Vaan kukapa tällaista takinkääntäjää enää mihinkään tarvitsee?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009509157.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009509157.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Se olisi halunnut päästä itse mukaan, mutta jostain "kumman syystä" se ei kelvannut kenellekään, eikä mihinkään puolueeseen. Kummallista?
Näin on !! Katkera on kun menetti puolueensa äärioikeisto natseille !!
Soini on vanha ja katkera läskipallo.
Mä en ymmärrä miksi mediat antaa näkyvyyttä sille iljetykselle? Vastenmielisin poliitikko suomessa. Tarkemmin nykyään poliittinen ongelmajäte.
Pitää panna iltasanomat lukuboikottiin.
Soini näytteli koko kansan miestä mutta paljastui kovaksi kokoomuslaiseksi siksi siirrettiin sinisiin?🤣🤣🤣
Ja petti se sitten sinisetkin, mokoma paskamaha!
Nimenomaan. Jos Perussuomalaisten pettämisessä oli sentään ministeripallin säilyttäminen ideana, niin Sinisten pettämisessä ei ollut kuin pelko siitä, että kannatuksen menetys paljastuisi ja sitten hävettäisi.
Häpäisee hevosmiehetkin.
Pitäisi jo suunsa kiinni, kun ei sieltä tule muuta kuin paskaa.
Oman edun ajaja, jolle oman puolueen puolueohjelmalla ei ollut pohjimmiltaan mitään merkitystä. Yhtä hyvin olisi voinut ajaa omaa etuaan muissakin puolueissa.
Soinia ei halua enää kukaan tai mikään instituutio lähelleen. Mies oikein huokuu limaista petollisuutta. Takinkääntäjä vailla vertaa, - Hyi!
Millä tavoin aloitus liittyy "hevosmiehisyyteen" tai hevosiin?
Soinihan viihtyi hevosmiesten kanssa. Taisi se nuolaista välillä hillotolpasta itsekin.
Soini toi politiikkaan käsitteen hillotolppa.
https://fi.wiktionary.org/wiki/hillotolppa
"hillotolppa
1. (slangia) raviradan maaliviivan kohdalla oleva paalu
2. (kuvaannollisesti, politiikka) maali, tavoite jonka saavuttamisesta saadaan etua; saavutettu edullinen asema
- Perussuomalaisjohtajan mukaan hillotolppa jököttää huhtikuussa kuntavaaleissa. (verkkouutiset.fi)
- Sen [hallituksen] ainoa tehtävä on Sipilän kainalosauvana viedä maakunta- ja sote-uudistukset läpi sekä turvata ex-puheenjohtaja Soinin hillotolppa ulkoministerinä loppuvaalikaudeksi. (J. Ojala-Niemelä eduskunnassa)
- Hillotolpan houkutus katkaisi luusereiden selkärangan. (Reijo Tossavainen)"
Jännä juttu. Olen elämässäni 60v. paljon kuunnellut hevos- ja ravimiesten puheita ja juttuja , eikä yksikään ole maininnut kyllä mitään "hillotolppa"-sanaa; tuo on jokin tyttöjen termi ehkä jossain.
Ei ainakaan täällä Pohjanmaalla esiinny,
Yleensä tuppaa hevosmiesten tietotoimiston uutiset pitävän paikkansa.
Tuosta nyt voi olla erilaisiakin näkemyksiä.
On hän jossain määrin oikeassa, mutta ei hänellä ollut mitään uutta sanottavaa.
Persujen kyvyttömyys on aina ajankohtaista.
Miksi lehdet viitsivät tyrkyttää Soinin mielipiteitä kenellekkään. Vaikka otsikon perusteella Soinin aika ilmiselvä analyysi on todennäköisesti oikea hän ei edes aktiiviaikanaan osoittanut minkäänlaista analyyttisyyttä. Siksihän hän menetti itse rakentamansa puolueenkin.
Ei jaksa katkeran Soinin tilitykset kiinnostaa.
Uutinen kertoo lähinnä iltasanomien poliittisen suuntautumisen.
Soinin Timppa pressaksi.
T. Toinin Simppa
Soinin Timppa siivoamaan vessoja.
Siihen hommaan kelpaa, muuhun ei.
Mitä perussuomalaista on katolisessa hihhulissa?
Oikeastaan Halla-aho loi nykyisen perussuomalaisen puolueen, mutta sekin jäänyt jo vanhanaikaiseksi ja sillä on perustavan laatuisia ongelmia vieläkin.
Joo, moittii PS-puoluetoimistoa ja unohtaa mainita, ettei hänen aikanaan saatu läheskään samaa määrää ehdokkaita läpi. Sitten vielä "hevosmies" hajotti puolueensa, mutta se on vähän eri juttu kuin vaalit.
Timo Soinilla on vappunaamari vakiona. Varmaan kyrsii vappujen välisenä aikana.
Timppa on työtön ex. poliitikko, eikä töitä tuolle ole enää luvassa. Mies kusasi ihan itse omiin puntteihinsa ja siinä sivussa myös kaikkien uuvattien silmille. Ankeita eläkepäiviä kaikille sinisille huijareille!
Kyllä siinä mies luulee liikoja itestään, miksei mittauttanut kannatustaan eduskuntavaaleissa, siinä olisi saattanut toinenkin silmä aueta 😁
Kerran petturi, toisen kerran petturi lienee aina petturi.
Ettäkö Isä Timo on Juudas?
Timo Soini on sinisten kunniapuheenjohtaja. Kuinka monta paikkaa siniset saivatkaan kevään vaaleissa?
Katkera vanha mies jolla ei ole enää mitään muuta kuin katkeruutensa entistä puoluetta kohtaan