Espoo 12.04.2023 17:18:46 raideliikenneonnettomuus maan alla, keskisuuri
oli: raideliikenneonnettomuus maan alla, keski-suuri
Henkilö jäi metron alle Finnoon metroasemalla.
Miksi uudelle metroasemalle ei ole rakennettu lasisia turvaseiniä laiturin ja raiteiden väliin?
Tällaisia näkee ulkomailla käytössä. Niissä on liukuovet metrojunan ovien kohdalla.
Espoo raideliikenneonnettomuus maan alla, keskisuuri
15
305
Vastaukset
- Anonyymi
Laiturin turvaovet (Platform screen doors) käytetään runsaasti ulkomailla metro- ja juna asemilla.
https://en.wikipedia.org/wiki/Platform_screen_doors
Tosin Suomessa ihmishenki ei paljon maksa, joten miksi vaivautua?- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17820919P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Eihän ne tarvitsisi olla edes kokonaan lasisiakaan vaan korkea aita vaan ja jonkinlainen lasikin/pleksi että näkee jotain. Sitten tähän aitaan useampi portti joiden lukitus aukeaa kun juna on pysähtynyt.
Mutta tarvitaan jokusen yksittäis-tapauksen takia aina kaiken maailman turvalaitteita. Jotkut tekee itsemurhiakin niin kyllä ne sen tekee jossain kuitenkin, jos ei voi metroasemalla niin sitten muualla. Mutta ja mutta toki tuo asemalaituri on hieman turvaton paikka koska pudotustakin on melkoisesti kiskoille, joku voi vaan kompuroida syystä tai toisesta ja vielä sitten putoaisi kiskoille.. Rahalla sitä saa näitäkin vaikka.. Tosin velalla nykyään koska valtiomme talous on aikalailla miinuksella, siksi aika laajasti monissa asioissa minne rahaa mätetään menemään voisi miettiä missä sitä rahaa kipeimmin olisi tarvetta, priorisoida vähän eikä kaikkea kaikille.- Anonyymi
Ei taida metro olla valtion laitoksia?
- Anonyymi
Ei taida olla metron lähihistoria tuttua?
Alkujaan Espooseen piti tulla laituriovet. Vuosaaren asemalle rakennettiin testiovet kokemusten keräämiseksi: eivät toimineet tarpeeksi luotettavasti. Lopputulos: ei ovia eikä myöskään suunniteltuja automaattijunia.
Järkevintä olisi ollut rakentaa metrorata maan päälle ja ajaa liikenne pitkillä junilla. Siellä olisi väljissä junissa voinut ihailla maisemia eikä olisi tarvinnut "vaihtaa tasoa" maan pinnan ja syvätunnelissa olevan laiturin välillä.- Anonyymi
Eihän ne toimi kun aasit on asialla!
- Anonyymi
Maan toimitusministeristön pitää asettaa asiantuntijatyöryhmä pohtimaan Espoon suuren maanalaisen junan onnettomuuden johdosta nousevia kysymyksiä.
-Pitääkö Espoon metroliikenna asettaa käyttökieltoon, kunnes asia on kunnolla selvitetty
-Kuka on asiasta vastuussa
-Kenenkä henkilöiden on erottava tapahtuneen johdosta- Anonyymi
Helsingissä jää metron alle joku melkein joka kuukausi.
- Anonyymi
Metro ei tunne kunnanrajoja. Samat Helsingistä tulevat tappajametrojunat ne ajaa täällä Espoon puolellakin.
Julkisilla maanalaisilla kulkuvälineillä liikkuvat matkustajat on vapaata riistaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Metro ei tunne kunnanrajoja. Samat Helsingistä tulevat tappajametrojunat ne ajaa täällä Espoon puolellakin.
Julkisilla maanalaisilla kulkuvälineillä liikkuvat matkustajat on vapaata riistaa.junat tappaa, ei metrot, tämä ilmaisena vinkkinä
- Anonyymi
laituriovia EI RAKENNETA! se on jämpti!
- Anonyymi
Siemeensi yritti kyhätä mutta ei siitä tullut valmista, harakiri seinät vauhkoille?💀💀
- Anonyymi
"Tällaisia näkee ulkomailla käytössä. Niissä on liukuovet metrojunan ovien kohdalla."
Suomessa eletään kuvitelmassa, että täällä ollaan jotenkin edistyneitä muihin verrattuna. Totuus kirpaisee sen verran lujaa, ettei uskalleta edes ajatella.
Kyllä tuollaiset pitäisi rakentaa ehdottomasti.- Anonyymi
Ihmishenki on aina ollut halpa suomessa!
Liikenneonnettomuuksia melkein kaksinkertainen määrä kuin muissa pohjoismaissa. Samoin työtapaturmia!
Turvallisuus? Mitä se on? Jotakin millä hevoset syö?
- Anonyymi
Metro tarkoittaa koko systeemiä, kyseessä kai metrojuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2064975
- 373372
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352898Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412773- 252428
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192138Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821425