Suomalaisten ihmisoikeudet

Anonyymi-ap

Suomalaisten ihmisoikeudet on viety ja koska tulee muutoksen aika?
Meidän kansanedustajien pitäisi edustaa kansaa mutta kun ne on valittu niin edustus muuttuukin puolueelle, puoluekurille, yrityksille, varakkaille ja maksajina suomalaiset.
Koska ajettu kuluja alas muilta kuin kansalaisten palveluista?
Seuraavaksi voisi laskea puoluetukea 7%, puoluelehtitukea 5%, puolue nuorisotukea 5%, kansanedustajien taksimatkoihin katto 1000e/kk, kansanedustajien kulukorvauksen 7%, kansanedustajien matkakuluihin 500e / kk max ja voitaisiin puolittaa kansanedustajat 101 henkeä, vain yksi avustaja tai yhdellä avustajalla 2 kansanedustajaa ja eduskunnan virkamiehista 30% pois suojatyöpaikasta...
Meidän eduskunta on ihan liian raskas näin pienelle maalle.
Joku toimittaja voisi laskea kuinka paljon Meidän muka demokraattinen edustus maksaa per vuosi. Voi tulla kaikille yllätyksenä montako sataa miljoonaa menee kankkulan kaivoon. Eduskuntaa vain suurennettu vuodesta toiseen ja tietotekniikka on poistanut paljon turhia töitä ja nyt siellä töiden päällekkäisyyksiä ja ihmisiä kenellä ei ole työtehtäviä kuin osaksi päivää.
Saneeraaja paikalle. No ei varmasti mistään ylläolevista poiteta ketään eikä senttiäkään vaan kaikkea lisätään niin kuin tähänkin asti.
Lopetetaan nöyristellä Suomi on ennen kaikkea Meidän.

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, mutta kuka ne Suomalaisten oikeudet on Polkenut maanRakoon?

      On siihen Syylliset:
      SDP / VasemmistoKommunistit / MyrkynVihreät ja tuo Vihelijäinen RKP !

      Siinä On Suomalaisten Sortajat ja Kansan Oikeuksien ViemäriinKaatajat !

      • Anonyymi

        .
        Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Suomen Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksensa PerusSuomalaisille ! - Se On Varma Asia !

        .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        .
        Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Suomen Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksensa PerusSuomalaisille ! - Se On Varma Asia !

        .

        *
        ************** Olen Suomalainen Olen PerusSuomalainen*************
        *
        *********************** Kyllä Perus On Paras ****************************
        *


    • Jep. Joskus tuntuu, etteivät ihan kaikki kansanedustajat ja ministerit puolusta kansaa ja aja heidän etujaan. Eduskunnassa on ihmisiä, joilla ei takuulla ole kokemusta tai edes käsitystä joistain asioista mitä ajavat. Esim. työttömyyskorvausta koskevat asiat. Taannoin A-studiossa Vasemmistoliiton Li Anderson kysyi Orpolta ja Purralta tietävätkö he mitä he ovat tekemässä (työttömyysetuuksiin liittyviä asioita) ja he vain hymyilivät vaitonaisina.

      Kyllä sekin on kuluja valtiolle, kun kansanedustaja saa ison taksiedun tai muita etuja. Miksei niistä pienennetä? Miksi pitää aina kansalta ottaa ja varsinkin tavallisilta duunareilta ja työttömiltä ja opiskelijoilta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe