Kertokaa

Toimiiko tällainen penkkipunnerrus ohjelma? Ensimmäisinä toistot ja toisena sarjat.

3 X 6
5 X 5
8 X 5

Perus- ja maksimivoimaa olisi tällä tarkoitus saada.
3264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No jaa, siis kannattaa yleensä ilmoittaa nuo oikeaoppisesti, eli ensin sarjat ja sitten toistot. Elikkäs näin:

6x3
5x5
5x8

Ymmärsinkö oikein, että aiot tehdä viikolla yksi tuon 6x3, viikolla kaksi 5x5 ja viikolla kolme 5x8? Ja seuraavaksi voisit kertoa, millä perusteella olet päätynyt juuri tuollaiseen "ohjelmaan". Se ei ainakaan minusta näytä voimanosto-ohjelmalta. Kerro myös, mitä on perusvoima.

Äänestä

  • pää kirjoitti:

    Niin, nythän se perusvoima selvis pienellä haulla. Tuolla selitykset:

    http://www.musclenet.fi/artikkelit_voimaperusteet.php

    Elikkäs jos haluat parantaa molempia yhtaikaa, niin ohjelmassa täytyy tehdä vähän kompromisseja.

    Jotain tollasta nostatusta voisit testata:

    http://www.joeskopec.com/coancalc.html

    Tai sitten ihan perus 5x5-ohjelmaa:

    http://www.joeskopec.com/five.html

    Sen ohjelman pitäisi olla koko ajan nousujohteinen, jotta jotain tulosta tulisi. Et siltä pohjalta.

    Ei tuo mikään "ohjelma" oikeastaan olekaan. En siis tee noita sarjoja säännöllisesti tiettyinä päivinä, mutta kun teen, niin noilla sarjoilla.
    Monesti 2 eri sarjaa samana päivänä, tai korkeintaan 3 jos jaksaa vielä täysillä tehdä.

    "Ja seuraavaksi voisit kertoa, millä perusteella olet päätynyt juuri tuollaiseen "ohjelmaan". Se ei ainakaan minusta näytä voimanosto-ohjelmalta."

    En ole mitään voimanosto-ohjelmasta puhunutkaan, vaan tässä tapauksessa pelkästä penkistä.

    Siis päätarkoitus olisi saada penkin maksimitulos nousuun. Ja nähdäkseni se nousee parhaiten lyhyillä 3 toiston sarjoilla (hermotus). 8 toiston sarjat kehittävät perusvoimaa, Eli tällä myös vähän massaa. 5 toiston sarjat taas teen näiden välimuotona.

    Näin olen nostanut penkkitulosta 35 kiloa 4-5 kuukaudessa, eikä harjoittelu ole ollut aina edes kovin aktiivista. "Ohjelman" olen tehnytkin muskelinetin perusteella, hyvät sivut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---------I kirjoitti:

Toimiiko tällainen penkkipunnerrus ohjelma? Ensimmäisinä toistot ja toisena sarjat.

3 X 6
5 X 5
8 X 5

Perus- ja maksimivoimaa olisi tällä tarkoitus saada.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu