietenkin. Ortodoksikirkossa kähinää.
https://tokentube.net/v/2943488955/Ukrainassa-vainottiin-jälleen-kristittyjä-Sanna-Marinin-ja-Sauli-Niinistön-rahoittaman-hallituksen-toimesta
Olivat pidättämässä muka-antautuneita sotilaita, kun joutuivat tulituksen kohteeksi. Samalla "antautuneet" lähtivät tulemaan kimppuun.
Viisainta mitä tuossa tilanteessa voi tehdä, on pistää lähiperimetri puhtaaksi.
Näin tapahtuikin.