Ja yksi suurimpia syitä, K ja S ryhmän kauppojen hillitön hintojen nosto .Kerta viikkoon hiljaa hivutetaan hintoja ylös.Jokainen kaupoissa kävijä voi sen huomata.Aivan sama on Lidl.Ei se Ukrainan sota voi nostaa joka viikko muutamalla sentillä tuotteen hintaa jonka parasta ennen on esim, - 24 ja tuote on ollut hyllyssä vuoden.
Suomalaisen yhteiskunnan köyhtyminen,
Anonyymi-ap
164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei se olekaan pelkästään Ukrainan sota ja koronaepidemia, jotka aiheuttivat yhteiskunnan löytymisen. Suurin syy oli Marinin hallitus, joka halvaannutti markkinataloutta Suomessa ja velkaannutti EU:n nopeimmin. Koko uudistusten tekeminen oli pelkkää kuplaa, velkarahalla tehtyä ideologista höttöä.
Marinilla koko talous oli pelkkää julkista taloutta. Kuitenkin yksityinen tuo 80 % yhteiskunnan arvonlisästä.
Tässä piilee myös Soten perusongelma, joka alkoi näyttäytyä jo muutamassa viikossa - suunnitelmatalous ei toimi eikä ole missään muuallakaan koskaan toiminut!