Mitä ihmettä kaivaa toimeentulotukiasiakkaan nenää se jos saa 550eur kk. Kauhee meteli mitä pakolaiset saa tai kansanedustajat tienaa.Toimettomana istuu kotona. Niitä kyrsii ketkä keskituloisia niin veron muodossa kustantaa viulut. Mikä ihmeen rangaistus siitä on saatava jos työtulot vaikka 80 000eur vuosi. Itse olen työkyveläkkeellä eikä onneks ei tarvi hakea toimeentulotukia.
Mitä se toimeentulotuki asiakkaan nenää kaivaa
Anonyymi-ap
29228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos saa 550 € toimeentulotukea kuukaudessa, niin se on jo PRÖYSTÄILYÄ.
Vuokra tonnin ja tuet yhteensä 1100 e. Tästä olet sitten kateellinen.
Vuokra ei tonnin kun kela ei hyväksy.
Mulla on se vastike isosta asunnosta vaan 316 €/kk, joten siinä eläkeläinen pärjää.
Laskujen maksun ja vastikkeen jälkeen jää vain tonni niihin "kulutusjuhliin".
Toimeentulotukihan on tarkoitettu väliaikaiseksi ja ihmisillä sitten asenne juu tässä sitä sitten ollaan prkl ei kannata töihin lähteä ku tuet niin hyvät hitot kaatopaikka tuollaisten sijoitus paikka olisi. Omasta suvusta mitä mulla tiedossa niin ei kukaan työtön.
No, palkka tonnin brutto ja vuokra tonnin.
Monipuolisuus on toisenlainen vaate https://youtu.be/wkKal0ZO9LQ
Kuinkahan ihmiset ennen pärjäs kun ei ollut toimeentulokea niin tarvi tehdä jotain että sai ruokaa.
Ne varasti naapureilta , kävi syömässä köyhäintaloissa, söitävt heinä ja puunlehtiä, metsän eläimiä.
Nyt alkaa olla sama homma eessä.
Potter Orpo Petter nyt ei vaan pidä suomen kanalaisista, on itse käyhistä oloista ja nyt kostaja on palannut.
Ei vaan mies elätti naisen. Kulissiliittoja, jossa miehellä ammatti ja nainen kotirouva. Tätäkö haluat, kulissiliiton ja epätyydyttävän kulissiavioliiton naisen kanssa, joka ei anna seksiä eikä rakasta sinua?
Oli pieni mökki ja maata ja muutama elukka. Niin pärjäsi pienemmälläkin palkalla tai vähemmällä työajalla.
Olen ollut 15 v työtön joten hyvin päjrään kela rahoilla, joita olen myös säätellyt joten ei huolta huomisesta koskaan.
Tässä se taas näkyy että KELA suorastaan syytää rahaa ihmisille, kun säästöönkin jää.
Kirjanpitäjä on ilmeisesti yksi harrastuksistasi. Minä harrastan hikeä kirvoittavaa käteen vetämistä.
Kelan rahoilla eläminen on nykysin ihan tavallisa. Miksi tehdä mitään kun kelasta saa rahaa? Hulluahan se on raataa kun helpommallakin saa kun työtä tehden, ei viitsi.
Vaihtelua sun touhuun saat kun käytät karkeaa kinnasta.
Vasen, oikea ,onnesta soikea
Ettkä töitä enää saisikaan.
Provoa pukkaa
Toimeentulotuki itessään on vielä ok, mutta jos siitä joudut vielä maksamaan ja ylläpitämään autoa (kun et siitä halua luopua pakostakaan, töitä varten olisi etu), on jo koko tuki täysin kulutettu, nykypäivänä jo näillä hinnoilla yli menty. Kahden hengen talous tuossa mielessä helpompi hetken toimeentulotuella. Mutta olepa sillä vuosia... Kun kaikki kotona hajoaa, pesukoneet, imurit, kahvinkeittimet, kengät, takit, matot, liinavaatteet, siis kaikki, etkä niihin ylimääräistä sossusta saa kuten taas jotkut kunnia-asiakkaat saavat, he saavat jopa n. viiden tonnin autot, niin yritä kaikki hajonnut maksaa siitä tt-tuesta kaiken muun lisäksi.
Niimpä ei sillä toimeentulotuella tuosta vaan ostella kun rahat ei riitä sitten millään.Kyllä yksinasuva pärjää toimeentulotuella 550eur kk jos asuu esim,normien mukaisessa vuokra asunnossa.
Muuhan kun ei kauaa onnistu ?
Siinä taas yks tomppeli, joka tekee kuin muut sanovat.
Kukaan ei elä 550 e kk, et edes sinå. Kukaan ei vaihda omaa kotia kun joku niin sanoo, paitsi sinä.
Kun suostut jokaiseen mitä sulle snoo, niin et voi muuta enää oottaakaan.
Eihän kaikki kuukaudet ole samanlaisia. Joskus voi jäädä jopa rahaa, minkä voi jemmata.
Kannattaa siis kerätä se puskurirahasto, mistä voi hankkia kodinkoneen , vaikka saisi
tukeakin siihen hankkeeseen kelasta. Tuo laitos on kuitenkin verrattain kitsas .
Huonekaluja tai kodinkoneita voi saada myös esim. "roskalavalta" eli ihmiset
heittää pois vanhoja, mutta ehjiä tavaroitaan jonkin "uudistuksen" vuoksi,
Kukaan ei vaihda 550 mitään.
On se jo kumma jos moniosaajalle ei ole töitä vaan pitää tuilla elellä. Ei tässä ole mitään järkeä, kun on hirveä työvoimapula ja moniosaaja istuu toimettomana sosiaalihuollon elätettävänä. Jos työtä vieruksuu, niin tuet pois ja heti.
On se vaikka rakentaminen niin suomessa rakennetaan paljon mutta kuka sitten tekee työt,virosta,latviasta,ja valmistuu sutta,osa palkoista maksetaan pimeenä. Busseja ajaa hyvin ruskettuneet niin eikö kantasuomalaisia löydy. Notkujat siperiaan leirille.Mitä jollekki jauhopäälle työttömyyskorvaus edes kuuluu.
Niin näyttää olevan kun koko ajan irtisanotaan.
Työnantaja vaan hankkiutuu eroon hankalista riippakivistä ja ottaa sitten takaisin
niitä joista tulee vielä kehityskelpoisia yksilöitä.