Säästökohteita kaupungeissa

Anonyymi-ap

Ainaki minun aikana näki satunnaisia kertoja kun väärensivät käviämääriä ulkoliikuntapaikoilla puolentunnin välein. Luvut oli huikeita tuostavaan 80kävijää vaikka paikalla olisi ollut 6-16 ihmistä.
Sitten esimies joka ehkä on jo eläkkeellä sanoi väärentävänsä käviämääriä vielä lisää jotta liikuntakeskus saisi enemmän rahaa.
Luulisi sitä olevan jonkinlainen valvontaa mikä on realistinen käviämäärä esimerkiksi luistinradoilla joissa ei ole maksua käviöistä.
Ihan yksinkertainen lasku jos luistinradat valvonnassa 15tuntia vuorokaudessa ja kouluissaki ureinmiten vain yhden kerran viikossa liikuntaa. Niin 7×15tuntia=105tuntia, puolituntisia 210 se kun kertoo 80käviällä niin viikossa käviöitä silloin kun ei ole kilpailupäivä 16800kävijää. Todennäköisesti koko alueella noihin aikoihin ei asunut niin montaa ihmistä, nykyisin ehkä asuu mutta on myös muita monenlaista harrastusta?

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espoolla on komeasti olemassa netissä palautepalvelu, jossa voi kysyä kunnan järjestämistä palveluista, kuten vaikka katujen kunnossapidosta tai ulkoilualueissta. Voi esittää kehuja, kritiikkiä ja parannusehdotuksia.

      Olen muutaman kaverini kanssa lähettänyt jo kuuden (6) vuoden ajan parannusehdotuksia ja myös kysymyksiä ulkoilualueisiin liittyen.

      Koskaan Espoon puolelta ei ole vastattu kysymyksiin. Eivätkä ne ilmaannu tuon pa,velunn listaukselle, jossa komeasti esitellään tulleita palautteita.
      Kaupungin johdon tasolta tiedän ainoastaan sen verran, että Martti Merra niminen apulaiskaupunginjohtaja on näistä ulkoilualueista vastuussa, on ollut jo toistakymmentä vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3830
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3433
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3234
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2879
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      22
      2626
    6. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      0
      2570
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      144
      1458
    Aihe