Jos ateistit voisivat määrittää, minkälaisen hallituksen he haluaisivat? Mitkä puolueet mukaan, ketkä ulos?
Ateistit vallankahvassa
Anonyymi-ap
687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mieletön kysymys. Ateismi on ainoastaan sitä, että ei ole uskoa jumaliin. Se ei määritä puoluekantaa. Kristilliset, koska puolue perustuu jumalaan uskomiselle, on tietenkin poikkeus.
Eikö ateistille merkitse se, että hänen edustajansa ajaisi jumalatonta linjaa? Mikä aate se, on jossa ei katsota, että omat valinnat mahdollistavat parhaat mahdolliset näkökannat? Ei vaikuta kovin loogiselta.
Kansanedustajan kannattama politiikka ja fiksuus on tärkeämpää kuin se, mihin uskontokuntaan hän kuuluu. Suuri osa kirkkoonkin kuuluvista on ateisteja - kirkkoon kuulutaan perinteen vuoksi.
Ei ainakaan oikeistolaisia,jos voittavat tulevat ajamaan tämän maan ennen näkemättömään nuivetuskierteeseen ja sitä myötä lamaan josta ei Suomen omin avuin enää nousta vaikka lisävelkaa otettaisiinkin pikkuisen.
Suomi tarvitsee olla taloudellisesti vahvempi jotta velalla eläminen voi loppua nollasummapelissä.
Siksi on ehkä paikallaan sanoa että rikkaammat valtiot viekööt Suomen talouden sitten mennessään ja keksikööt miten Suomi-ihmiset voi täällä vielä elää rahatalouden kanssa.
Peli on ehkä jo pelattu liian pitkälle,ylimääräistä rahaa on tänne hirmu vaikeaa enää luoda. Mutta ehkä jollain sähköllä jos sen tuottavuutta saadaan hurjan paljon lisää, kaikilla saasteettomilla tavoilla. Muuten edessä on shakkimatti niin sanotusti.
Ei oikeistolle, ei NATOlle, ei rahavallalle. Kyllä kansanvallalle, kyllä solidaarisuudelle, kyllä ateismille.
Demokratiahan toimii Suomessa ihan hyvin.
Ja tuskin rahalla on täällä enemmän valtta kuin verrokkimaissamme.
Mitä se 'kansanvalta' olisi, joka ei nyt demokratiamme kautta pääse kukkimaan?
Sinä ja sinun tavalla ajattelevat ovat sitä kansaa? Ja mitä ne muut ovat? Ovatko jotain väärää?