Ukraina tilaa sata suomalaispanssaria Puolasta

Anonyymi-ap

Patrian monikäyttöisiä ajoneuvoja on valmistettu Puolassa lisenssillä, jolloin ne tunnetaan nimellä Rosomak.

14:14

Ukraina on tilannut sata Patrian AMV-panssaroitua ajoneuvoa Puolasta, kertoo Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki.

Patrian monikäyttöisiä ajoneuvoja on valmistettu Puolassa Patrian myöntämällä lisenssillä, jolloin ne tunnetaan nimellä Rosomak. Niitä on valmistettu Puolassa yhteensä 690.

Ukrainan tilaamat ajoneuvot valmistetaan Puolassa. Tilaus rahoitetaan Puolan EU:lta ja Yhdysvalloilta saamilla varoilla, jotka on tarkoitettu Ukrainan tukemiseen.

AMV- eli Rosomak-ajoneuvot voidaan varustaa moneen eri käyttötarkoitukseen. Niissä voi olla esimerkiksi tykkitorni 30 millimetrin pikatykille tai kaksiputkinen kranaatinheitin. Ne voivat toimia myös miehistönkuljetusajoneuvoina, jolloin niihin mahtuu kolmen hengen miehistön lisäksi kahdeksan sotilasta.

Lähde: AFP
https://yle.fi/a/74-20025385?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_content=yleuutiset

32

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rosomak eli Ahma oli varsin luotettava Afganistanissa ja ilmeisesti Talibanin vuohipaimenetkin kunnioittivat sitä. Ilmeisesti ei syty palamaan heti ilotulituksen lailla kun vähän singolla osoittelee, toisin kuin ryssän vastaavat vaunut.

      While serving with ISAF the Rosomak earned a seemingly well-deserved reputation for both reliability under severe conditions and survivability against both RPG and IED attack; reportedly the only Polish soldier to die as a result of an IED attack in Afghanistan was killed when the vehicle rolled over on him rather than from blast injuries.

      https://www.joint-forces.com/features/36720-armour-focus-kto-rosomak-8x8

    • Anonyymi

      Suomipoju maksamassa?

      • Anonyymi

        Eikäkö saadaan mania.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikäkö saadaan mania.

        Sotamania tarvitsi kalustoa.


      • Anonyymi

        Ne maksaa Usa ja Eu,eli Suomi taas,pöhkö!


    • Anonyymi

      Hyvä että suomalaisten suunnittelema tuote kelpaa ja mainosta maailmalla. Ja vaikka työllisyysvaikutukset menevät tästä tilauksesta pääosin Puolaan niin tuleehan noistakin sentään lisenssimaksut Patrialle tänne kotimaahan.

      • Anonyymi

        Ja maksulapun Eun kautta suomalaisille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja maksulapun Eun kautta suomalaisille!

        Jenkithän tuosta taitavat valtaosan kuitata?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jenkithän tuosta taitavat valtaosan kuitata?

        Tuskin,suomipoju pieree verta ja maksaa. Orpo leikkaa rahat indeksillä!


      • Anonyymi

        Pasit eivät ole pärjännet kovin hyvin Ukrainassa sillä on tuhoutunut ainakin 4 kpl. ja kertoo etteivät sovellu sotaan eli sekundaa. Ihme juttu kun tilaavat vilä lisää romua.


    • Anonyymi

      Patrian monikäyttöisiä ajoneuvoja on valmistettu Puolassa lisenssillä, jolloin ne tunnetaan nimellä Rosomak eli lentävä Pasi.

    • Anonyymi

      Toivottavasti sitten jatkossa Suomeen ei tule mitään "sota"hullua" hallitusta, joka säntäilisi Naton veloittamana sotimaan sinne sun tänne, kuten aiemmin jo Nato"rauhan"kumppanina ikävästi tehtiin Afganistanissa ja hävittiin. Nato olkoon, perustelluista fakta-tarpeista puolustusliitto, eikä sortukoon miksikään sotahyökkäilyliitoksi. Emme koskaan saa sallia Suomen muodostuvan supervallan reittinä hyökätä Pietariin tai Murmanskiin.

      Naton jäsenenä on vastuuta, muuta maailmaa kohtaan, eikä vain sotimis-suuri-ja-mahtava"oikeuksia" hullunhuuto organisaatio. Yksikään yltiökiihkomilitaristinen maa ei ole ollut maailmalle eduksi, ei yksikään.

      • Anonyymi

        Suomalaiset jo tempoo köysissä,koska päästään rähinään?


      • Anonyymi

        "Toivottavasti sitten jatkossa Suomeen ei tule mitään "sota"hullua" hallitusta"


        Eihän sitä tiedä tulee joku valkovenäjän Lukan kaltainen johtoon niin ei paljon galluppeja tehdä maa liitetään ydinasevaltioon ja sen jälkeen tuodaan ydinaseet maahan ilman mitään kansalaisgalluppeja .

        No se oli vitsi ei Suomessa mennä venäläisen eikä valkovenäläisen mallin mukaan kyllä meillä toimitaan kuin tähänkin asti kansa yhtenäisesti päättää hallituksen kanssa mitä tehdään ja mihin mennään ....valkovenäjän kohtalo on irvokas visti mutta se johtuu venäläisestä kulttuurista


    • Anonyymi

      Tarvitaanhan sinne lisää maaleja, kun kaikki Pasit on jo tuhottu.

      • Anonyymi

        Älä naurata. Venäjä kärrää Ukrainaan paraikaa jotain 40-50-luvun kalustoa. Mistä se mielestäsi kertoo? Siitäkö, että kyseessä olisi maailman toiseksi paras armeija? Joo, ehkä toisiksi paras Ukrainassa, hahaha.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä naurata. Venäjä kärrää Ukrainaan paraikaa jotain 40-50-luvun kalustoa. Mistä se mielestäsi kertoo? Siitäkö, että kyseessä olisi maailman toiseksi paras armeija? Joo, ehkä toisiksi paras Ukrainassa, hahaha.

        Nyt ei myydä kovaan hintaan Suomen lipposille..


    • Anonyymi

      Meanwhile in Putlerland....

      Venäjällä siirryttäisiin kohta hevosrattaisiin mutta rattaat on myyty ja hevoset syöty.

      • Anonyymi

        Eikä siellä olisi kukaan selvin päin millään rattailla ajelemaankaan :D


      • Anonyymi

        Ukraina siirtyy Patria AMV:n lisenssiversioihin kun taas venäjä siirtyy... Tatšankoihin?

        (Tatšanka (ven. тачанка) on 2–4 hevosen muodostaman valjakon vetämiin kärryihin sijoitettu konekiväärivaunu)

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tatšanka


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikä siellä olisi kukaan selvin päin millään rattailla ajelemaankaan :D

        Hevoskärrykyydissä on sekin hyvä puoli, ettei kuskin raittius ole niin nokonuukaa. Humma löytää kotiin, eikä aja ojaan oli kuski millaisessa kaasussa tahansa.


    • Anonyymi

      Putin muuttaa konttorin VV:lle??

      Venäjä on vienyt seitsemän rahtikoneen verran "tavaraa" Valko-Venäjälle, spekuloidaan että kyseessä voisi olla Putinin uusi pöytä.

    • Anonyymi

      Suomalaisten yritysten, lähinä Sisu auton ja Protolabin pitäisi yrittää saada läpi vastaava diili: tekisivät molemmat 50 miinasuojattua autoa Ukrainalle niin että jenkit ja EU maksaisivat valtaosan viuluista. Työllisyyttä Suomeen ja Protolabin Misu että uusi Sisu 4x4 GTP heti kovaan koekäyttöön Ukrainaan. Sääli että Marinin hallitus ei ole tätäkään onnistunut/osannut ajaa eteenpäin.

    • Anonyymi

      Et ole tainnut olla työelämässä koskaan, kela varis.

    • Anonyymi

      Kalustoa viedään Ukrainaan, se on tosiasia, koko läntinen maailma aseistaa.
      Mitä siitä, lienee asiallinen kysymys?

      Mitä sillä tuotetaan, saavutetaan?
      Venäjän armeijaa ei ole heikennetty, paremminkin päinvastoin, siispä, miksi aseistamista jatketaan?
      Aseistamisen lopputulemana on ukrainalaisten 'nöyryyttäminen'...avatkaa silmänne näkemään...sillä ainoastaan luodaan tuskaa kansalle, roistot liukenevat ulos.

      • Anonyymi

        Miksi väität, ettei Venäjän armeijaa olisi heikennetty kun on objektiivisesti havaittavissa, että venäläiset ovat kokeneet valtavasti mies- ja kalustotappioita? Jos nämä menetykset eivät Venäjälle merkitsisi mitään, niin miksi vastaavasti Ukrainan kokemat tappiot sitten merkitsisivät Ukrainalle mitään, "nöyryytystä" tai muutakaan? Kyllä samat lainalaisuudet koskevat molempia; kuolee se venäläinenkin luotiin, ja räjähtää se venäläinenkin tankki kun asianmukaisella ampumatarvikkeella sopivasti osuu.


    • Anonyymi

      "Anonyymi:
      Et ole tainnut olla työelämässä koskaan, kela varis."

      Jaa. En sinne Patriakkaaliselle eres päässy ennen Supon turvallisuus raporttia.

    • Anonyymi

      On se kumma, että Suomi ei edelleenkään osaa tätä rahapeliä. Vaunut kootaan Puolassa, EU ja USA maksaa. Ei Suomessa. Ukrainan kannalta olisi ollut varmasti parempi, jos Puolan ja Suomen tehtaat olisi tehneet vaunut nopeasti. Samalla olisi saatu työpaikkoja ja rahaa Suomeen. Mutta kun ei.

      K

    • Anonyymi

      Tuo Patrian AMV on kyllä kelpo peli. Viimeksi Japanin itsepuolustusvoimat osti Patria AMVXP 8x8 lisenssivalmistuksen itselleen.

      • Anonyymi

        Olisko mitään linkkiä AMV:n ilmalento-ominaisuuksista.

        Pasista on kyllä.


    • Anonyymi

      Venäläisistä tankeista olisi kyllä paljon aineistoa.
      Todennäköisessti kaikki ylös lentäneet tornit eivät ole vielä tippuneet maahan.

      Pasissa miehistö selviää paljon todennäköisemmin hengissä.

    • Anonyymi

      "Olisko mitään linkkiä AMV:n ilmalento-ominaisuuksista.

      Pasista on kyllä."

      Parhaat aineistot löytyy venäläisiltä.
      Heiltä on miehistönkuljetusvaunuja mennyt yli 7000.

      Käy siellä ajelulla tiltu reppana.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe