Disinfokentän kaaos ja kahakoinnit

"Korona yhdisti ja kasvatti suomalaista disinfokenttää. Asia oli yhteinen, koronadenialistinen maailmankylä liikutti sisällään narratiivieja, videoita ja keskinäistä solidaarisuutta. Ulkomaiden isot mielenosoitukset ja World Wide Demonstrations -sarja loivat uskoa suomalaisiinkin systeeminvastustajiin. Hyvin erilaiset toimijat joogatähdistä uusnatseihin ja rapmuusikoista 90-luvun laman katkeroittamiin toimivat yhteiseksi koetun asian kanssa.

Tammikuussa 2022 saavutettiin koronadenialismin lakipiste, Convoy-mielenosoitus. Sen taustalla eivät olleet “mielenosoitusliikkeen” tutut nimet, vaan mukana oli paljon uutta väkeä. Se myös herätti valtavasti mielenkiintoa. Venäjän suurhyökkäys pyyhkäisi kuitenkin koronan sivuosaan huolien joukossa. Kun kulkutautimyönteisyyden liima väheni, alkoi myös skenen repeily.

VKK:n Ano Turtiainen ilmoitti aikanaan monen kummastukseksi, että Convoy oli huono juttu eikä VKK ole missään tekemisissä sen kanssa. Jo tämä herätti närää, mutta varsinaisesti Turtiainen sai muun skenen vastaansa, kun kieltäytyi Vapauden liiton, Suomen kansa ensin -puolueen ja Kristallipuolueen vaaliliitosta. VKK:n puolelta tuli vahvoja näkemyksiä siitä, että VL on kättelylogonsa takia selvästi vapaamuurarien vallassa ja sen pahempaa asiaa ei noissa porukoissa voi sanoakaan.

Turtiaisen puheet muuttuivat yhä ahdistuneen uskonnollisemmiksi, niin synty virta VL:n riveihin, jonne lähti muun muassa suurin osa VKK:n aluevaaleissa saamasta kymmenestä aluevaltuutetusta. Tilanne puolueen sisällä kärjistyi talvella, kun puolueen perustajajäsenet ja hallituksen jäsenet Ilkka Tiainen ja Jarno Vähäkainu halusivat Turtiaisen vähentävän uskonnollista ulosantia. Samaan teemaan liittyen oli jo viime kesänä puolueesta oli laitettu pihalle Turtiaisen avustaja ja politiikassa kokenut ex-kansanedustaja James Hirvisaari.

Turtiainen piti Juvalla ylimääräisen puoluekokouksen, jossa potkaisi Tiaisen ja Vähäkainun pois. Vapaaehtoisesti sivuun jättäytyi Suvi Ahonen. Syyksi kriisiin esitettiin puolueen tiedotteessa pois potkittujen halu liittää VKK toiseen puolueeseen. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Mikko Miettinen, Nico “Junnu” Giansanti ja Minna Turtiainen (Anon vaimo). Vaalit menivät puolueella pahasti penkin alle.

Giansanti ja hänen aisaparinsa Milad “Slim Mill” Deghan nousivat tietoisuuteen Leveli-podcastinsa vetäjinä. Leveli kehittyi korona-aikana yhä poliittisemmaksi. Kuntavaaleissa kaksikko oli PS:n ehdokkaina ja Deghan valittiin Vantaan kaupunginvaltuustoon. Kumpikin erotettiin perussuomalaisista. Sen jälkeen he lähtivät Ossi Tiihosen kelkkaan jo tämä pyrkiessä Perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Jostain syystä kaksikko siirtyi tämän jälkeen Ano Turtiaisen leiriin ja VKK:n hajoamisen yhteydessä Giansanti nousi VKK:n hallitukseen.

Karun vaalituloksen jälkeen Giansanti ilmoitti lopettavansa politiikkahommat ja ilmoitti keskittyvänsä bisneksiinsä Yhdysvalloissa. Hän on siis oikeasti varakas ja oli myös käyttänyt varojaan puolueeseen.

Ano Turtiainen ei ainakaan tällä hetkellä vaikuta kovinkaan kykenevältä jatkamaan puolueen pyörittämistä. Esitän valistuneen arvauksen siitä, että puolue saattaa ajautua Johan Bäckmanin ja hänen kätyreidensä vaikutusvallan alle. Bäckman oli eduskuntavaaleissa VKK:n ehdokkaana ja puolue ylipäätään on pitkin matkaa esittänyt kaikkein myönteisimpia kantoja Putinin toiminnan suhteen."

https://uusimaanpuolustus.blogspot.com/2023/04/disinfokentan-kaaos-ja-kahakoinnit.html
292956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Mielenkiintoista.

Äänestä
  • Rysky on demari

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Rysky on demari

    Punikit ovat kaikki ryssänmielisiä

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Punikit ovat kaikki ryssänmielisiä

    Purra ja Purran porukka on Puten perseen nuolijoita aina ollut,
    eikä muutosta oikein näkyvissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Purra ja Purran porukka on Puten perseen nuolijoita aina ollut,
    eikä muutosta oikein näkyvissä.

    PS on Nato-jäsenyyden kanalla toisin kuin punikit

    Äänestä

  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    😍 ­N­­­y­­­m­­­f­­o­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178287445

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Hörhöt ovat kuin Venäjä keskuudessamme pienoiskoossa.

Äänestä
  • Sanoo 4 piikkiä hihassa ja ukrainan lippu profiilissa😂

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Sanoo 4 piikkiä hihassa ja ukrainan lippu profiilissa😂

    Kyllä. Entäs sitten?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kyllä. Entäs sitten?

    Ylpeästi 5 piikkiä hihassa ja Ukrainan lippu profiilissa.!

    Äänestä

Aloituksen kiemurainen kirjoitustapa lienee salaliittoteorian esittämisessä sääntö, josta ei saa poiketa.

Äänestä

Vaikka nuo nykyajan ralliautot on tosi tehokkaita, luulin et ne on myös tutkittuja ja turvallisia.
Ei pitäis ulosajossa tuollaisia kuolemia tulla.
Urheilusta on tullut muutenkin viimeisen parin vuoden aikana äkillisesti ja yllättäen tosi vaarallista.

ESPANJALAISEN rallikuskin Julio César Castrillon ja hänen kartturinsa Francisco Javier Álvarezin kuolemasta on saatu uutta tietoa.

Kaksikko ajoi ulos tieltä Villa de Tineo -rallissa viime lauantaina ja törmäsi puuhun. La Nueva Espana -lehden mukaan ulosajon syy oli todennäköisesti Castrillon sydänkohtaus.

Äänestä

Niin kyllä nämä 100.000 neukkua jotka laiskottelevat maassamme tulisi potkia pois Suomesta. Heti.

Äänestä
  • Kaksoiskansalaisuus ei-Eu kansalaisilta pitää kieltää

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kaksoiskansalaisuus ei-Eu kansalaisilta pitää kieltää

    Kaksoiskansalaisuutta ei voi kieltää, koska 1)kaikista kansalaisuuksista ei voi luopua, 2) turvapaikan saaneelle yritys voi olla hengenvaarallinen ja 3) suomalainenkin voi olla kaksoiskansalainen, jos on käynyt syntymässä muualla.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Kaksoiskansalaisuutta ei voi kieltää, koska 1)kaikista kansalaisuuksista ei voi luopua, 2) turvapaikan saaneelle yritys voi olla hengenvaarallinen ja 3) suomalainenkin voi olla kaksoiskansalainen, jos on käynyt syntymässä muualla.

    Ei ollut ennen kaksoiskansalaisuutta. Hyvin toimi.

    Äänestä

Oho!

"Keskinäinen välienselvittely videoiden avulla on suorastaan perinne skenessä. Muistan jonkun muinaisen Suski Kaukisen saunaa lämmittäessä kuvaaman tilitysvideon, jossa hän kävi läpi riitaansa Ilja Janitskinin kanssa. Nyt välejään videoilla selvittelevät tahoillaan jokin aika sitten eronneet Olli Posti ja Sofia Keitaanranta. Aikoinaan he ylistivät yhdessä videoillaan parisuhdettaan, mutta nyt siis jälkiselvittelyjä erikseen. Yhdessä niinikään esiintyneet Junes Lokka ja Tiina Wiik ovat myös eronneet, mutta heiltä ei videoita aiheesta ole näkynyt."

Äänestä
  • Oli uusi tieto tuo Juneksen ja Tiinan ero. Tuliko jompikumpi kumpi järkinsä?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Oli uusi tieto tuo Juneksen ja Tiinan ero. Tuliko jompikumpi kumpi järkinsä?

    Ei tullut

    Äänestä

Onneksi tappelevat keskenään.

Äänestä
  • Hyvä niin. Jättäisivät kunnon ihmiset rauhaan.

    Äänestä

Vanhat ammattinimikkeet alkavat monet tulla tiensä päähän, eli on tulkittava nykyaikaa ja kehitettävä myös uusia nimikkeitä.

Puljaaja, nyhjääjä, olottaja, ajantappaja, nylkyri, pahaksikäyttäjä, simasuu ohnöttäjä, vahingonilottaja, nais-miehistäjä, lapatossu, läskinkerääjä, pullonpyörittäjä, lottaaja, kastematojen kiillottaja, römpsävahti, antaja, pyramidihuijari, veronkorottaja, veronylkyri, armonkerjääjä, liipasinsormimies / nainen, miestenkuluttaja, öyhöttäjä, ruvenraapija, vainaaja, mahankasvattaja, liikuntahullu, positiivistaja, hömppä, tekevinääjä, juopporatti, pullonkorkinpyörittäjä, cocanmaistaja, cocakolapullon nostelija, wow-artisti, omaisuudenkääntäjä (entinen varas), rahasampo, moponvarastaja, talojenpiirtelijä, ikkunaoidensärkijä, syöjätär, homekorvienpihdistaja, tikkaaja, frispaaja, elämänkuluttaja,
toistenkampittaja, kyynärpäätaktikko, voimapoliitikko, suhdekartellien pitäjä, verkostoituja, housunkuluttaja, silmänkääntäjä, pokerinaamakarvojen poistaja, paksunahka, kaiken kokija, Isojen Iitojen palvelija, räyhähenkistäjä, pakanallistaja, reisikiipijä, simpauttaja, ruudittaja, riitauttaja, juonittelija, harhaanjohtajataktikko, bulvaani, vaanijakyttääjä, ihmiskauppaaja, huoristaja, varmistaja, sosiaaliturvaperijä, perijä, seksinälkäyttäjä, teräväkynä, ruutitynnyri, lipsauttaja, kiemurtelija, yhteiskunnan syöpä, virtahepo olohuoneessa, fetissi, haistelija, liputtaja, kilpailija, rituaalistaja, haluaja, ammattivalehtelija, vedättäjä, välistävetäjä, suruliputtaja, uhka, siirtovaikuttaja, maailmallistaja, kosmopolittaja, maailmankansalaistaja, löysähuuli, naapuritarkkailijakostaja, paha tahto, fantasioija, perinteistäjä, uudistaja, säilyttäjä, vastakohtaistaja, rakastuttaja, riemastuttaja, ylpistyttäjä, luokittajapanettelija,
pk-yrittäjien markkinoille pääsyn estäjä, yksityisyrittäjien kampittaja, viraomaisaseman väärinkäyttäjä, salakähmä seläntakanapelaaja, salaliittoilija, nillittäjäpeluri, väärien teietojen taktinen levittäjä, salasilmä, miestentuhoaja naisasianajaja, naimakauppias… ja muita nykyään niin yleisiä uusia tai ehkä osittain vanhojakin ammatteja. -Liekö kaikki em. kunniakkaita ammatteja?! Vihollisista pahimpia ovat miesten vihaajafeministit, jotka ovat hankkiutuneet mielivallan instansseihin apunaan poliisi, oikeuslaitos ja armeija? -Ei toki, vai mitä mieltä olet? Onhan toki paha myös kastematojen kiillottaja? -vai miten asia ja ilmiö ja ammattinimike on mielestäsi nähtävä?

Innovoi lisää:

-Ennen vanhaan papat lauloivat tähän aikaan mm.: ”Kevät toi, kevät toi muurarin. Kevät toi, kevät toi maalarin. Kevät toi, kevät toi hanslankarin ja rannoille hampparin.”

Juu, nykyisinkin hamppari maistuu monille silloin tällöin. Mutta mitä tarkoitti ennenvanhaseen aikaan hamppari? Silloin kun hampurilaisbaarien valtakausi oli vielä vain etäinen haave?
))

Äänestä
  • "Mutta mitä tarkoitti ennenvanhaseen aikaan hamppari?"

    Hamppari oli satama- tai rantajätkä, vetelehtivä epäsiisti mieshenkilö.

    Äänestä

YLE ja HS ovat Suomen suurimmat disinformaation levittäjät

Äänestä

COVID-19-rokotevahinkojen kooste
https://www.youtube.com/watch?v=ycx17eQHD1A

"Tällä videolla tuodaan esiin joitakin hyvin dokumentoituja COVID-19-rokotevahinkotapauksia, jotka on jo julkaistu YouTubessa.

VASTUUVAPAUTUS: Nämä klipit on vahvistettu valtavirran mediaorganisaatioiden toimesta."

Äänestä

43 minuuttia 120 sekuntia ja BOOM BOOM BOOM; BOOOOM!

Ja hallitussuunnitelma muuttui kellistyssuunnitelmaksi?

Ehtiikö Purra?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Korona yhdisti ja kasvatti suomalaista disinfokenttää. Asia oli yhteinen, koronadenialistinen maailmankylä liikutti sisällään narratiivieja, videoita ja keskinäistä solidaarisuutta. Ulkomaiden isot mielenosoitukset ja World Wide Demonstrations -sarja loivat uskoa suomalaisiinkin systeeminvastustajiin. Hyvin erilaiset toimijat joogatähdistä uusnatseihin ja rapmuusikoista 90-luvun laman katkeroittamiin toimivat yhteiseksi koetun asian kanssa.

Tammikuussa 2022 saavutettiin koronadenialismin lakipiste, Convoy-mielenosoitus. Sen taustalla eivät olleet “mielenosoitusliikkeen” tutut nimet, vaan mukana oli paljon uutta väkeä. Se myös herätti valtavasti mielenkiintoa. Venäjän suurhyökkäys pyyhkäisi kuitenkin koronan sivuosaan huolien joukossa. Kun kulkutautimyönteisyyden liima väheni, alkoi myös skenen repeily.

VKK:n Ano Turtiainen ilmoitti aikanaan monen kummastukseksi, että Convoy oli huono juttu eikä VKK ole missään tekemisissä sen kanssa. Jo tämä herätti närää, mutta varsinaisesti Turtiainen sai muun skenen vastaansa, kun kieltäytyi Vapauden liiton, Suomen kansa ensin -puolueen ja Kristallipuolueen vaaliliitosta. VKK:n puolelta tuli vahvoja näkemyksiä siitä, että VL on kättelylogonsa takia selvästi vapaamuurarien vallassa ja sen pahempaa asiaa ei noissa porukoissa voi sanoakaan.

Turtiaisen puheet muuttuivat yhä ahdistuneen uskonnollisemmiksi, niin synty virta VL:n riveihin, jonne lähti muun muassa suurin osa VKK:n aluevaaleissa saamasta kymmenestä aluevaltuutetusta. Tilanne puolueen sisällä kärjistyi talvella, kun puolueen perustajajäsenet ja hallituksen jäsenet Ilkka Tiainen ja Jarno Vähäkainu halusivat Turtiaisen vähentävän uskonnollista ulosantia. Samaan teemaan liittyen oli jo viime kesänä puolueesta oli laitettu pihalle Turtiaisen avustaja ja politiikassa kokenut ex-kansanedustaja James Hirvisaari.

Turtiainen piti Juvalla ylimääräisen puoluekokouksen, jossa potkaisi Tiaisen ja Vähäkainun pois. Vapaaehtoisesti sivuun jättäytyi Suvi Ahonen. Syyksi kriisiin esitettiin puolueen tiedotteessa pois potkittujen halu liittää VKK toiseen puolueeseen. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Mikko Miettinen, Nico “Junnu” Giansanti ja Minna Turtiainen (Anon vaimo). Vaalit menivät puolueella pahasti penkin alle.

Giansanti ja hänen aisaparinsa Milad “Slim Mill” Deghan nousivat tietoisuuteen Leveli-podcastinsa vetäjinä. Leveli kehittyi korona-aikana yhä poliittisemmaksi. Kuntavaaleissa kaksikko oli PS:n ehdokkaina ja Deghan valittiin Vantaan kaupunginvaltuustoon. Kumpikin erotettiin perussuomalaisista. Sen jälkeen he lähtivät Ossi Tiihosen kelkkaan jo tämä pyrkiessä Perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Jostain syystä kaksikko siirtyi tämän jälkeen Ano Turtiaisen leiriin ja VKK:n hajoamisen yhteydessä Giansanti nousi VKK:n hallitukseen.

Karun vaalituloksen jälkeen Giansanti ilmoitti lopettavansa politiikkahommat ja ilmoitti keskittyvänsä bisneksiinsä Yhdysvalloissa. Hän on siis oikeasti varakas ja oli myös käyttänyt varojaan puolueeseen.

Ano Turtiainen ei ainakaan tällä hetkellä vaikuta kovinkaan kykenevältä jatkamaan puolueen pyörittämistä. Esitän valistuneen arvauksen siitä, että puolue saattaa ajautua Johan Bäckmanin ja hänen kätyreidensä vaikutusvallan alle. Bäckman oli eduskuntavaaleissa VKK:n ehdokkaana ja puolue ylipäätään on pitkin matkaa esittänyt kaikkein myönteisimpia kantoja Putinin toiminnan suhteen."

https://uusimaanpuolustus.blogspot.com/2023/04/disinfokentan-kaaos-ja-kahakoinnit.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu