Skeptikot ovat kuin salaliittoteoreetikot

Skeptikot ovat myytikoita, joiden on kutakuinkin yhtä vaikea kyseenalaistaa näkemystään ja muuttaa mieltään kuin litteään maahan uskovan kreationistin. Hän ei reagoi asiallisella tavalla vastaväitteisiin ja hyviin perusteluihin vaan ohittaa ne kevytmielisesti ja jatkaa harhaisiin kuvitelmiinsa uppoamista. On ihmeteltävä sitä lujaa uskoa, joka tällaisilla harhaisilla ihmisillä on, kun mikään järkipuhe ei saa heitä muuttamaan mieltään – ei edes kyseenalaistamaan näkemystään.

Skeptikot keksivät sarjatulella selityksiä kuten salaliittoteoreetikot sille, ettei puutarhatonttuja, ufomiehiä, Allahia, FSM:ää, IPU:a, historiallista Jeesusta tai Jahvea ole olemassa. Näiden olemassaolosta ollaan pääasiassa yksimielisiä, joten skeptikot ovat ihan tyhmiä myytikoita ja salaliittoteoreetikkoja.

6

311

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Näiden olemassaolosta ollaan pääasiassa yksimielisiä, joten skeptikot ovat ihan tyhmiä myytikoita ja salaliittoteoreetikkoja."

      Näin pitkälle päästyäni epäilin menettäneeni järkeni valon(sen vähäisenkin),joten enemmittä puheitta täältä tähän!

    • Anonyymi

      Heh, hyvä veistelmä!

      Minua eräs piispa syytti siitä, että olen kyvytön abstraktiin ajatteluun, kun en osanut ottaa tosissani kristillisten kummallisia 'olioita'.

      Puutteellisia olemme me!

      • Avaus perustuu todellisiin lainauksiin kiihkouskovaisilta, jotka käyttävät Jeesuksen historiallisuuteen skeptisesti suhtautuvista nimitystä 'myytikko'. Jos Jeesus ei ole historiallinen niin ainoa jäljelle jäävä vaihtoehto on myytti. Käytännössä myytikoksi halventaminen kieltää epäilyn Jeesuksen historiallisuudesta. Tuo 'myytikot ovat kuin salaliittoteoreetikkoja' on erään teologian tutkijan suustaan päästämä aivopieru.


      • Holy_Roller kirjoitti:

        Avaus perustuu todellisiin lainauksiin kiihkouskovaisilta, jotka käyttävät Jeesuksen historiallisuuteen skeptisesti suhtautuvista nimitystä 'myytikko'. Jos Jeesus ei ole historiallinen niin ainoa jäljelle jäävä vaihtoehto on myytti. Käytännössä myytikoksi halventaminen kieltää epäilyn Jeesuksen historiallisuudesta. Tuo 'myytikot ovat kuin salaliittoteoreetikkoja' on erään teologian tutkijan suustaan päästämä aivopieru.

        Nyt löytyi kaverin nimi, teologian tohtori ja Jeesustutkija Matti Kankaanniemi ja tässä hänen aivopierunsa.

        "Jeesuksen kieltäjillä on aika paljon yhteisiä piirteitä salaliittoteoreetikoiden kanssa. Ammutaan sarjatulella erilaisia argumentteja ja koristellaan tekstejä lähdeviitteillä ilman, että olisi oikeasti perehdytty tutkimukseen viitteiden takana. Tutkijoiden on vaikea pysyä mukana, ­koska vastaaminen vaatisi valtavan työmäärän, Kankaanniemi kuvailee."

        https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tunnetko-taman-miehen-tutkija-matti-kankaanniemi-kertoo-mita-jeesuksesta-tiedetaan-ja-mita-ei#db5f0099

        Tämä teologien kummallinen käsitys ja oman "tieteenalan" suojelu vertautuu siihen, että Saunatontun epäilijöiltä vaadittaisiin tonttulogian tohtorin tutkinto.


    • Anonyymi

      Myytikko? Kuulostaa siltä, että joku on yrittänyt keksiä uuden eläinlajin ja tehnyt siitä samalla tikkojen sukulaisen. Tai ehkä se on vain erittäin harvinainen lintu, joka esiintyy vain taruissa ja legendoissa. Mutta ei hätää, onhan meillä muitakin tikkoja, kuten vaikkapa säästötikko, joka pitää huolen siitä, että lompakossa on aina vähintäänkin kolikkoja jäljellä. Tai sitten on olemassa vinoilutikko, joka on erikoistunut vitsien kertomiseen. Ja tietysti klassikko, puutikko, joka on kuuluisa siitä, että se istuu puun oksalla ja koputtaa pihkaa etsiessään hyönteisiä. Mutta joo, myytikko kuulostaa vähän oudolta, vaikka maailmassa onkin jos jonkinlaisia outoja otuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      642
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      152
      594
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe