Suomen poliittinen kartta 85% Perussuomalainen

Kokoomus voitti vaalit vaikka alueellisesti on vain kärpäsen paskan kokoisella alueella suurin ja Tampereen ympäristössä punaista hieman isompi läntti.

Muuten koko maa äänesti Perussuomalaisia.

Onko vaalijärjestelmässä korjattavaa?
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Totta, Suomi on PS:n sininen kartalla

Äänestä
  • Asumattomat korpimetsät on TÄYSIN persujen suurinta kannatus-aluetta- siitä voi päätellä että suomi on sininen ja Lahden sininen ja HKn sininen - jne- ??

    Nä,ä persujen loputtomat aivopierut on kuin Speden ohjelmasta Naisen logiikkaa- eli naisen järkeilyä?

    Ikävä vaan että huumori katoaa kun huomaa että nää pöljät uskoo niihin hölmöuksiin ja vieläpä äänestää niiden perusteella...

    mm valtiovelka, persuen vaalivalheet, kiky-huijaus, Marinin jatkuva arvostelu tois-arvoisista asioista, tietojen jatkuva vääristely, rasismi, jne jne...

    Äänestä

vanhojen puolueiden alue näkyy teollisuus alueen savupiipun päästä, edelleen,

Äänestä

40 luvulla oli kans natsei paljon suomessa !! Persumatut vois häipyä Lapista , sitä tuhoamasta !! Natsit sen jo kerran poltti !!

Äänestä

Kartalla on paljon asumatonta aluetta ja harvaanasuttuja alueita. Asuuhan niissä perussuomalaisten lisäksi oravia, karhuja, jäniksiä ym. Äänestivätkö hekin persuja?

Maapinnan katselu on toki persuille palkitseva tapa tulkita vaalitulosta. Koko väestöstä on kumminkin kyse. Heidän antamien äänien prosenttiosuudet kertovat totuuden. Kolmen kärki oli varsin tasaväkinen. Pienpuolueilla oli selvästi heikko ja heikentynytkin kannatus. Numerot kertovat totuuden.

Äänestä

Silti vain viidesosa äänestäjistä. 4/5 on muita.

Äänestä

Korjaa ensin silmälasisi. Linkin kartassa sinistä ei ole mitenkään 85%!

https://ibb.co/fFNzyXW

Äänestä

Ilmeisesti vain Tampereen alueella on älykkäitä ihmisiä. Keskinkertaisuuksia valtaosa maassa. Ja kärpäsen paskan kokoisella alueella asuu idiootteja.

Äänestä

Muistetaanpa taas ennen kuin öyhötyksenne karkaa ihan käsistä, että Perussuomalaisia äänesti n 20 % äänioikeuttaan käyttäneistä. Muita puolueita äänesti n. 80 %.

Äänestä
  • Ja jos noilla prosenteilla värjää Suomen niin sinistä olisi kärpäsen paskan verran, tai no hieman enemmän.

    Äänestä

Kepu on edelleen maaseudun rikkaiden puolue, ja puolue joka oikeasti voi tehdä jotain maaseudun hyväksi. Ja sitten on se muu väestö, joka ei kykene muuhun kuin katkeraan ja tyhmään suunsoittoon. Tämä maaseudun joutoväki äänestää tietenkin persuja, ihan niin kuin poliittinen karttakin kertoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokoomus voitti vaalit vaikka alueellisesti on vain kärpäsen paskan kokoisella alueella suurin ja Tampereen ympäristössä punaista hieman isompi läntti.

Muuten koko maa äänesti Perussuomalaisia.

Onko vaalijärjestelmässä korjattavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu