Elämän sanan Uppsalan raamattukoulusta todella varottava video.

11

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eksytyksen portaat...

      Helluntailainen kysyy: Oletko uskossa? Tunnetko Jeesuksen?
      Lähde meidän mukaan, niin tutkitaan Raamattua yhdessä.

      Niiitä lahkojen Jeesuksen tuntijoita kannattaa varoa..

      Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille sanoen: "Jeesuksen minä tunnen, ja Paavalin minä tiedän, mutta keitä te olette?"

      • Anonyymi

        Aivan, kävin katekismus piireissä, mutten päässyt tuntemaan, ketä he ovat.
        Olisiko siinä se paha henki


    • Livets ord pilkkaa sua , että olet menetysteologi , jos et ole menestysteologi ja tyhjentää sun pankkitili heidän ämpäriinsä , millä ne keräävät kolehti sinulta..

      • Tätä voit kuunnella tässä videon ensimmäisessä osassa odottaessa seurava osa.


    • Anonyymi

      "menestysteologiaa"

      2. Piet. 2:3 ja ahneudessaan he valheellisilla sanoilla kiskovat teistä hyötyä; mutta jo ammoisista ajoista heidän tuomionsa valvoo, eikä heidän perikatonsa torku.

      Luuk. 20:47 mutta vievät leskiltä talot ja latelevat pitkiä rukouksiaan vain näön vuoksi. Sitä ankarampi tulee olemaan heidän tuomionsa."

    • Anonyymi

      Pitää keskustalais- eduskuntaan panna linkki, koska siellä tehdään leikkauksia ja heikot ei jaksa verokymmenyksiä maksaa. Vaikka lupaavat, että terveysjärjestelmä pitää meistä huolta, ja siunaus. ym. yhteiskuntatuki.
      Pitää vain matkustaa pienellä rahalla kauas töihin ja takain, palkka ei riitä elämiseen.

      Eikä kuitenkaan luvasta huolimatta yhteiskunnan jumalalta saa tukia takaisin.

    • Anonyymi

      Myös urheilun jumala vie lapsiperheitten rahat, ettei ole varaa käydä, vaan varakkaitten harrastuksia.
      Mutta, onneksi olkoon, tämän kertojan massu on hyvin suuri, eli kymmenykset on saatu aivan omaan käyttöön.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Espoon Helluntaikirkon pastori Petri Mäkilä kävi Livets Ordin raamattukoulun -90 luvulla mutta ei hurahtanut menestysteologiaan.

      • Ai kävi ??? No sitten en ihmettele ollenkaan että hänestä on kirjoitettu jo 2016 että >>

        Petri Mäkilä sai seurakunnan asiakokouksessa kovaa kritiikkiä siitä, että oli mennyt äärikarismaattisiin torontolaisiin ja menestysteologisiin ilmiöihin mukaan. Seurakunnasta lähti jäseniä pois ovet paukkuen mukaan lukien vanhimmistoveljiä. Luulen, että tulevat nyt takaisin, kunhan loput harhaoppiset saadaan siivottua pois. Näyttää siltä, että se onnistuu nyt.

        Lähetysseurakunnan jäsenenä on Markus Korhonen, joka johtaa Missiomaailmaa. He ovat saaneet käyttää kokouksiinsa Lähetysseurakunnan tiloja ja Campoksen pari Missiomaailmasta on pitänyt eksytyskokouksia kirkon tiloissa. Näyttää siltä, että nyt ovet pamahtavat heiltä kiinni. Hyvä niin!!!

        Pidän mahdollisena, että osa nuorista ja vanhimmistoveljistä lähtee protestiksi pois, mutta saavatkin lähteä. Tervemenoa!!! Menköön vaikka City-seurakuntaan juopumaan transeihinsa ja vääriin profetoihinsa.

        Kun Lähetysseurakunta uudistuu ja puhdistuu, niin uutta porukkaa tulee tilalle ja ylikin. Nytkin on Saalemista tullut pettyneitä vanhempia ihmisiä Lähetysseurakunnan kokouksiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2208
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1833
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1450
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1424
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1069
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      170
      1068
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1064
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      103
      1026
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      902
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      888
    Aihe