Toimiiko tällainen penkkipunnerrus ohjelma? Ensimmäisinä toistot ja toisena sarjat.
3 X 6
5 X 5
8 X 5
Perus- ja maksimivoimaa olisi tällä tarkoitus saada.
3 X 6
5 X 5
8 X 5
Perus- ja maksimivoimaa olisi tällä tarkoitus saada.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No jaa, siis kannattaa yleensä ilmoittaa nuo oikeaoppisesti, eli ensin sarjat ja sitten toistot. Elikkäs näin:
6x3
5x5
5x8
Ymmärsinkö oikein, että aiot tehdä viikolla yksi tuon 6x3, viikolla kaksi 5x5 ja viikolla kolme 5x8? Ja seuraavaksi voisit kertoa, millä perusteella olet päätynyt juuri tuollaiseen "ohjelmaan". Se ei ainakaan minusta näytä voimanosto-ohjelmalta. Kerro myös, mitä on perusvoima.
Niin, nythän se perusvoima selvis pienellä haulla. Tuolla selitykset:
http://www.musclenet.fi/artikkelit_voimaperusteet.php
Elikkäs jos haluat parantaa molempia yhtaikaa, niin ohjelmassa täytyy tehdä vähän kompromisseja.
Jotain tollasta nostatusta voisit testata:
http://www.joeskopec.com/coancalc.html
Tai sitten ihan perus 5x5-ohjelmaa:
http://www.joeskopec.com/five.html
Sen ohjelman pitäisi olla koko ajan nousujohteinen, jotta jotain tulosta tulisi. Et siltä pohjalta.
Ei tuo mikään "ohjelma" oikeastaan olekaan. En siis tee noita sarjoja säännöllisesti tiettyinä päivinä, mutta kun teen, niin noilla sarjoilla.
Monesti 2 eri sarjaa samana päivänä, tai korkeintaan 3 jos jaksaa vielä täysillä tehdä.
"Ja seuraavaksi voisit kertoa, millä perusteella olet päätynyt juuri tuollaiseen "ohjelmaan". Se ei ainakaan minusta näytä voimanosto-ohjelmalta."
En ole mitään voimanosto-ohjelmasta puhunutkaan, vaan tässä tapauksessa pelkästä penkistä.
Siis päätarkoitus olisi saada penkin maksimitulos nousuun. Ja nähdäkseni se nousee parhaiten lyhyillä 3 toiston sarjoilla (hermotus). 8 toiston sarjat kehittävät perusvoimaa, Eli tällä myös vähän massaa. 5 toiston sarjat taas teen näiden välimuotona.
Näin olen nostanut penkkitulosta 35 kiloa 4-5 kuukaudessa, eikä harjoittelu ole ollut aina edes kovin aktiivista. "Ohjelman" olen tehnytkin muskelinetin perusteella, hyvät sivut.