Uusi wc-sääntö

Valtionhallinnossa on tehty saniteettiuudistus, jota Suomen kielellä pystypissakielloksi kutsutaan.

Asetuksella valtion omaan henkilökuntaan kohdistettu istumispakko on tarkoitus laajentaa julkisiin tiloihin, yrityksiin ja suosituksena kotitalouksiin.

Syynä on se, että VTT:n testeissä istualtaan pissaaminen vähensi mikroskooppisia roiskeita wc-istuimen kannesta ja pyttyä ympäröivältä lattialta.
1256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kiinassa ovat olleet fiksumpia, kun koko wc-pyttyä ei edes ole vaan lattiassa vain reikä.

Kun ei ole wc-pyttyä, ei ole myöskään bakteereja wc-pytyllä, eikö niin?

Äänestä
  • Samanlaisia vessakokemuksia etelämaitten lomareissuilla, kun piti päästä vessaan hotellialueen ulkopuolella, pikkukylässä! Suomessa vaan kaikki on niin desinfioitua posliinikulttuuria, että suomalainen turisti on hengenhädässä, jos wc-tarve iskee yllättäen!

    Äänestä

  • Varpusparvi on aika haastavaa saada osumaan tuollaiseen reikään.

    Äänestä

  • Järkikin sanoo että ripulointi sontii tuossa "squat" tyylisessä ihan helkkaristi. Vaatteet ihanasti hipovat pitkin paskaisia lattioita. Miettikää miten paljon bakteereja noiden reikien lähistöllä on kun pääsevät vapaasti leviämään. Kyykkiminen on kehitysmaatoimintaa aivan sama miten "terveellistä" se olisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Varpusparvi on aika haastavaa saada osumaan tuollaiseen reikään.

    Saa muuten kantapäät vähän osumaa.

    Äänestä

Lapsikin osaa kusta lattialle. Ole aikamies ja paskanna kattoon.

Äänestä

Kreetalla hotellihuoneen vessassa ei saanut laittaa paperia vessanpönttöön, vaan pyllynpyyhkimiseen käytetyt paperit piti laittaa vieressä olevaan ämpäriin.
Siellä vessat on suunniteltu niin, että pieniin putkiin ei paperit sovi. Siivooja tyhjensi paskapaperi ämpärin pari kertaa viikossa!

Äänestä

P..kele. Tuohan on tietysti erittäin tärkeä uudistus. Kokemuksesta tiedän, että ne, joila pippelit toimivat, osumatarkkuus on melko surkea

Äänestä
  • Kun se pippeli "toimii", niin istualtaan on aika vaikeaa pissata.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kun se pippeli "toimii", niin istualtaan on aika vaikeaa pissata.

    Pippeleistä luovutaankin ja vuonna 2035 kaikilla tulee olla sähkökäyttöinen p.llu.

    Äänestä

Eilen oli aprillipäivä.

Äänestä
  • Niin, mutta miehet kuseksii lattioille vuoden jokaisena päivänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valtionhallinnossa on tehty saniteettiuudistus, jota Suomen kielellä pystypissakielloksi kutsutaan.

Asetuksella valtion omaan henkilökuntaan kohdistettu istumispakko on tarkoitus laajentaa julkisiin tiloihin, yrityksiin ja suosituksena kotitalouksiin.

Syynä on se, että VTT:n testeissä istualtaan pissaaminen vähensi mikroskooppisia roiskeita wc-istuimen kannesta ja pyttyä ympäröivältä lattialta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu