Manuaaliryyppy

Anonyymi-ap

mitä tekee autolle kun tutula naisella kesä-autossa käsiryyppy ja äyttää liikaa sitä että välillä röpöttää sammuu risteyksiin ja nje ;D?ja onko riskiä että jossain vaiheessa ei käynnisty enään?

12

328

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama kiinnostais Itteekin tietää ;Dku olin pienempi ni aina sammu risteyksiin ku olinäidin kyydissä

    • Anonyymi

      sitä lähinnä että voiko isompaa vaurioo käydä autolle pitemmän päälle kun että sammuu vaan??

    • Anonyymi

      ???

    • Anonyymi

      ???

    • Anonyymi

      Vieläkö noin vanhoja autoja on liikenteessä että on käsiryyppy. Taitaa naiskuskikin olla jo vanha ja todennut että ryyppynappi toimii hyvin käsilaukun roikottamiseen kun se on vedetty ulos.

      Jos haluat korjata tilanteen, vaihda kaasutin automaattirikastimelliseksi. Ellei voi, niin laita ryypyn namiskaan niin kirkas merkkivalo että se häiritsee ajamista ellei ole laitettu pois päältä.

    • Anonyymi

      Noin vanhat autot ovat usein konstikkaita ja huonoja käymään tyhjäkäynnillä kun kaasutin on usein väljä ja säädöt ei pysy oikeina.
      Mutta käsiryypyn, eli rikastimen käyttöohje on yleensä tällainen: kun käynnistät auton kylmänä, niin vedä ryyppy täysin ulos ja käynnistä auto. Kun moottori on hieman lämminnyt, niin työnnä ryyppyä sisään noin puoliväliin ja kun moottori on kunnolla lämmin, niin työnnä se kokonaan pois päältä.
      Rikastimella säädetään ilman saantia moottorille ja sitä pitää oppia käyttämään ja säätämään sen mukaan kuinka moottori käy tyhjäkäynnillä ja kiihdyttäessä, eli rohkeasti säätelemään käyntiä.

    • Anonyymi

      onko joku nainen saanut auton tukehtuun ryypyllä joskus;D?

      • Anonyymi

        Saahan sen tukehtumaan jos ryyppyä antaa liikaa tai vastaavasti sammuu jos ryyppyä ei anneta alussa tarpeeksi.


    • ja mitä sellanen liiallinen ryypynkäyttö voi tehdä autolle jos sammuu aina ryyppy täysillä;D?

    • Anonyymi

      Mulla vanha Vm -88 Rumatikki J5 bensakoneella ja käsiryyppy :D Hyvin pelaa !

      Per-kel

    • Anonyymi

      Voin laittaa viestä, jos oot itekin perämies tai hinuri.

    • Anonyymi

      Oon kovempi kuin Jari Parrunpää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1273
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1047
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      705
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe