NOTIN UNELMA TOTEUTUI, SUOMI ON NATOSSA

Haavisto allekirjoitti Nato-liittymisasiakirjan — ”Suomi on suvereeni ja itsenäinen valtio”, sanoo Naton pääsihteeri.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/3429df66-0740-4da2-b39d-0aee74a3a631
36184
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Suomi on nyt virallisesti puolustusliitto Naton jäsen.

Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr) on tallettanut Suomen liittymiskirjan Pohjois-Atlantin sopimukseen. Liittymiskirja talletettiin Brysselissä Yhdysvaltain hallitukselle ja tallettamisen hetkellä Suomesta tuli Naton jäsen.

Tallettamisen jälkeen Suomen jäsenyyttä kunnioitetaan lipunnostolla Naton päämajalla ja eri esikunnissa. Lipunnostoseremoniaan osallistuvat Suomesta tasavallan presidentti Sauli Niinistö, ulkoministeri Haavisto sekä puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk).

Nato-lain voimaantuloasetus tulee Suomessa vielä valtioneuvoston hyväksyttäväksi, jolloin Pohjois-Atlantin sopimus saadaan osaksi Suomen kansallista lainsäädäntöä.

Suomesta tuli Naton jäsen samana päivänä, jolloin tulee kuluneeksi 74 vuotta Naton perustamisesta.

Näin tasavallan presidentti tviittaa aiheesta.

https://twitter.com/niinisto?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1643233511858479111|twgr^87f21103e70bee9a9e04af12dc75c552d26259ad|twcon^s1_&ref_url=https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-se-on-virallista-suomi-on-natossa/71c1a740-6430-4c55-99da-bfeae737207c






https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/71c1a740-6430-4c55-99da-bfeae737207c?ref=ampparit:c990

Äänestä

nythän sitten venäläisillä on tuli-vapaa rajalla,toinenkäy jysimäs sitä uutta aitaa, ja kun rajavartijat tulee hälypaikalle niin tarkka-ampuja kilometrinpäästä vetää ottaan,samoin kaikkia rajanpinnassa asuvia,marjamiehiä myöten,milläs toristat oliko tekijä valtio vaiko metsästäjän vahingonlaukaus

Äänestä
  • Lähde jo soutamaan...

    Äänestä

  • Kuuletteko tekin sen? Suuri ja mahtava kommunismin pelko, suuri ja mahtava Neuvostoliiton pelko, suuri ja mahtava Venäjän pelko, pakotetun liian läheisen yya-yhteistyön pelko, etupiirijaon pelko, yksin jäämisen pelko, suomettumisen ja suomettamisen pelko, loputtomaan teeskentelyyn johtava pelko, valtava määrä sisuun ja hampaiden yhteen puremiseen sekoittuvaa perisuomalaista pelkoa on poistumassa tänään.

    Suomi on tänään Natossa.

    Siniristilippumme liehuu valtoimenaan 4. huhtikuuta 2023.

    https://ls24.fi/uutiset/suomelle-koitti-vihdoin-kunniakas-ja-historiallinen-nato-jasenyyden-paiva-meidan-pelkomme-poistumisesta-ryskyen-on-annettava-reilusti-kunniaa-ukrainalle

    Äänestä

  • Just tollasen paska-valtion takia Suomi liittyi Natoon että kiitos vaan kaikesta tuesta liittymiselle ryssälästä oli kerrankin jotakin hyötyä

    Äänestä

Tämä on oikea ilon ja onnen päivä, Suomi on Nato-maa ja Kokoomus muodostaa hallituksen. Parempia uutisia en osaisi edes keksimällä keksiä ja tämä on oikeasti totta, unelmien täyttymys.

Äänestä

Lisää loistavia uutisia! Koko elämänsä nato-vastaisuudelle omistanut mv-lehden entinen päätoimittaja heitti pyyhkeen kehään ja lopettaa trollisivusto tokentuben, sekä poistuu somesta kokonaan. 😁

Hänkin oli ollut kansanedustaja ehdokkaana ja pannut vaalikampanjaansa koko omaisuutensa.
"”Nyt haluan ilmoittaa, että mä olin päättänyt, että jos tulee alle 2 000 ääntä, niin mä lopetan itse kaiken. Tokeni tulee menemään huomenna kiinni, kaikki minun Facebook-ryhmät tulee menemään kiinni. Mun taistelu on tässä, periaatteessa mä olen menettänyt nyt perheen, firmat, rahat – kaikki. Mä joudun nostamaan kädet pystyyn nyt.

Mua vähän pelotti lähteä tähän hommaan, koskan nyt tulee se oikea ponnistus, mikä mulla on, ja nyt se käytiin ja mun äänisaalis on vajaa 300 ääntä tällä hetkellä. Niin ei ole kovin hyvä. Jos teillä on Tokenissa videoita tai mitä tahansa, niin ottakaa ne talteen, saatte toki multa ne myöhemminkin, mutta huomenna kello 20 tulee Tokeni menemään kiinni, ja joka ikinen Facebook-ryhmä – erotaan EU:sta ja kaikki menee kiinni”, Korhonen sanoi "

On todella vaikea uskoa, että joku ihan oikeasti voisi uskoa että tuollaisella agendalla päästäisiin Suomen eduskuntaan, mutta pakko se on uskoa kun hän itse niin kertoo. 😳

Onhan myös toinenkin tolvana, "desantti" Johan Bäckman. Hänkin oli ehdokkaana ja hänellekin herui kolmisen sataa ääntä. Hän ei kuitenkaan varmaan suuremmin köyhtynyt, koska Moskova maksaa varmaan hyvin hänen propagandastaan Venäjän puolesta.

Näiden saamista äänistä selviää, että Suomessa on ainakin 6-700 Suomen kansalaisuuden omaavaa putinistia. Se ei ole paljon yli neljästä miljoonasta.
Vertailun vuoksi että mielisairaita on tilastollisesti n. 1% väestöstä, eli yli viisikymmentä tuhatta, joten kovin harvinaislaatuisista henkilöistä putinisteissa on kyse.

Äänestä
  • Tämä oli kyllä parasta ikinä, venäjän trollin vaikerrus ja luovuttaminen. Kyllä ne on TYHMIÄ!

    Äänestä

  • Aina vaan hyviä uutisia, joku ihmehiippari joka on myös ollut ahkera venäjän trolli ja vkk:n eduskuntavaaliehdokas, luopuu politiikasta. Sai pari sataa ääntä, ettei mikään ääniharava tuokaan. 🤣🤣🤣 Kumma kun tajusi ettei oikein ole kannatusta. 🤣🤣🤣 Trollausta ei kumminkaan ymmärrä lopettaa. Mitähän tuo seuraavaksi valehtelee? 🤔
    https://www.mtvuutiset.fi/vaalitulokset/eduskuntavaalit2023#!/ehdokas/helsingin-vaalipiiri/nico-giansanti-0055/1810

    Äänestä



Ei ne hyvät uutiset tähän lopu!

Trumpin antautumista odotetaan, tunnelma käy kuumana oikeus­talon edessä – HS seuraa tapahtumia paikan päältä ja hetki hetkeltä
Donald Trumpia vastaan luetaan tiistai-iltana Suomen aikaa rikossyytteet oikeustalossa Manhattanilla.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009497600.html

Äänestä

Vielä kun tulisi uutinen "Putin putosi ikkunasta" 😂

Äänestä
  • Putin putoaisi bunkkerin ikkunasta?? 😱

    Äänestä

naton myötä mikään ei muuttunut,ennen meitä uhkasi lännen yrinaseet nyt irän,ja meille tärkeä irän-kauppa loppui totaalisesti, johon pian kuuluu kiinakin amerikan vaatimuksesta

Äänestä

Henkilö on oikeistodemari

Äänestä

Suomi on maksaja.Venäjän kauppa kokolailla loppu.Nyt pitää ottaa työttömiltä nekin vähät rahat.
Fantastista eikö vain Käteinen ja Suomensyöjä unilukkari

Äänestä
  • Toimeentulotuesta ja lapsilisistä on myös hyvä leikata. Erikoissairaanhoidon voi lopettaa kokonaan, koska emme tee enää mitään ihmisillä joita joutuisi paikkaamaan kalliilla.

