Minulta ei ole koskaan kysytty ja jos kenen kanssa milloinkin asiasta juttelen, niin ei heiltäkään.
Minkä pohjalta niitä galluppeja tehdään?
Anonyymi-ap
26288
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Siis vaaligalluppeja.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17799606L
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Onko teiltä kysytty?
Ei ikinä, joten ne on valheita. Ajatelkaa omilla aivoillanne. Media aivopesee mm näillä "gallupeilla", ei muuta.
Ajattelepa itse aivoillasi, mikä on todenäköisyys osallistua gallup-kyselyyn. Otanta kun on tyypillisesti 1.000...2.000. (tässä 2002)
Fakta
Näin tutkimus tehtiin
- Kantar Public toteutti tutkimuksen Helsingin Sanomien toimeksiannosta.
- Tutkimusaineisto kerättiin 9.3.2023–25.3.2023. Tutkimusta varten haastateltiin puhelimitse 2 002 henkilöä.
- Otos edustaa Suomen 18–79-vuotiasta väestöä pois lukien Ahvenanmaan maakunnassa asuvat. Otos muodostettiin monivaiheisella ositetulla otannalla.
- Virhemarginaali on noin 2,2 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.
- Niiden osuus, jotka eivät osanneet tai halunneet sanoa, mitä puoluetta äänestäisivät eduskuntavaaleissa, tai sanoivat, etteivät kävisi äänestämässä, oli 35 prosenttia.
- - - -
Rautalankaa:
- Tuhansilla ilmaistuna Suomen väkiluku on 5.600
- Tuhansilla ilmaistuna galluppiin osallistui 2
2/5.600 = 1/2.800
Eli joka kahdestuhannes kahdeksassadas osallistui.
Referenssinä: Lotossa neljä oikein saa joka sadas suunnilleen. Lotossa saat helpommin viisi oikein kuin pääset vaaligalluppiin; mutkat suoriksi vetäen.
Eli kenellä on salainen numero tai ei puhelinta niin heiltä ei kysytä koskaan!
Minä olen seitsemänkymppinen, joten luulisi, että joskus olisi osunut tännekin.
Mutta kun ei, niin ei sitten. Enää en vastaisikaan.
Kyllä mnä olen osallistunut muutamaankin galluppiin. Puhelingalluppeihin ja kotiin lähetettyjen pumaskojen kautta.
Yhdessäkin lomakegallupissa kysyttiin mielipidettä moneen eri asiaan, jotka eivät asioina liittyneet mitenkään toisiinsa. Ja noissa puhelingallupeissakin on usein monen eri asian kyselyjä.
Kaupalliset eli kyselyt krääsän ostamisesta tai imagoista yms gallupit ole kyllä jättänyt väliin. Näin sen jälkeen, kun kerran vuosia vuosia sitten erehdyin sellaiseen vastaamaan, niin johan kaikenkarvaiset puhelinmyyjät virkistyivät ja juuri niiden tuotteiden myyjät, joista ilmoitin olevani tavalla tai toisella kiinnostunut ja suhtauduin myönteisesti. Sen tekijäkin oli joku tuntematon firma tai taho, ei näitä tunnettuja galluppien tekijöitä. Opin kerrasta...
Joo ja kannattaa kaupoissa osallistua kilpailuihin. Pääsee vuosiksi puhelinmyyntifirmojen listoille.
Ja sama tietysti netin kautta.
Kuka tahansa voi tehdä gallupin ja kysellä tuhansilta, tai olla kysymättä yhdeltäkään. Riittää kun julkaisee gallupin ja valehtelee siinä mitä haluaa, tai mitä maksaja pyytää. Noin toimivat Kokoomuksen järjestämät gallupit, sisältäen myös Natogallupit.
Typeriä valeita.
Puolueet eivät tee galluppeja.
Niitä tekevät tilauksesta vain erikoistuneet tutkimuslaitokset.
Otannat vastaavat mahdollisimman hyvin äänestäjäkuntaa.
Tulos on ennuste,ei faktinen vaalitulos.
No Taloustutkimuksen omalta pohjalta.
Kyllä gallupit pitää usein aika hyvin paikaansa toki ainakun kun oma puolue ei menesty glubissa niin huijaustahan ne sillon aina on mutta jos oma puolue menestyy niin kyllä se galuppikin kelpaa aina sillon.
Niitä tehdään tilastotieteen pohjalta.
"Niitä tehdään tilastotieteen pohjalta."
Kyllä
- Uskomattoman monet ovat olleet väännöt, joissa argumenttina käytetään "otannan pienuutta" ja sitä, ettei 1.000...2.000 henkilöltä kysellen saatu ennuste olisi riittävän kattava.
Jos kirjoittajilla on oikeastia tietoa ja taitoa kirjoittaa tilastotieten perusteet uusiksi, niin siitä vaan, mutta ihan mutu-pohjalta ei voi mielipidetiedusteluja ja niiden menetelmiä, virhemarginaaleja jne kumota.
Ne ihmiset, joilta kysytään, ovat rekistöröityneet kallup vastaajiksi. He vastaavat ihan kaikkin kalluppeihin netin välityksellä. Tilastollisesti tuhannen ihmisen vastaus alkaa toistamaan itseään joten ei ole tarvetta kysyä koko Suomen kansalta. Näin ajatellaan, että jos tuhat on tätä mieltä niin se vastaa koko Suomen kansan mielipidettä noin suurin piirtein.
Nämä jotka ei pidä gallupeista väittää että vaalitulos on gallupien takia selainen kun se on ilman gallubeja heidän vapaudenliitto ja vkk voittasi vaalit mutta kun rikollis eliitt wwf mansonit nwo glopalistit ja gallubit niin siksi eivät pärjää vaaleissa.
puolueilla on omat pellet maakunnissa jotka kuuluu siiheen määrättyyn
kysely porukkaan.
SITTEN AINA SAA VARMAN TULOKSEN AINAKIN MIELUISAN KITÄ KTSYTÄÄN
niin nato kuin sote maahaanmuutto työllisyys .
MIKSI TÄNNE PITÄÄ TULLA TYÖNTEKIJÖITÄ KUN EI OLE TÖITÄ
EI AINAKAAN MAKSETA PALKKAA ETTÄ PÄRJÄÄ .
Nyt se natovastaisuus nähdään sunnuntaina kun vaalitulokeset tulee ei taida teidän natovastaiset puolueet menestyä.
Gallupit pohjautuvat tarkasti tilastotieteeseen, mistä sivistymättömät typerypset eivät tietenkään tiedä eivätkä ymmärrä yhtään mitään.
Jos tarkastellaan mitä tahansa aikaisempia vaaleja niin nähdään selvästi, että ennen niitä tehdyt gallupit ovat vastanneet varsin hyvin lopullisia tuloksia, virhemarginaalin (noin 2 %) huomioiden.
Ei sieltä löydy mitään sellaista, että jonkin puolueen suosio olisi gallupeissa ollut noin 25 % ja sitten vaaleisssa se olisikin vain 5 % - tai toisin päin. Jos gallup olisi näyttänyt vain parin prosentin suosiota ja vaaleissa tulisikin 22 %. Ei ole tapahtunut, eikä tule tapahtumaan. Gallupit pitävät paikkaansa, parin prosentin tarkkuudella.
Minkähänlainen olisi gallupin tulos jos kysyttäis 2000 henkilöltä Kauniaisista ja Westendistä?
Nato-gallup oli hyvä esimerkki, miten sen tulos vs. yleinen keskusteluilmapiiri eroaa toisistaan. Koko tämän ajan nato-hysterian aloittamisesta lähtien somen ilmapiirissä puolesta ja vastaan on ollut melko lailla tasaveroisia, mutta silti gallup näytti murskaavan myönteisyysluvun. Nimittäin somekeskustelu on kohtuullisen hyvä mittari, koska ihmiset ovat todella aktiivisia keskusteluissa kertomaan mielipiteensä, varsinkin suuremmissa asioissa, kuten nato-jäsenyys.
Kun katsomme koko aihetta, ilman värilaseja, sellainen nato-gallup, jonka tarkoitus on kertoa kansalle kansanäänestyksen olevan tarpeeton, siitä huolimatta, että ollaan edustuksellisessa demokratiassa, täytyy olla juuri sellainen kuin se julkaistessa oli. Heikommalla tuloksella olisi syntynyt mahdollisesti hyvinkin suurta kalabaliikkia. Nyt jokainen nato-kriittinen tai -vastainen kokee gallupin kautta, että hän on lähes yksin kantansa kanssa, mutta kun hän menee someen keskustelemaan aiheesta, yllättäen nato-kriittisiä ja -vastaisia löytyy runsaasti. Miksi somen nato- kriittisyyden ja -vastaisuuden ja gallupin tuloksen välillä on niin karmean suuri kontrasti?
Some keskustelu on ollut kyllä 80% kannataa 20% ei kannataa sinä olet tainnut keskutella vkk somesivulla missä luvut on toisinpäin? Ethän sinä ole ole ilman värilaseja sulla on naton vastustuslasit minkä läpi asiaa katsot.
Toi oli hyvä/oikea kommentti.