Lähde:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/niinan-syopa-leikataan-saksassa-kun-hus-kieltaytyi-leikkauksesta-kahdesti-kumpi-parantaa-elamanlaatuani-mahdollisuus-parantua-vai-hoidot-joiden-jalkeen-kuolen/8676338
Niinan syöpä leikataan Saksassa, kun HUS kieltäytyi kahdesti: "Kumpi parantaa elämänlaatuani, mahdollisuus parantua vai hoidot, joiden jälkeen kuolen?"
Niina Ursin sairastaa sappitiehyen syöpää. Leikkaus on ainoa parantava hoitomuoto, mutta HUS, johon vaativat maksa- ja sappitieleikkaukset on keskitetty Suomessa, on evännyt leikkaushoidon mahdollisuuden jo kahdesti Niinan tapauksessa. Nyt edessä on leikkaus toisessa EU-maassa.
Suomalainen terveydenhoito on Euroopan häpeäpilkku
8
1822
Vastaukset
- Anonyymi
Häh ! Jos Suomessa ei osata ko. Leikkausta niin mitä ihmeellistä siinä on ???
Ei suomessa osata rakentaa kuurakettiakaan !!
Toivottavasti nämä saksalaiset kirurgit onnistuvat leikkauksessa ! - Anonyymi
Kyllä mä osaan leikata ton jutun !! Olen teurastomossa töissä !
- Anonyymi
Suomessa terveydenhuolto maksaa niin paljon että halvempi ostaa ulkomailta. Laatukin parempi ulkomailla. Liikaa herroja ja eläkeläisethän täällä maksaa. Isoja eläkkeitä nostetaan, omaisuutta on peritttynä ja kertyneenä, mutta silti yhteiskunta maksaa isoa eläkettä näille ja elättää. Lääkkeillä kidutetaan hengissä kuolevia, koska nämä vanhat ei osaa luopua niistä sängyssä kituvista vanhemmistaan. Siitä seuraa hoitajapula ja muuta ikävää. Nuoret kärsii ja maksaa.
- Anonyymi
Huonoa tuuria kun hyvässä iässä oleva ja hyvin terveen oloinen henkilö saa tuollaisen ikävän yllätyksen.
Luin huolella koko artikkelin ja täytyy todeta, että hänellä on varmasti ollut henkisestikin kestämistä kotimaan toimitamalleissa tai niiden toimimatomuudessa, jossa oli jäänyt varsin yksin vakavan ongelmansa kansa ilman kirurgien asianmukaista konsultointia ja informointia tilanteestaan, syistä kieltäytyä leikkauksesta.
Mutta hienoa, että hän on neuvokas ja peräänantamaton ja lähti kartoittamaan leikkausmahdollisuuksia myös ulkomailla.
Toivotankin hänelle kaikkea parasta mahdollista Saksassa saatavan kokeneiden asiantuntijoiden leikkaushoidossa.
"Syöpäleikkaus Saksassa maksaa Niinalle kymmeniätuhansia eikä Kela korvaa senttiäkään – näissä tilanteissa Kela korvaa hoidot Suomen ulkopuolella"
- https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/syopaleikkaus-saksassa-maksaa-niinalle-kymmeniatuhansia-eika-kela-korvaa-senttiakaan-naissa-tilanteissa-kela-korvaa-hoidot-suomen-ulkopuolella/8676514- Anonyymi
Eikös Euroopan kansalainen ole oikeutettu hoitoon siinä maassa missä asuu? Esimerkiksi Espanjassa asuvilla suomalaisilla on paljon parempi terveydenhoito kuin Suomessa asuvilla.
Samalla rahalla minkä Suomessa maksaa julkiselle käy muualla Euroopassa yksityisellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös Euroopan kansalainen ole oikeutettu hoitoon siinä maassa missä asuu? Esimerkiksi Espanjassa asuvilla suomalaisilla on paljon parempi terveydenhoito kuin Suomessa asuvilla.
Samalla rahalla minkä Suomessa maksaa julkiselle käy muualla Euroopassa yksityisellä.Minä en Niina Ursinina ainakaan Suomeen , testamenttasi mitään omaisuutta . Jos sellaista hänellä on ?
- Anonyymi
tämmä henkilö on minnun siskon tyttö ja voi tietojeni mukkaan kohtuulisen hyvin nytten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27710342IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3327322Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861967Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1211703Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61521Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751459- 1091191
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48979Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26838MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762