Täällä nousee natolippu salkoon suurena päivänä

Joka ilmeisesti jo ensiviikolla. Kauan odotettu nato liittolaisuus. Jonka sai Halonen ja Tuomioja viivästettyä tänne saakka. Ahtisaari oli jo aikanaan puolesta, Ahtisaaella oli visioita jo että tulisimme nato jäseneksi. Nyt se suuri päivä on melkein loppuun taputeltu.
Vain vasemmisto vastusti, ei sekään kuin alle puoleksi. Natolippu on hankittu jonka ylpeänä nostan salkoon liittymispäivänä. Ihmisarvo on sillon korkealla, Ve näjä menettää kyvyn orjuuttaa natokansoja. Suomi saa itse määrätä asioistaan liittolaisiaan seuraten mm EU ja nato. Yhteistoiminassa vapaiden kansojen kanssa.

Onnittelut Suomelle kuin 6.12.1917 itsenäisyydestäkin, sekin hyväksyttiin selvin äänetystuloksin 100-88 SDP vastusti.
1599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hyvä Nato Hyvä Suomi !!

Äänestä
  • Ehdottoman hyvä näin myöhästyneenäkin.

    Äänestä

Täällä puolestaan poltetaan sotilasliitto NATOn lippu.

Äänestä
  • Minä poltan molemmat. Sekä kotona että kesämökillä olleet Naton liput.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Minä poltan molemmat. Sekä kotona että kesämökillä olleet Naton liput.

    Poltatko kesämökinkin ?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Poltatko kesämökinkin ?

    Miksi ihmeessä polttaisin mökkini? Naton liput kotiin ja kesämökille olen kauan sitten hankkinut mielenosoituksena, koska Suomi ei halunnut liittyä Natoon. Nyt kun maastamme on tulossa Naton jäsen, tuollaiset yksityiset mielenosoitukset ovat tarpeettomia. Valtiovalta hoitakoon jatkossa Nato-liputukset tylsään liputustapaansa virallisina päivinä ja kellonaikoina.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Poltatko kesämökinkin ?

    Kyllä joutaa, ei oo naapurin harmina.

    Äänestä

Valtaosa Suomen kansasta EI kannattanut Suomen Natojäsenyyttä ennen vallanhimoisen Putinin järjetöntä hyökkäystä itsenäiseen Ukrainaan!

Mutta nyt lähes koko Suomen kansa ehdottomasti kannattaa Suomen liittymistä puolustusliitto Natoon.

Tänään on saatu hienoja uutisia ja piakkoin voidaan jo kilistell🥂Natojäsenyydellemme!!!

Äänestä

Tervehdys taas !
Tässä vielä saunalla poikkesin katsomassa että kaikki preerassa.
Vaimon maatalouskerholaiset piti kokouksensa ja normaali sauna päälle. Heillä nyt oli iltatilaisuus, kun jokaisella ollut menonsa. Tuossa taka-akoina minä laitoin heille ohjelmaa metsään jossa meillä mettäkämppä jossa voi kokkaillakin. Sauvakävelyä ja sellaista oli ohjelmassa puupinojen luona, makkaroineen, kahveineen ym teetä, mehua..

Mutta pääaiheeni oli hyvään aloitukseen vastata, jonka varmaan kaikki täällä hyväksyy Nato liittymisemme. Kyllä minäkin toistan aloittajan tapaan "että nyt vihdoin Natoon".
harmi tuo Ruotsin hyväksyjien vetkuttelu, kun tässä on vähän ollut sidoksia sinnekkin päin. Nuorena kielellisesti kun olemme alunpitäen Ruotsinkielisiä kotiperintönä. Ja
myös jälkikasvua on Ruotsissa, niin se tuossa lähellä on vaimon kanssa usein käyty paikassansa, myös heidä appi ja anoppi usein käyty kohde, myös he vierailee meillä tuon tuostakin. Koronasulussa pidettiin pitkään taukoa kulkemiseemme. Lapsensa mieluisia ukin ja mummin luona myös, nyt ei kouluaikaan niinkään ole kulkua, mutta kesällä on.

