Siltä vähän vaikuttaa, miten nuo lippu laput saadaan noin nopeasti laskettua? Virhe marginaali mahtaa olla melkoinen, kun niitä kiireessä lasketaan.
Käsipelilläkö nuo vaaliäänet on laskettu?
Anonyymi-ap
1071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Helposti onnistuu laskioita on ennemän kuin yksi.
Kuinka moni laskee oikein ja kuka valvoo?
Eikö nuolle ole tarkistuslaskentaa?
-
eivät voi- koska olisi paljastavaa etä tulokset saattaa heittää ihan helkkaristi?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17808276/hetkinen----natsipuolue-persujen-vaalihuijauksella--saatujen-aanien-mitatointi----arvio-40000--a
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17807884/putin--voitti--suomen-vaalit-!!!--kurva-kokoomus--ja--putin-persut--johdossa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17808126/nyt-alkaa-kansa-liikehtiin---aarioikeisto-hallitusta-ei-sallita--palaako--jo-liikkeet-helsinki-tre
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17807980/miten-putin-vaalivaikuttamisella--sai-putin-puolueensa-kokoomuspersut-
Ei kun mä menin sekaisin!
Ja äänet ovat pielessä! 😂
Ne tarkistuslasketaan. Oletko kuullut?
Koeta nyt uskoa, että VKK ei saa eduskuntaan ketään.
Vkk ei paljoa kiinnosta kokoomuksen vaalivilppi pitää selvittää.
No mutta sehän on hyvin helppo selvittää. Esität vain todisteet vilpistä.
No miten ne paperilappuset muuten voidaan laskea kuin käsipelillä? Ei siihen mikään konekkaan pysty. Laskijoita on monta ja ne vielä kertaalleen tarkistuslasketaan uudelleen.
Periaatteessa "kuvitteelisesti" se koneellinen lajittlu on mahdollista, samalla tavoin kuin postissa lajitellaan kirjeitä.
https://www.ruutu.fi/video/2749137
Laskijoita on pikkupaikoissakin 4-6. Laput laitetaan numerojärjestykseen ja samat numerot pinoihin. Jokaisen pinon laskee kaksi ja kolmas kirjaa. Ja sitten tarkistuslaskenta. On kyllä painetta siihen, että ei jäädä viimeisiksi laskijoiksi!