hallitus kokonaan poissuljettu vaihtoehto? Nehän oli kaikki vaalien voittajia.
onkos kolmen suuren
Anonyymi-ap
3250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ohjelma tosi vaikea tehdä. Katsoin vaalitenttejä.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178280288
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Onko kilpailussa kolmanneksi sijoittunut myös voittaja.
On, voittajiksi katsotaan ne puolueet, jotka lisäsivät kannatustaan edellisistä eduskuntavaaleista.
Ei sdp oikeasti lisännyt. Härskillä maanittelulla sai hallitus apupuoleet uhraamaan kannatuksensa omaksi hyväkseen, tavoitteena vaalivoitto. Ei vaalivoittoa ja jäi vain savuavia raunioita jäljellle.
älä viitsi enää tuota passkaa jauhaa, tuolla logiikalla persujen kannatus on nolla, nehän ovat rosvonneet kannatuksensa kepulta. Kyseessä oli nimenomaan hallitus ja pääministerivaalit, moni äänesti SDP:ta juuri tuosta syystä, eikä siitä mitään savuavia raunioita jäänyt.
Persujako äänestettiin sitten siksi että sille äänensä antaneet halusivat sen oppositioon?
Demarin logiikka ei kestä vertailua muualla kuin lastentarhassa.
Kyllä siitå taktisesta äänestämisestä oli suuri kohu ennen vaaleja. Turha nyt uhriutua. Millään muulla hallituksessa olevalla puolueella ei moista ideaa ole koskaan väläytelty. Eläkää nyt vaan sen kanssa.
Minne unohtui järki ja moraali? NE pitäisi ehdottomasti laittaa vaaliteemoihin, muutenhan vaalit voi voittaa vaikka saatanan palvojat.
mikään gallup ei tuota tue, itseasiassa gallupit pitivät paikkansa jo kuukausia ennen vaalitaisteluja, myös demrien osalta. Jos Haluaa Marinin jatkavan pääministerinä= Tuki SDP:lle, ääni SDP.lle. Joten turhaan yritätte. Tiettävästi myös Purraa ja persuja äänestäneet halusivat Purran pääministeriksi ja porvarillisen vaihtoehdon. Joten lopettakaas oikeasti jo tuo paskan jauhaminen.
On, koska hallapersut ei kykene mihinkään hallitusyhteistyöhön.
Hallapersuja äänestämällä ääni menee hukkaan.
Onko rinne hallapersu? Ps viime vaalien 2. Ja rinne ilmoitti heti kättelyssä ettei ps arvopohja sovi heille. Ps olisi halunnut neuvottella. Älä puhu omiasi vaikka viha persuja kohtaan on rajua.
Persut olivat valmiita yhteistyöhön kaikkien kanssa.
Marin tosin ilmoitti heti. Ettei ala leikkimään niiden kaa
Lapsellista.
Hallituspuolueiden tulisi kyetä tekemään yhteistyötä ja sitoutua yhteiseen hallitusohjelmaan ja noudattaa sitä.
Katsotaan nyt saako Orpo kasaan yhtään minkäänlaista hallitusta. Lievästi epäilen. Voi tulla vähemmistöhallitus eteen. Ja se on aina vähän rampa.
On. Demarien demokraattinen arvopohja on rakennettu niin suvaitsevaksi ettei se käy mitenkään.
SDP ilmoitti jo kauan sitten, ettei se lähde samaan hallitukseen Perussuomalaisten kanssa.
Niin ilmoitti, Marinin suulla, mutta Marin ei ole tulossa ministeriksi, eikä ole puolueen puheenjohtajakaan syksyn puoluekokouksen jälkeen. Toki Purrakin ilmoitti jo kauan sitten ettei persut lähde SDP:n kanssa samaan hallitukseen, vaalien viime metreillä ilmoitti kuitenkin toisin.
Marin on yhä puolueen puheenjohtaja. Eikä puolue ole ilmoittanut linjansa muuttuneen.
Kolmen suurimman eli kok/ PS/ SDP hallitus eli vaaleansininen puna hallitus. Tuo kokoonpano olisi kansan tahdon mukainen ja siksi oikeudenmukainen. Miksi SDP diivailee Persujen suuntaan? Miksi SDP lle on niin vaikea hyväksyä tavallisten suomalaisten edustama puolue PS? Sen toki ymmärtää, että ylimieliset hyrrit haluu pitää pitkää hajurakoa persuihin eli tavallisiin suomalaisiin, kuuluu hurrien kulttuuriin dissata ugreja.
Kansan? Mikä sinä olet puhumaan kansan suulla?
Ongelmahan on, että halla-aholaiset persut jääräpäisesti vaatii muista suostumaan omaan agendaansa, jota kaikki muut vastustaa.
Tavallinen suomalainen t ei syrji vähemmistöjä vaan kannattaa ihmisoikeuksia. Jokaiselle. Sen takia. Tavallinen suomalainen on yhtä arvokas kuin muutkin, mutta ei pullistelija eikä korota itseään kenenkään yläpuolelle. Sen takia. Tavallinen suomalainen kunnioittaa toisia. Luottamus pitää hankkia. Sen takia.
Olen itse sellainen vihervassari suvakki-vajakki kukkahattutäti. Toivo että demarit ei petä meitä tavallisia.
Jos Suomen talous on saatava kuntoon, niin on täysin järjetöntä että otettaisiin takaisin ne, jotka lumputti suomalaisten rahat maailman mafioille ilman mitään vastinetta, ja samaan aikaan huusivat järkeä vaativia rasisteiksi.
Se kertoo kaiken, ettei järki kelpaa jauholösseille.
No onpa se vain hienoa että Persut ja Kokoomus laittavat kaiken kuntoon. Teillä on neljä vuotta aikaa. Mutta muistakaapa se, että jos ette onnistu, on ihan turha syyttää edellisiä hallituksia. Kuitenkin aiotte niin tehdä.
juttusi on sontaa, puppua.
NYT VOIVAT SUOMALAISET KAIKKI HUOKAISTA HELPOTUKSESTA, KUN KOMMUNISTI SANNA MARINISTA ON PÄÄSTY EROON.
NYT EI MUUTA, KUIN RAUHASSA RAKENTAMAAN JA YHTEEN HIILEEN PUHALTMAAN.
---
SAULI NIINISTÖ ON KERTONUT JOULUKUUSSA 2021 UKRAINAN JA VENÄJÄN SODAN ALKAVAN.....HA....HAAAA....KYMMENKUNTA VUOTTA AIEMMIN OLI JO ALKANUT.
SITÄ SE EI MUUTEN SAULI TIENNYT MITEN VENÄJÄLLE SIJOITUKSILLE TULEE KÄYMÄÄN..... KAIKKIHAN SEN TOKI HUOMASIVAT JA TIESIVÄT, KUKA VAIN VÄHÄN VIKSUMPI OLI. PUTIN ITSEKIN NAUROI.....7 MILJARDIA SUOMALAINEN FORTUM SIJOITTAA VENÄJÄLLE.....AJATELKAA SEITSEMÄN MIJARDIA...HA....HAAA....
MARIN SE ON KATKERA.....HAA....HAAAA....EI PÄÄSE BILETTÄMÄÄN JAUHO-JENGIN KANSSA VALTION LIMOSIINILLÄ....... PELÄNNYT KOKOOMUSTA JA PERUSSUOMALAISIA KAIKEN LISÄSI.
Persujen katkeruus sen kuin kiihtyy kiihtymistään.
Näkyy ottavan koville, kun kukaan ei halua epäluotettavien halla-aholaisten kanssa samaan hallitukseen.
Minä henkilökohtaisesti en pidä ajatuksesta, että SDP olisi hallituksessa. ja syitä en nyt juuri ennen nukkumaan menoa jaksa alkaa tähän näpyttelemäänn kun tekstistä tulisi ihan iiian pitkä.
HALLITUS SUOMEEN
EHDOTTOMASTI HALLTUS KOLMEN PUOLUEEN, ELLEI PERÄT NELJÄN.
JO OLI AIKAKIN LAITTAA SUOMEN ASIAT KUNTOON.
MARIN OLISI PITNYT SYRJÄYTTÄÄ JO NELJÄVUOTTA SITTEN, SYSÄTÄ SYTJÄÄN, OLISI TODENNÄKÖISESTI SELVITTY TÄSTÄKIN ONGELMASTA.
Kaikki mukaan. Hurrit voisi jättää rannalle, kun ovat tuollainen rasistipuolue.
Räikeää rasismia suomalaisia kohtaan harjoittavat.