Nikotiinipussien myynti vapautettu - mutta

Anonyymi-ap

Nikotiinipusseja saa kohta kaupasta:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c0d38b51-c630-4f47-a612-7ae33870e839

Tulli lakkaa valvomasta vahvojen nikotiini­pussien maahan­tuontia:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009506542.html

Näiden uutisten perusteella vaikuttaa siltä että nyt saa tilata suomeen nikotiinipusseja (ei kuitenkaan nuuskaa), joissa nikotiinimäärä on yli 4mg/pussi.

Aiemminhan tätä yritettiin mm. Virolaisten puolesta kiertää sillä tavalla, että nettikaupasta saattoi tilata myös lääkärin allekirjoittaman reseptin, kunhan täytti siellä lääkärin kyselyn. Siitäkin olisi tosin pitänyt maksaa. Yleensä ko. resepti ei kuitenkaan kelvannut Suomen tullissa, vaan sakkoa tuli tilaajalle.

Tämä asia ei ole vieläkään selvä, koska nyt voimaan tullut Fimean linjaama muutos ei vaikuta sellaisiin nikotiinipusseihin, jotka on tarkoitettu lääkkeenä käytettäviksi ja joille on myönnetty myyntilupa lääkkeenä.

Eli tilaaja ei voi nyt varmasti tietää onko ko. tuote mahdollisesti myös tarkoitettu lääkkeenä käytettäviksi, ja jos on niin jääkin tulliin ja sakkoa tulee. Jos täsmälleen samanlainen tuote ei ole tarkoitettu lääkkeenä käytettäviksi, se menee tullista läpi puhtain paperein.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotain järkevää kerrankin

      • Anonyymi

        Joo, mutta onpa kummallinen himmeli taas kun päihdekäyttöön tilaaminen on sallittua, mutta jos samanvahvuista tuotetta tilaa lääkekäyttöön (esim. tupakoinnin lopettamista varten), niin se on kielletty.

        Vaikeaa on tässä asiassa kaidalla tiellä kulkeminen... Ja kyllä Poliisi ja Tullikin käyttää nuuskaa, ja ostaa sitä Suomessa, suomalaisilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1763
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1179
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1178
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      96
      1038
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      833
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      811
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      754
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella

      Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.
      Maailman menoa
      132
      698
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    Aihe