Tervehdys! Olis vaihdos tulossa Range Rover.Onko millaisia vikoja ja mitä kannattaa katsella tarkkaan? Ranga ois vm-89, ja ajettu 360tkm.
Entä varaosien saatavuus ja hinta?
Kannattaako ko. autoa harkita vai otanko vastaan ja ajoon? Ps. paljonko kuluttaa tollanen 3.5l v8 normaali ajossa?
Entä varaosien saatavuus ja hinta?
Kannattaako ko. autoa harkita vai otanko vastaan ja ajoon? Ps. paljonko kuluttaa tollanen 3.5l v8 normaali ajossa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Range Roverin kulutuksesta voin kertoa senverran kokemuksen pohjalta,että se ei ole kaikkein pienimpiä.Kuljimme työmatkoja takavuosina Rangella ja kesäkulutusta ei laskettu,mutta talvikulutus laskettiin,kun piti niin usein käydä tankilla.Talvella se vei 23-25 l satasella.
Vikoja oli vähän.Vaihdelaatikko hajos kerran,mutta se oli takuuhomma"rakennevirheen" vuoksi.Näin luki korjaamon raportissa.
Maantieajossa noin 11 - 12 litraa ja kaupungissa noin 18 litraa satasella. Kulutus kuitenkin riippuu suuresti ajotavasta, tuollainen kasikone vie kaiken mikä sille annetaan. Lyhyessä pätkäajossa kaupungissa kone aina kylmänä ei 30 litraa satasella taida riittää.. :)
Osia saa todella hyvin erikoisliikkeistä, ei siis varsinaisista merkkiliikkeistä, joissa ei tietoa ja osaamista löydy. Näitä todellisia asiantuntijaliikkeitä on ainakin Espoossa, Lohjalla ja Lahdessa. Hintataso on normaali varaosien hinta.
Asiantuntijaliike Lahdessa on oikeasti Hollolan puolella. Lisätietoja:
http://www.kolumbus.fi/laatuvaunu
Itsellä oli kaks rangee, tietysti eri aikaan,
pienin kulutus oli 13-14 litraa ja isoin oli 17-18 litraa, tosin en kovin hurjastellut,
se kulutus on täysin ratin ja penkin välissä.
Venttiili koneistoihin öljynpaine on vähän huono,
täytyis joskus putsailla tulokanavaa,
varmistais sillä yläpään voitelun, muuten ei ollu mitään valittamista,
normaali kulutus osat tietty täytyy uusia
kuten muihinkin autoihin.