    Äänestä

Täällä ei ryssän kopeekkoja tarvita.

Äänestä

kattotahan nyt kun ulosottomies hyppelee katollas vasarankanssa,ja seisot yhä kasvavis leipäjonois

Äänestä
  • Missä on Lapuan leipäjono?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Missä on Lapuan leipäjono?

    mee kattohon vapaakirkon ja helluntaiseurakunnan pihaan kerranviikos,siellä ne jonottaa aamu viirestä alkaen satoi tai paistoi

    Äänestä

Jospa se natonsakki, puhdistaisi ja kunnostaisi ne vikinsakin paskomalla pilaamat kaivot.

Äänestä
  • kyllä se kaivovesi kelpaa sellaisenakin natokiimaisille

    Äänestä

Sanna Naton johtoon Stoltenbergin jälkeen.Sdpläinen johtaja pysyy.
Maa vain vaihtuu Norjasta Suomeen.
Notti on nyt 7 nnessä taivaassa.
Marin ei mene ministeiksi koska Orpo asetti sen ehdoksi hallitukseen pääsyyn.
Eroaa lisäksi Sdpn puh.johtajuudesta.
Nyt alkaa biletys riviedustajana.
Lintmanni uudeksi puh.johtajaksi.
Persutko taas ohitetaan ja puisto-osasto vihreät apupuolueeksi

Äänestä
  • Älä unta näe. Marin on ennen ensi kevättä Brysselin hommissa.

    Äänestä

Pääset leikkimään sotaa. Kunnes huomaat joutuneesi maksumieheksi jenkkien sotaleluille. Ja maalitauluksi.

Äänestä

JOO SE ON HELPPO JA NOPEA KUOLEMA, EI TARTTE KITUA,kun tämä rementiaa sairastava ressa ja hallituksen huume huorat sen, teki ilman kansan enenmistön päätöstä

Äänestä
  • 184- 7 oli lukemat, opiskele nyt sen verran laskemista että ymmärrät edes lukuja. Siitä voi olla hyötyä joskus. Tosin oon epäileväinen sun suhteen.

    Äänestä

eipäollutkaan vaan kansa oli sitämieltä että 70% vastaan ja 30% ymmärtämättömiä sotahulluja naton puolesta,ja siitä on tuhannen vuoren seuraukset, niin kaupalle kuin turvallisuurelle

Äänestä
  • Llydätkö Lapualta ainuttakaan joka olisi ollut vastaan? Ei löydy, ei. Kansasta pyöristetysti sata prosenttia kannattaa Natoa.
    Uutisiin oli muodon vuoksi otettu yksi venäläinen urputtajanainen, että kansa saa nauraa.

    Äänestä

löytyisihän niitä jos ei kansan suuta olisi tukittu,aikaa kyllä olisi ollut esim,aluevaalien yhteyressä,mutta kun suomi on diktatuuri valtio niin kansan turvat tukittiin,vain huumehuorat ja dementtiaa sairastava ressa saivat asian päättää

Äänestä
  • Minua ei ole kukaan pyytänyt tukkimaan suutani, eikä ketään sadoista tuttavistani.
    Paskaa jauhat sekopää!

    Äänestä

  • Kyllä otti koville. 😅

    Äänestä

sun tuttavathan onkin niitä 30% kuuluvia nato kiimaisia,jotka eivät osaa ajatella seurauksia

Äänestä
  • Venäjällä vastustetaan natoa, muuta omiesi joukkoon.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Haavisto allekirjoitti Nato-liittymisasiakirjan — ”Suomi on suvereeni ja itsenäinen valtio”, sanoo Naton pääsihteeri.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/3429df66-0740-4da2-b39d-0aee74a3a631

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu