Oletko huomannut netissä näitä tällaisia "seuranhakupalveluita" joissa on olevinaan paljon jäseniä ja kun teet profiilin jollekin näistä sivustoista niin nämä kaikki "naiset" kyseisellä sivustolla ottavat sinuun yhteyttä vuorokauden ajasta riippumatta ja muka haluavat sinua. Ja viestitelläksesi näille "naisille" sinun pitää maksaa jokaisesta lähettämästäsi viestistä. Ja kun jossain kohtaa tovin keskustellessasi tämän "naisen" kanssa ehdotat tapaamista niin tämä "nainen" alkaa kerta toisensa jälkeen keksimään syitä minkä vuoksi tapaaminen ei onnistuisi. Kysymyksessä on tietenkin viihdeprofiilit sivustoineen joiden tarkoitus ei ole saada tapaamista aikaiseksi vaan saada sinun rahasi.
Onko sinulla kokemusta näistä tällaisista sivustoista?
Onko sinulla kokemusta näistä tällaisista sivustoista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jotain tuon tapaista on aikanaan tullut vastaan.
Mutta rahaahan ei ole pakko lähetellä kenellekään, ja saitilta voi poistua nopeasti.
Itse aikanaan tein tunnuksen saitille jossa oli pieni kuukausimaksi (tämä tapahtui Suomen ulkopuolella) ja kun naiset alkoivat kertomaan tarinoita miksi pitäisi lähettää rahaa laitoin profiiliin kommentin etten koskaan tule rahaa lähettämään ylläpito piilotti profiilini ja kehoitti muuttamaan sanamuotoa.
Koitin myös saitin keskustelupalstalla keskustella asiasta mutta ylläpito torppasi ne nopeasti.
Sitten kun ilmoitin ylläpitoon että poistan profiilin koska saitti vaikuttaa petokselta alkoi lupailu alennuksista ja ilmaisista kuukausista. Johon totesin vain kylmästi että ilmoitan heidät poliisille; saitti kun oli "kotimainen" tuossa valtiossa; ja katosi netistä ilmeisesti Poliisin ansiosta.
Hieman kylmäsi tuleeko joku kosto tms. koska olihan heillä jotain henkilötietojani ja paypal tai luottokortti (en muista kummalla maksoin) mutta mitään ei kuulunut.
Tästä on siis jo toista vuosikymmentä.
Pitäisi kieltää lailla tällaiset sivustot.
Omaa harkintaa saa käyttää.
Tämäkin on visureiden ja globalistien syytä.
Ohjaan tämän trumpin projektiin.