Sellaista !
Hyvää yötä.

Äänestä
  • Viime kesänä kerroit tehneesi vierailun Ruotsin kuninkaanlinnaan. Söit päivällisenkin. En nyt muista, oliko Kaarle XVI Kustaa syömässä kanssasi, mutta jos oli, niin varmaan Nato-hakemuksiammekin pöytäkeskustelussa koskettelitte. Ymmärrän toki, jos et halua niitä lähemmin avata, sillä ulkopoliittiset asiat ovat herkkiä ja salaisia kummassakin maassa. Liikaa jos ulkopuolisille kertoo, voi tulla täällä Suomenkin puolella linnavierailu.

    Äänestä

PUTIN sai suomalaiset kannattamaan Suomen mahd. nopeaa liittymistä natoon!

Pääministeri Sanna Marin pitää valtavan hienona asiana, että Suomen hakemus on vihdoin ratifioitu kaikissa Naton jäsenmaissa. Hänen mukaansa tämä on historiallinen hetki Suomelle.

– Olen todella ylpeä Suomen kansasta, koko poliittisesta johdosta ja siitä, miten olemme pystyneet tekemään yhteistyötä ja yhdessä viemään prosessin maaliin, Marin kertoi iltapäivällä Ylelle.

Viimeinen ratifioija oli Turkki, jonka parlamentti hyväksyi jäsenyyden myöhään torstaina.

– Seuraavaksi on Ruotsin vuoro. Ruotsista tulee Naton jäsen vielä ennen Vilnan huippukokousta, Marin arvioi.

Naton huippukokous pidetään Vilnassa heinäkuun alkupuolella.

Marinin mukaan sekä Suomen että muiden Nato-maiden turvallisuus paranee: muut puolustavat meitä, ja me puolustamme muita. Suomi osallistuu kaikkiin Naton toimintoihin täysivaltaisena jäsenenä, Marin korostaa.

– Tämä tulee vaatimaan meiltä myös paljon työtä, mutta olemme siihen valmiita.

HYVÄ SUOMI ja SUOMALAISET 👍!

Äänestä
  • Ei Sannalla ole mitään tekemistä natoon liittymiseemme. Sanna vain yrittää pisteitä saada toisten tekemisistä.

    Äänestä

Presidentti on ylin nato toimija, sitten puolustusministeri ja ulkoministeri.
Pääministerillä ei ole roolia nato asioihin. Ja hyvä niin.

Äänestä

Ensi viikko tunnetaan nimellä piinaviikko, joten toivoisin, ettei vielä silloin Natolle liputeta. Tulee tapahtumalle väärää symbolista painolastia.

Äänestä

Juuri näin! Nyt se on todellisuutta ja VKK kyrsii pahemman kerran!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joka ilmeisesti jo ensiviikolla. Kauan odotettu nato liittolaisuus. Jonka sai Halonen ja Tuomioja viivästettyä tänne saakka. Ahtisaari oli jo aikanaan puolesta, Ahtisaaella oli visioita jo että tulisimme nato jäseneksi. Nyt se suuri päivä on melkein loppuun taputeltu.
Vain vasemmisto vastusti, ei sekään kuin alle puoleksi. Natolippu on hankittu jonka ylpeänä nostan salkoon liittymispäivänä. Ihmisarvo on sillon korkealla, Ve näjä menettää kyvyn orjuuttaa natokansoja. Suomi saa itse määrätä asioistaan liittolaisiaan seuraten mm EU ja nato. Yhteistoiminassa vapaiden kansojen kanssa.

Onnittelut Suomelle kuin 6.12.1917 itsenäisyydestäkin, sekin hyväksyttiin selvin äänetystuloksin 100-88 SDP vastusti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu