Miten eduskunta paikat oikein jaetaan???
Jos puolueiden puheenjohtajat saavat valtavasti ääniä, mutta muut ehdolkkeet ei juurikaan, niin miten paikat jaetaan?
Jartaanko paikat kyseisen puolueen äänimäärän perusteella?
Itse ajattelin äänestää puheenjohtajaa, joka saanee hyvin paljon ääniä. Pääseekö hänen "varjollaan" ueampakin puolueen edustajia eduskuntaan???
Miten se oikein äänestystilanteessa menee?
8
139
Vastaukset
- Anonyymi
Vaaleissa äänestetään sekä henkilöä että puoluetta. Äänen saa aina myös puolue. Vaalit ovat suhteelliset ja puolueiden saama äänien kokonaismäärä vaikuttavat lopputulokseen.
Suhteellinen vaalitapa tarkoittaa, että eduskuntavaaleissa, kuntavaaleissa ja europarlamenttivaaleissa jokainen puolue tai muu ryhmittymä saa sen määrän edustajia kuin mitä sen vaaleissa saama äänimäärä suhteessa muihin ryhmittymiin edellyttää. Jos esimerkiksi puolue saa annetuista äänistä esimerkiksi noin 20 prosenttia, sen tulisi saada myös noin 20 prosenttia jaettavina olevista edustajanpaikoista. Suomessa suhteellisen vaalitavan laskentamenetelmänä sovelletaan ns. d´Hondtin menetelmää.
Suhteellinen vaalitapa ei koske presidentinvaalia, jossa äänestetään vain henkilöä.- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178010644
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ei kukaan ole oikeasti vielä äänestänyt ennakkoäänet päätetään ja arvotaan ehdokkaiden kesken nopalla heittäen numeroita varsinaisena vaali-iltana.
- Anonyymi
Riggin' Games = Eduskuntavaali.
- Anonyymi
Diktatuureissa se juurikin noin menee.
- Anonyymi
Suomen vaalijärjestelmä (presidentinvaali pois lukien) on henkilö- ja puoluevaalin yhdistelmä, jossa yhdellä numerolla äänestetään sekä henkilöä että puoluetta. Puolueitten saama äänimäärä vaikuttaa siihen, miten paikat jaetaan.
- Anonyymi
Viime eduskuntavaaleissa läpi pääsi 2 013 äänellä, mutta rannalle jäi 7 818 äänellä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/27fd60e1-f9e0-48cc-ab99-b459f723cfe2
Tuo kannattaa lukaista kysymykseesi liittyen, - Anonyymi
Puolue jota äänestää pitää valita ensin, ja sitten vasta henkilö. Eduskuntavaalit eivät ole henkilövaalit. Muutenhan emme tarvitsisi puolueita ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920