Ympäristönsuojelua omalla toiminnalla

Kuljen kävellen tai polkupyöräillen, joskus julkisilla.
Minulla ei ole pyykinpesukonetta vaan pesen pyykkini käsin.
Ei ole imuria vaan rikkalapio/harja ja vien matot ulos kerran kuukauteen pölisteltäväksi.
Ruokakalat järvestä.
Paskon ämpäriin tai ulkohuussiin ja kaivan paskat maahan.
Vaatteet kirpparilta pääosin.
Kerran viikkoon kylpeminen puusaunassa tai kesällä useammin järvessä tai joessa.
Roskat poltan ja biot maatuu , metallit&lasit kuljetan repussa lähimpään kierrätykseen.
Ja kun on vähän rahaa niin eipä pysty paljoa kuluttamaankaan.
Tämä on luontaista enkä erikseen tätä ympäristönsuojelun vuoksi elä.
Kohtuullisuus kiinnostaa.
Hyötykasvien hyödyntäminen myös kiinnostaa.

7

252

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoitus lähteä risuja keräilemään metsään rinkan kanssa että on grillipuuta kesäksi ja tulevaksi talveksi.
      Hyötyliikuntaa ja täyttä elämää;)

      • Anonyymi

        ei sitä rinkalla kovin kummoisia kuormia kuljeteta. Sitäpaitsi kävyt toimivat grillissä paremmin kuin risut


      • Anonyymi kirjoitti:

        ei sitä rinkalla kovin kummoisia kuormia kuljeteta. Sitäpaitsi kävyt toimivat grillissä paremmin kuin risut

        Ei toki mutta kyllä sitä kerääntyy jos nyt vaikkapa pari kolme rinkallista päivään kuljettelee hyötyliikunnoikseen.
        Miksei enemmänkin jos sattuu oikein innostumaan!
        Toisten metsistä tosin ei saa edes niitä kerätä mutta jos joku sattuu tulemaan valittamaan niin ihan varmasti palautan heti siltä seisomalta :D


    • Anonyymi

      Muuten hyvä, mutta ROSKIEN POLTTO EI. Roskat olisi luonnon kannalta parempi toimittaa yleiseen roskien keräykseen, jotta poltto tapahtuisi korkeammassa lämpötilassa ja lämpö tulisi hyötyköyttöön. Omatoiminen roskanpoltto saastuttaa.
      Hyötykasveista hyödyllisin on peruna. Siemeniksi käy ihan tavalliset kaupan ruokaperunat, ja nuuka voi leikata potut kahtia. Syö sen osan, missä on vähän tai ei ollenkaan silmuja, ja käyttää siemeneksi sen puolikkaan jossa on monta silmua. Toimii, kokemuksesta sanon

      • Poltan roskat uunissa niin tuo lämpöä eikä tarvitse rekan hakea ja saastuttaa pitkin teitä hakiessa/viedessä :)
        Ammattipolttajienkin pitäisi töihin mennä kulkineillaan minun roskieni takia niin ehkäpä näin on parempi ja helpompi ;)


    • Anonyymi

      Poljet polkupyörällä ja sitten tänne tulee kymmenittäin natopanssareita, jotka kuluttavat yli 200 litraa polttoainetta tunnissa, eikä niissä ole katalysaattoreita ym.
      Samoin natokoneet pörräävät taivaalla ja saastuttavat suomea. Montakohan kilometriä pitäisi ajaa jotta kompensaatio toimisi?? Kun joku siviliauto kuluttaa 5-6 litraa ja siinä on katalysaattori niin voi mikä' itku ja parku ja vuonna 2035 pakkosiirto sähköautoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      55
      1544
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1176
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      80
      727
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      539
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      530
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      473
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      466
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe