Paperialan vaatimukset

Minä saan saman verran rahaa 10 työpäivässä, kuin paperimies yhdessä päivässä.
lakkoileeko paperimies minun puolestani? EI!
Eliittiduunarin on turha odottaa tukea tavalliselta kansalta ahneille vaatimuksilleen!
Paperimiesten pelkäämät heikennykset ovat täyttä totta muilla aloilla. ja mitkä helvetin heikennykset, jos työnantaja on luvannut maksaa 3-kertaisen palkan juhannustyöstä. jos ei työ maita paperimiehille, niin täällä löytyy paremmin koulutettuja ihmisiä tilalle.
4344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

löytyy.saatanan loinen.

Äänestä

Kyse on paljon isommista asioista kuin palkoista!
Paperimiehet kyllä menisivät töihin, mutta työnantaja on laittanut työsulun, sillä heillä on niin suuret voitot, että voivat kevyesti seisottaa paperitehtaita. Nyt on kyseessä työnantajapuolelta yleinen lähtöläukaus työehtosopimusten ja palkansaajien oikeuksien romuttamiselle.

Jos paperiliiton sopimuksiin saadaan läpi se, että sairasloman alussa on kaksi palkatonta päivää, niin voitte olla varmoja, että seuraavissa neuvotteluissa tuo on arkea kaikissa työehtosopimuksissa.
Minua pienipalkkaisena kauhistuttaa tuo, kahden päivän palkanmenetys tuntuu jo kovasti minulle. Kohta ei ole varaa edes sairaslomalle jäädä, sekö on järkevää kehitystä?

Paperiteollisuus ei ole rahanvuoksi nyt matkassa. Työnantajan aloittama kuukauden työsulku syö ne säästöt jotka sopimusuudistuksilla tulisi kymmenessä vuodessa. Työvoimakulujen osuus paperiteollisuudessa on alle 10% joten sekin kertoo, ettei kyse ole rahasta. Jos säästojä halutaan saada, tulisi keskittyä siihen 90% ja siellä oleviin rakennevikoihin. Mutta niitäkään ei ole, koska paperiteollisuus on jo Suomessa maailman tuottavinta ja tehokkainta.

Kysymys ei todellakaan ole rahasta. Kysymys on kaikkien alaojen työnantajien systemaattisesta suunnitelmasta ajaa alas suomalainen sopimusjärjestelmä ja romuttaa työntekijöiden vaikutusmahdollisuudet ja oikeudet sekä ajaa jo nyt matala palkkataso alas. Suomalaisesta työntekijästä pyritään tekemään työnantajan tanssittama sätky-nukke. Kysymys on paljon suuremmasta asiasta kuin paperiteollisuuden riidasta, kaikkien suomalaisten työntekijöiden tulevaisuutta viitoitetaan nyt. Jos paperiliitto murtuu niin silloin murtuvat muutkin liitot ja se on jäähyväiset työntekijöiden oikeuksille ja eduille. Saamme ikioman pohjoisen-Aasian.

Ja muistakaa!
Työntekijä MYY työpanoksensa työnantajalle ja kaikessa kaupassa myyjällä on oikeuksia tuotteeseensa, työntekijällä se on työpanos! Nyt tuota myyjän oikeutta ollaan viemässä.

Suomessa on euroopan kannattavimmat ja tuottavimmat yritykset, kuitenkin suomalaisen työntekijän ostovoima on yksi Euroopan heikoimmista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön* kirjoitti:

Minä saan saman verran rahaa 10 työpäivässä, kuin paperimies yhdessä päivässä.
lakkoileeko paperimies minun puolestani? EI!
Eliittiduunarin on turha odottaa tukea tavalliselta kansalta ahneille vaatimuksilleen!
Paperimiesten pelkäämät heikennykset ovat täyttä totta muilla aloilla. ja mitkä helvetin heikennykset, jos työnantaja on luvannut maksaa 3-kertaisen palkan juhannustyöstä. jos ei työ maita paperimiehille, niin täällä löytyy paremmin koulutettuja ihmisiä tilalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu